Andreas Baader

Dodane przez admin dnia 11/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Bernd Andreas Baader urodził się w Monachium 6 maja 1943 roku. Po skończeniu szkoły podstawowej swą edukację kontynuował w wielu szkołach średnich, wielokrotnie był z nich relegowany, aby zakończyć swą edukację bez zdania egzaminu końcowego, czyli bez formalnego uzyskania wykształcenia średniego. W roku 1963 przeprowadził się do Berlina. W 1967 jego dziewczyna, Gudrun Ensslin, członek ultralewicowego ruchu studenckiego – Der Sozialistische Deutsche Studentenbund – Niemieckiego Socjalistycznego Związku Studentów (SDS), zabrała go na demonstrację studencką. Od wtedy Baader zaczął angażować się w politykę.

Nocą z 2 na 3 kwietnia 1968 roku Baader, wspólnie z Ensslin i dwójką innych aktywistów podłożyli bomby zapalające pod dwoma frankfurckimi domami towarowymi, aby „zapalić znicz dla Wietnamu”, jak sami to określali. Sprawców podpalenia szybko ujęto i skazano. Baader częściowo odsiedział swój wyrok, ale został zwolniony na czas rozpatrywania apelacji. Po odrzuceniu jej przez sąd Baader wspólnie z Ensslin natychmiast uciekli za granicę. Czytaj wiecej »

Szejk Ahmed Jassin

Dodane przez admin dnia 10/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Ahmed Ismael Jassin urodził się w 1938 roku w wsi Al-Joura (dzisiaj już nie istnieje), dzielnicy Majdal w pobliżu dzisiejszego miasta Aszkelon. W 1948 r., gdy wojska izraelskie zrównały z ziemią jego wieś, dołączył do grona uchodźców palestyńskich. W 1952 r. doznał porażenia kończyn. W 1958 r. ukończył szkołę średnią, następnie kontynuował naukę w Egipcie na Uniwersytecie Shams Ain. Tam związał się z Bractwem Muzułmańskim – ekstemistyczną organizacją islamską.

Od 1967 r. prowadził naukę islamu w meczetach w Gazie, gdzie również propagował ideologię Bractwa Muzułmańskiego. W 1982 r. Jassin rozpoczął tworzenie pierwszych zbrojnych jednostek, które nosiły nazwę Majd. W 1983 r. został aresztowany przez wojska izraelskie i skazany na 13 lat więzienia , za tworzenie grup zbrojnych i nielegalne posiadanie broni. Czytaj wiecej »

Chalid Szejk Mohammed

Dodane przez admin dnia 09/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Chalid Szejk Mohammed był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów przez amerykańskie FBI. Był jednym z głównych dowódców al-Kaidy. W Bazie zajmował się operacjami zbrojnymi. Urodził się w Kuwejcie 1 marca 1964 lub 14 kwietnia 1964 roku. Jego rodzice pochodzili z Pakistanu, podobnie zresztą jak jego cioteczny brat – Ramzi Yousef. Dlatego też posiada pakistański paszport.

W roku 1983 rozpoczyna naukę w Stanach Zjednoczonych.

Podczas swego pobytu na Filipinach na przełomie 1994 i 1995 przedstawiał się, jako katarski, bądź saudyjski handlarz sklejki. Prowadził wtedy wystawne i rozrzutne życie, nie stronił od alkoholu i często zabawiał się w klubach z manilskimi kobietami. Wspólnie z nim przebywał Yousef. Wielokrotnie udawali się na długie wyprawy do Puerto Galera, podczas których mieli nurkować, w rzeczywistości podejrzewa się, że wyjeżdżali, aby trenować Grupę Abu Sayefa. Władze amerykańskie i filipińskie podają, że w tym czasie terroryści wspólnie pracowali nad tzw. Operacją Bodżinka – akcją, w której mieli wysadzić 11 amerykańskich samolotów pasażerskich lecących na trasach do wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Centrum dowodzenia akcją miało być w Manili. Spisek został odkryty, po tym, jak Yousef, testując metodę ataku, podłożył mały ładunek wybuchowy (ok. 10% tego, co miało być użyte w ataku) pod samolot Filipińskich Linii Lotniczych, lecący do Japonii. W zamachu zginął jeden Japończyk. 6 stycznia 1995 roku terroryści musieli uciekać z Filipin. Mohammed udał się najpierw do Pakistanu, a następnie do Kataru. Z Kataru musiał jednak także wyjechać, gdyż Amerykanie wypuścili za nim międzynarodowy list gończy. Czytaj wiecej »

Abu Musab al-Zarkawi

Dodane przez admin dnia w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Ahmed al Chalajla, bo tak się naprawdę nazywa Abu Musab al-Zarkawi, urodził się 20 października 1966 w miejscowości Zarqa niedaleko Ammanu, stolicy Jordanii. Jego rodzice byli Palestyńczykami. Miejscowość, w której się urodził postrzegana jest jako miasto bandytów i rzezimieszków. Do dziś mieszka tam jego rodzina – żona i czwórka dzieci. Jako nastolatek był pospolitym złodziejaszkiem. W latach 80. walczył w Afganistanie Sowietami, tam też poznał Osamę bin Ladena.

