Powrót Templariuszy – Ideologiczna motywacja zamachów w Norwegii

Dodane przez admin dnia 03/30/2012 w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

Podwójny zamach dokonany w Oslo i na wyspie Utoya przez Andersa Behringa Breivika (ABB) stawia przed nami pytanie, czy to kolejny z serii odizolowanych incydentów, których sprawcami były „samotne wilki” ze skrajnej prawicy (jak Timothy McVeigh, David Copeland i Franz Fuchs), czy też początek nowej fali prawicowego terroryzmu. Powszechne oburzenie na zbrodnię ABB, skwapliwe odcinanie się od jego czynu nawet przez środowiska skądinąd bliskie mu ideowo, skłania do twierdzenia, że skutki działań będą odwrotne od zamierzonych. Tak jak zamach w Oklahoma City odebrał popularność szybko rozwijającemu się ruchowi milicji w USA, tak morderstwa w Norwegii uderzą rykoszetem w ksenofobiczny populizm zachodnioeuropejski. Czy tak jednak będzie w istocie okaże się w przyszłości. ABB jest terrorystą nad wyraz elokwentnym i nie jest wykluczone, że pogłębiające się napięcia związane z masową imigracją znajdą mu naśladowców pośród jednostek wyalienowanych i sfrustrowanych. Wówczas zakon Rycerzy Templariuszy Europy (Pauperes Commilitones Christi Templique Solomonici – the Knights Templar, KT [812-838, 1065-1118, 1334-1341]), który dziś zdaje się być wytworem fantazji ABB, stałby się rzeczywistością.
Czytaj wiecej »

Zamach w Biesłanie

Dodane przez admin dnia 12/26/2006 w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

Wprowadzenie

Tłem tragicznych wydarzeń w szkole w Biesłanie jest konflikt czeczeński. Terroryści przetrzymujący zakładników zażądali wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii, uwolnienia rebeliantów oraz ustąpienia prezydenta Putina. Ich żądania nie zostały zrealizowane. Podczas krwawego ataku na szkołę zginęło 394 zakładników. Siedemset osób zostało rannych. Prawie połowę zabitych stanowiły dzieci. Miasto długo nie mogło otrząsnąć się z szoku po tej tragedii. Czytaj wiecej »

Rozproszenie gazu sarin w Tokio

Dodane przez admin dnia w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

20 marca 1995 roku Tokio przeżyło jeden z najokrutniejszych ataków terrorystycznych w historii Japonii. W porannych godzinach szczytu terroryści z sekty Aum Shinrikyo (Najwyższa Prawda) rozproszyli sarin w tunelach tokijskiego metra, narażając około 5 tysięcy osób na działanie śmiertelnie groźnych oparów.

Pięciu członków sekty Aum wsiadło do zatłoczonych pociągów metra i upuściło na podłogę paczki z płynnym sarinem, owinięte w gazety i plastykowe torebki. Potem przekłuli paczki ostrym końcem parasoli i wysiedli z pociągów. Niektórzy z nich ubrani byli w chusty i maski, które chroniły ich przed oparami sarinu podczas ucieczki z miejsca zbrodni. Czytaj wiecej »

Zajęcie polskiej ambasady w Bernie w 1982

Dodane przez admin dnia 02/26/2006 w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

Powstańcza Armia Krajowa jest, a raczej była, „grupą jednej akcji”. Pojawiła się w świadomości międzynarodowej w jednym przebłysku swojej aktywności i natychmiast znikła. Do dziś pozostają wątpliwości, czy PAK rzeczywiście istniała. Gdyby jednak okazała się rzeczywista, byłaby to jedyna polska organizacja terrorystyczna o międzynarodowym zasięgu.

