Systemy alarmowe w służbie człowieka, czyli inteligentny dom

Dodane przez admin dnia 02/14/2013 w kategorii Ciekawe artykuły | komentarze

Decydując się na instalację systemu alarmowego w domu ponosimy określone koszty wynikające z jego instalacji. Alarmy nie są tanie i pewnie wiele osób chciałoby te koszty obniżyć ale odbędzie się to kosztem pogorszenia bezpieczeństwa chronionego obiektu. Jest jednak jeszcze inne rozwiązanie.

Zamiast na siłę obniżać koszty, można spróbować podnieść funkcjonalność elementów systemu alarmowego, co przy okazji może również poprawić bezpieczeństwo. Łącząc czujki systemu alarmowego ze sterowaniem oświetleniem możemy przykładowo włączać światło w pomieszczeniach tylko wtedy, kiedy ktoś się tam znajduje. Pozwoli to zaoszczędzić coraz droższą energię elektryczną z jednej strony, a z drugiej, kiedy nikogo nie ma w domu, a alarm jest uzbrojony uruchomić tak zwaną symulację obecności użytkownika. Polega ona na włączaniu na przemian światła w różnych pomieszczeniach, co ma udawać użytkownika przechodzącego po pomieszczeniach. Takie systemy alarmowe wprowadzają losowe sekwencje, aby osoba obserwująca z zewnątrz budynek naprawdę miała wraże, że ktoś w nim się znajduje. Kolejną funkcją, którą możemy zintegrować z alarmem jest sterowanie roletami zewnętrznymi. W momencie uzbrojenia alarmu zostaną one zamknięte i na pewno żadna nie zostanie pominięta.

Wyposażenie okien w czujniki otwarcia pozwoli z jednej strony podnieść bezpieczeństwo, a z drugiej sygnał z takiego czujnika może zostać wykorzystany do wyłączenia ogrzewania w pomieszczeniu, co przyczyni się do oszczędności na ogrzewaniu budynku. Nie tracimy bowiem cennej energii na ogrzewanie właśnie wietrzonego pomieszczenia. System taki może również sterować ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, jeżeli jest ona zamontowana w budynku, znacząco podnosząc komfort cieplny przy zachowaniu niskich kosztów. Również, kiedy alarm zostanie uzbrojony, temperatura w budynku może zostać obniżona, co obniży koszty ogrzewania. Prawdziwe korzyści z takie systemu są tym większe, im więcej systemów w budynku zostanie zintegrowanych. Zintegrowanie wszystkich systemów pozwala prowadzić również rejestrację zużycia energii elektrycznej i cieplnej, a wszystkie zebrane dane są prezentowane na ekranie systemu sterowania lub mogą być dostępne nawet przez Internet z dowolnego miejsca.

Oczywiście nie zrobią tego wszystkie dla nas najprostsze systemy alarmowe, aby uzyskać taką funkcjonalność musimy skorzystać z rozwiązań dedykowanych dla inteligentnego budynku. Systemy takie, jak można się domyślić, nie są tanie, jednak ich koszt zwraca się w kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. Koszt instalacji systemu inteligentnego budynku to około 11% kosztów jego budowy, a pozwala on zaoszczędzić nawet do 75% kosztów późniejszej jego eksploatacji.

Comments are closed.