W trakcie wojny al-Zarkawi nawrócił się – z pospolitego złodzieja stał się głęboko wierzącym islamskim fundamentalistą, odwołującym się do tradycji salafickich. Po zakończeniu wojny wrócił do Jordanii, gdzie w 1992 r. został skazany na 7 lat więzienia za przygotowywanie spisku mającego obalić monarchię w tym kraju. Prowadząca proamerykańską politykę dynastia haszymidzka była jego głównym przeciwnikiem na drodze do ustanowienia kalifatu w Jordanii. Po wyjściu na wolność w wyniku ogłoszonej amnestii, w 1999 r. opuszcza kraj, gdzie wytoczono mu kolejny proces, w którym został zaocznie skazany na karę śmierci za zorganizowanie zamachów na amerykańskich i izraelskich turystów. Odebrano mu także obywatelstwo jordańskie – stał się apatrydą, jednakże narodowości palestyńskiej.
Czytaj wiecej »

Abu Hafs al-Masri (Mohammed Atif)

Dodane przez admin dnia w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Mohammed Atif, którył używa także nazwiska Abu Hafs pseudonim al-Masri (tłumaczony, jako „Egipcjanin”, z racji kraju, w którym urodził się terrorysta).

Był jednym z głównych członków Egipskiego Islamskiego Dżihadu, odpowiedzialnego za zamordowanie 6 października 1981 roku prezydenta Egiptu Anwala al-Sadata. Wówczas to poznał Ajmana al-Zawahiriego, który współdziałał z nim przy spisku. Al-Zawahiri został później aresztowany i osadzony w więzieniu. Czytaj wiecej »

Abu Zybaidah

Dodane przez admin dnia 02/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

Abu Zybaidah, Palestyńczyk urodzony w Arabii Saudyjskiej, 28-letni przedstawiciel nowej generacji terrorystów. Znany także jako Zain al-Abidin Muhammad Husajn, ostatnio przejął od Atifa rekrutację nowych członków i kierownictwo operacji w krajach zamorskich. Ahmed Ressam, skazany w USA na długoletnie więzienie algierski terrorysta, opowiedział podczas przesłuchania agentom FBI: „To Zybaidah mnie zwerbował i wysłał do USA przez Kanadę, abym podłożył bombę na lotnisku w Los Angeles. Powiedział, żebym przy okazji zdobył kanadyjskie paszporty, które będą potrzebne podczas następnych akcji w Ameryce. To on rozmawia z każdym młodym kandydatem na bojownika i decyduje o przyjęciu do obozu”.

Zybaidah przygotowywał wielkie operacje terrorystyczne w USA i Jordanii, które miały zostać przeprowadzone podczas obchodów milenijnych w 1999 r. Spiskowcy zostali jednak zdemaskowani przez władze. Sąd w Ammanie uznał, że młody Palestyńczyk usiłował wysadzić w powietrze hotele jordańskie pełne turystów. Skazano go zaocznie w Jordanii na karę śmierci. Czytaj wiecej »

Ajman Al Zawahiri

Dodane przez admin dnia w kategorii Sylwetki terrorystów | Komentarze

50-letni Ajman Al Zawahiri, najbardziej wykształcony wśród paladynów bin Ladena, w okularach, z nadwagą i z brodą wyglądający na dobrodusznego doktora. Urodzony się w zamożnej rodzinie mającej powiązania z egipską elitą władzy. Jego dziadek był ambasadorem w Pakistanie, drugi dziadek – imamem na słynnym uniwersytecie Al-Azhar w Kairze, jednym z najważniejszych centrów myśli islamskiej.

Wuj Zawahiriego sprawował prestiżowy urząd sekretarza Ligi Arabskiej. Młodzieńca z takimi koneksjami czekała błyskotliwa kariera. I rzeczywiście, Zawahiri w wieku 23 lat był już świetnym chirurgiem, cztery lata później – profesorem medycyny. Wcześnie jednak związał się z Bractwem Muzułmańskim, organizacją fundamentalistów islamskich w kraju nad Nilem. Już jako 16-latek trafił na krótko do więzienia, ale to nie nauczyło go to rozsądku. Czytaj wiecej »