Ową akcja, którą wsławiła się Powstańcza Armia Krajowa było opanowanie ambasady PRL w szwajcarskiej stolicy – Bernie, 6 września 1982 roku. Czteroosobowy oddział, który nazwał siebie grupą bojową PAK, operował z Monachium. Tam grupa się zawiązała: Florian Kruszyk, przywódca, zwerbował trzech polskich imigrantów z RFN. Byli to Krzysztof Wasilewski, Mirosław Plewiński i Marek Michalski. Przedstawił im się jako członek organizacji PAK, której celem jest walka z komunistycznym rządem, a w szczególności doprowadzenie do zniesienia stanu wojennego, który trwał od 13 grudnia 1981 roku. W Monachium powstał też plan zamachu, oraz określono jego obiekt. Brane pod uwagę były polskie placówki dyplomatyczne na terenie Austrii, Belgii i Szwajcarii. Wybór padł na Berno. Czytaj wiecej »

Zamach w Madrycie 11 III 2004 – minuta po minucie

Dodane przez admin dnia 09/25/2005 w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii terroryści uderzyli w członka Unii Europejskiej. Przedstawię telegraficzny skrót chronologii wydarzeń:

07:00-07:15: podłożenie bomb w pociągach.
07:39: dwa pociągi podmiejskie eksplodują na madryckiej stacji Atocha.
07:41: eksploduje pociąg podmiejski dojeżdżający do stacji Atocha.
07:42: eksploduje pociąg podmiejski dwie stacje za Atocha.

Czytaj wiecej »

Zamachy bombowe w Casablance z 16 maja 2003

Dodane przez admin dnia 08/23/2005 w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

W dniu 16 maja 2003 roku w Casablance w Maroko nastąpiło 5 eksplozji urządzeń wybuchowych rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Wybuchy nastąpiły w krótkim odstępie czasowym między 21.40 a 22.15 na obszarze 4 km kwadratowych.

Czytaj wiecej »

Ataki w Londynie 7 lipca 2005

Dodane przez admin dnia w kategorii Zamachy terrorystyczne | Komentarze

W dniu 7 lipca 2005 r. w Londynie około godziny 8:50 rozpoczęły się ataki terrorystyczne. Seria wybuchów w sieci komunikacji miejskiej zakłóciła funkcjonowanie brytyjskiej stolicy. Najważniejsze spostrzeżenie, jakiego dokonywali obserwatorzy na całym świecie dotyczyło reakcji obywateli brytyjskiej korony na atak – ich umiejętność zachowania spokoju w tak tragicznym okolicznościach. W dniu 21 lipca, w dwa tygodnie po pierwszym ataku, w londyńskiej komunikacji zdetonowane zostały zapalniki następnych ładunków wybuchowych. Panika, jaką wywołały te nieudane ataki, była nieporównywalna do reakcji na pierwszy atak. Pytanie o to, jakie znaczenie dla całego świata brytyjskiego miała druga seria ataków, to pytanie o wpływ terroryzmu na współczesny świat jako całość.

Mówi się, że jednym z najważniejszych narzędzi terrorystów jest strach. To strach daje terrorystom siłę, to strach społeczeństw pozwala im na wpływanie na politykę wewnętrzną i zewnętrzną państwa. Co więcej, strach podważa zaufanie społeczeństw do ich rządów. Dezorganizacja życia nie tylko społecznego w państwie, ale także politycznego, podważenie rządowej i parlamentarnej legitymacji do sprawowania władzy, to niebezpieczeństwa, z którego powinny zdać sobie sprawę rządy państw toczących walkę z terroryzmem. Nie można przejść nad tym zagrożeniem do porządku dziennego na poziomie politycznym. Rządzący we wszystkich państwach demokratycznych, podlegający wyborczej weryfikacji, powinni pamiętać, że egzamin z zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych, do jakiego przychodzi im przystępować. Jeśli obywatele kraju rozczarują się co do kompetencji rządu w tej kwestii, nie zauważą jego osiągnięć w żadnej innej. Przetrwanie fizyczne, kulturowe i polityczne państwa jest tą potrzebą, której zapewnienie jest pierwszym obowiązkiem każdego rządu. W przeciwnym wypadku konsekwencje pokażą już najbliższe wybory parlamentarne. Czytaj wiecej »