DAWID I GOLIAT

Dodane przez admin dnia 03/01/2013 w kategorii Ciekawe artykuły, Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Wszyscy pamiętamy tę biblijną przypowieść, gdy wątły żydowski chłopiec imieniem Dawid zwycięża męstwem i zimną krwią przeciwnika zdawałoby się nie do pokonania – ogromnego, ciężkozbrojnego wojownika Goliata, Filistyna. Filistyni byli ludem pochodzenia europejskiego, który w XII w. p.Chr. osiadł w biblijnym Kanaanie, przez wieki będąc groźnym konkurentem Izraelitów. Później od ich nazwy Rzymianie mianowali tą krainę Palestyną, dziś więc imię Filistynów noszą Palestyńczycy. Palestyńczycy długo jednak nie wiedzieli, że są Palestyńczykami. „Oni nie istnieli” – powiedziała izraelska minister Golda Meir. Paradoksalnie – to osadnictwo żydowskie i wywołany nim konflikt pozwolił arabskim mieszkańcom Palestyny odnaleźć swą narodową tożsamość.

Czytaj wiecej »

Powstanie, rozwój i skutki terroryzmu politycznego w Kolumbii

Dodane przez admin dnia 05/21/2005 w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Chociaż demokracja w Ameryce Łacińskiej zawsze przeżywała trudności, Republika Kolumbii, posiada jedną z najdłuższych tradycji tego ustroju. Przed II wojną światową była postrzegana jako jeden z najbardziej rozwijających się i stabilnych krajów w regionie. Dzisiaj jest to jedyne państwo latynoamerykańskie, w którym ilość wystąpień terrorystycznych – ponad 100 rocznie – w dużym stopniu zagraża trwałości politycznej i porządkowi wewnętrznemu państwa [1] . Kolumbia jest dziś bowiem areną, na której toczy się od wielu lat jednocześnie kilka konfliktów, główne zaś strony biorące udział w wojnie domowej powiązane są ze sobą wieloma skomplikowanymi zależnościami a nierzadko okazują się nawet jednym i tym samym.

Około 40% terytorium Kolumbii wyjęte jest spod kontroli państwa, które dawno już utraciło monopol na stosowanie przemocy, a o poszczególne regiony toczy się gorączkowa walka między siłami rządowymi, ugrupowaniami partyzanckimi (guerillas) i paramilitarnymi oraz handlarzami narkotyków. Żadna ze stron walczących w Kolumbii nie jest bez winy, często są tam łamane prawa człowieka oraz popełniane zbrodnie wojenne. Mimo iż w trwającym 40 lat okresie przemocy od dłuższego czasu podejmowano rozmowy pokojowe, konflikt wciąż daleki jest od rozwiązania. Podczas gdy jedne ugrupowania pertraktowały z rządem, inne w tym samym czasie prowadziły intensywne walki.. Przypadek Kolumbii jest niezwykle interesujący, bowiem obok otwartych działań wojennych, jakie prowadzi rząd, na przestrzeni lat konsekwentnie sięgano po wszelkie dostępne metody politycznego rozwiązania konfliktu. Ostatnie lata budzą pewną nadzieję, jednakże pomimo konsekwentnej polityki wymuszania zawieszenia walk prowadzonej przez administrację obecnego prezydenta Alvaro Uribe, sytuacja jaka panuje na południu kraju, może w końcu zepchnąć Kolumbię w stan anarchii. Należy pamiętać, że armia rządowa podejmowała już w przeszłości wielkie ofensywy antyterrorystyczne, które jednak większość ugrupowań partyzanckich zdołała dotychczas przetrwać. Czytaj wiecej »

Syria

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

W sierpniu 1982 r., w środku libańskiej wojny domowej, potężna eksplozja wstrząsnęła jednym z budynków w chrześcijańskiej części Bejrutu. W gruzach została pogrzebana izraelska nadzieja na kontrolę nad Libanem – nowy prezydent Baszir Dżemajel, który świętował zwycięstwo wyborcze. Za zamachem stała Syria, nie na rękę było jej porozumienie Izraela z libańskimi chrześcijanami formalnie rządzącymi krajem. Pod rządami prezydenta Hafeza al-Asada Syria manipulowała w latach 80. wieloma ugrupowaniami terrorystycznymi, by przejmować kontrolę w sąsiednich krajach. Wojna w Libanie była wielkim syryjskim poligonem.
Czytaj wiecej »

Sudan

Dodane przez admin dnia w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

W 1993 r. Departament Stanu wpisał Sudan na listę krajów popierających terroryzm i wprowadził przeciw niemu sankcje ekonomiczne. Decyzja ta wiązała się ze śledztwem prowadzonym przeciwko fundamentalistom, którzy przygotowywali zamachy bombowe w Nowym Jorku – wśród aresztowanych było kilku Sudańczyków. Szejk Omar Abdela Rahman, który zorganizował atak na World Trade Center w 1993 r. i planował wysadzenie gmachu ONZ, siedziby FBI i tuneli pod rzeką Hudson, przybył do USA z Chartumu dzięki wystawionym tu dokumentom. Sudan stał się schronieniem i centrum szkoleniowym dla fundamentalistów egipskich, palestyńskich, algierskich, tunezyjskich, irańskich i libańskich.
Czytaj wiecej »

Sri Lanka

Dodane przez admin dnia w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Tygrysy Wyzwoliciele Tamilskiego Ilamu od 1983 r. walczą z lankijską armią o utworzenie państwa tamilskiej mniejszości na północy i wschodzie wyspy. Zwykle podkładają bomby. Ich najsłynniejsze akcje to: zabójstwo byłego premiera Indii Rajiva Gandhiego w 1991 r. (zemsta za wysłanie na Sri Lankę korpusu interwencyjnego) oraz lankijskiego prezydenta Premadasy w 1993 r.; bomba w Kolombo w 1996 r. (60 ofiar); zabójstwo ministra przemysłu oraz 21 innych osób przed wyborami w 2000 r. Tygrysy nie atakują turystów. Na całym świecie zbierają fundusze, „opodatkowując” interesy prowadzone przez tamilskich emigrantów, handlują też narkotykami. Dostają wsparcie od Tamilów mieszkających w Indiach. Ich liczbę szacuje się na 5 tys.

Palestyńczycy

Dodane przez admin dnia w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Od połowy lat 90. samobójcze zamachy antyizraelskie są najgroźniejszą bronią Palestyńczyków. Zginęły w nich dziesiątki Izraelczyków. Palestyńczycy weszli na drogę terroryzmu w 1968 roku, gdy ich komando zaatakowało samolot linii El Al w Atenach. Fedaini prędko stali się specjalistami w porwaniach samolotów. W 1970 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny uprowadził naraz trzy samoloty. Kolejne zamachy – zabójstwo 12 izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium czy zamach bombowy na restaurację Goldberg w Paryżu – wywoływały coraz większe oburzenie na świecie. W 1994 r. Arafat zobowiązał się na piśmie do rezygnacji z walki zbrojnej z Izraelem i do zwalczania terroryzmu wśród palestyńskich ugrupowań sprzeciwiających się porozumieniom z Izraelem. OWP została zdjęta z listy ugrupowań terrorystycznych. Po powstaniu Autonomii Palestyńskiej palestyńskie służby specjalne prowadziły aresztowania wśród działaczy organizacji Hamas i Dżihad. Ale Izrael zarzucał Arafatowi, że jego więzienia mają „obrotowe drzwi” – co kto wejdzie, to wychodzi. W ub. roku Hamas i Dżihad, które wypracowały metody rekrutacji i indoktrynacji samobójców, przystąpiły do organizowanej przez ben Ladena krucjaty przeciwko Żydom i chrześcijanom. Od wybuchu palestyńskiej rewolty rok temu obie organizacje działające wśród setek tysięcy rodaków, ale na ciasnym terenie, są pod presją izraelskich służb specjalnych. Tropią one i likwidują osoby podejrzane o udział lub organizację antyizraelskich ataków.

Pakistan

Dodane przez admin dnia w kategorii Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Istnieją wiarygodne doniesienia, że w rządzie i armii są ludzie popierający partyzantów walczących w spornym Kaszmirze. Wyszkoleni w Pakistanie, przechodzą na indyjską stronę linii zawieszenia ognia, by wspierać rdzennych Kaszmirczyków w walce z indyjskimi służbami bezpieczeństwa. Nie wahają się też zabijać niewinnych cywilów. Oficjalnie Pakistan udziela kaszmirskim separatystom tylko „moralnego wsparcia”. Wylęgarnią mudżahedinów są medresy – szkoły koraniczne – których w Pakistanie jest kilka tysięcy. W Pakistanie mają bazy najbardziej radykalne organizacje separatystyczne, m.in. Harakat ul-Mudżahidin, do której prawdopodobnie należeli porywacze samolotu Air India, uprowadzonego w grudniu 1999 r. z Katmandu. W zamian za zwolnienie zakładników Indie uwolniły ich lidera Maulanę Masuda Azhara, który wrócił do Pakistanu. W 1995 r. Islamabad wydał Amerykanom ukrywającego się tu Irakijczyka, przywódcę szajki terrorystów, która dwa lata wcześniej zorganizowała poprzedni zamach na World Trade Center.