ARCHIPELAG W OGNIU

Dodane przez admin dnia 05/26/2013 w kategorii Ciekawe artykuły | Komentarze

Podobno wizyta indonezyjskiego prezydenta Sukarno w Związku Radzieckim nie doszła do skutku z powodu jego żądania, by udostępnić mu po jednej młodej kobiecie z każdej narodowości ZSRR. Sukarno wiedział co robi, wybierając się do wielonarodowego imperium sowieckiego – w końcu Indonezję też zamieszkuje 215 grup etnicznych.

Niedawno swoją drogą zaczął iść Wschodni Timor, niegdyś portugalska kolonia. Po tzw. „rewolucji czerwonych goździ­ków” w Portugalii (1974 r.) wybuchły tam starcia zbrojne między różnymi ugrupowaniami. W wojnę domową ochoczo włączyły się wojska indonezyjskie i w 1976 r. Indonezja oficjalnie anektowała Timor Wschodni. Od czasu inwazji ponad 200.000 Timorczyków – jedna trzecia ludności! – została wymordo­wana. Indonezyjskie władze usi­łowały doprowadzić do pełnej asymilacji ludności Wschodniego Timoru: zakazały używania ję­zyka timorskiego, uniemożli­wiały rozwój miejscowej kultury, przesiedlały ludzi do obozów,  regularnie dokonywały masakr. Gdy rząd inonezyjski zrozumiał, że mimo tych wszystkich represji Timorczycy nie poddadzą się in­tegracji, codziennością stała się przymusowa sterylizacja. Uczennice były szczepione anty­koncepcyjnym preparatem Depo Provera. Lekarz w jednej z klinik przyznał się do wysterylizowania 500 kobiet. A przy tym wszyst­kim indonezyjski dyktator Su­harto dostał nagrodę ONZ za wsparcie działań na rzecz plano­wania rodziny! Dziś Timorczycy, przeszedłszy gehennę terroru ze strony proindonezyjskich bojówek Aitarak (Ciernie), mają szansę samostanowienia pod protektoratem ONZ. Gorsza jest sytuacja innych, nieuznawanych przez społeczność międzynarodową mniejszości.

Czytaj wiecej »

DAWID I GOLIAT

Dodane przez admin dnia 03/01/2013 w kategorii Ciekawe artykuły, Państwa stosujące terroryzm | Komentarze

Wszyscy pamiętamy tę biblijną przypowieść, gdy wątły żydowski chłopiec imieniem Dawid zwycięża męstwem i zimną krwią przeciwnika zdawałoby się nie do pokonania – ogromnego, ciężkozbrojnego wojownika Goliata, Filistyna. Filistyni byli ludem pochodzenia europejskiego, który w XII w. p.Chr. osiadł w biblijnym Kanaanie, przez wieki będąc groźnym konkurentem Izraelitów. Później od ich nazwy Rzymianie mianowali tą krainę Palestyną, dziś więc imię Filistynów noszą Palestyńczycy. Palestyńczycy długo jednak nie wiedzieli, że są Palestyńczykami. „Oni nie istnieli” – powiedziała izraelska minister Golda Meir. Paradoksalnie – to osadnictwo żydowskie i wywołany nim konflikt pozwolił arabskim mieszkańcom Palestyny odnaleźć swą narodową tożsamość.

Czytaj wiecej »

BASKOWIE: OJCZYZNA I WOLNOŚĆ

Dodane przez admin dnia 02/22/2013 w kategorii Ciekawe artykuły, Organizacje terrorystyczne | Komentarze

Wchodzą. Młodzi, nieporządnie ubrani, uśmiechnięci. Na ostatni przed wyborami do parlamentu Kraju Basków wiec w robotniczej dzielnicy Bilbao Barakaldo przybyli nowi przywódcy narodowej lewicy. […] Ludzie wstają, pięści w górze, brawa. – Naszym celem jest obalić ucisk narodowy. Musimy zwrócić kraj Baskom! Po to, by zbudować nowe społeczeństwo! Musimy zwrócić kraj uciśnionym, robotnikom, bezrobotnym, homoseksualistom i kobietom. […] Musimy bronić obiektywnych interesów narodu, walczyć o swobodę seksualną z perspektywy klasowej i narodowej! Jesteśmy nie tylko najstarszym, ale i najbardziej postępowym narodem Europy! […] Uczcijmy sztandar narodowy! Ikurrina – woła młodzieniec z kolczykiem w uchu”. To fragment reportażu „Niech żyje ETA!” z Gazety Wyborczej. Rewolucyjny nacjonalizm baskijski to fenomen trudny do zrozumienia dla Polaka. Spróbujmy go przybliżyć.

Ruch baskijski przeszedł charakterystyczną ewolucję, w której wyróżnić możemy trzy fazy. Początkowo miał charakter wybitnie konserwatywny – szło o zachowanie swej pradawnej kultury, języka, zwyczajów. Później Baskowie doszli do wniosku, że dla utrzymania tożsamości i zapewnienia swobodnego rozwoju kulturowego niezbędna jest polityczna autonomia a najlepiej własne suwerenne państwo narodowe. Wreszcie baskijscy nacjonaliści uznali, że narodowe wyzwolenie Kraju Basków jest niepełne lub wręcz niemożliwe bez społecznego wyzwolenia ludu baskijskiego.

Czytaj wiecej »

PIERWSZA BITWA TRZECIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

Dodane przez admin dnia 02/18/2013 w kategorii Ciekawe artykuły | Komentarze

Nie sposób pisać o czymkolwiek innym. Świat jest globalną wioską: gdy tragedia zdarza się na jej głównym placu, to dotyka również domostwa leżące na uboczu.

Monstrualna zbrodniczość ataku na Nowy Jork i Waszyngton nie ulega wątpliwości. Bez względu na poglądy polityczne nie można akceptować skalkulowanego na zimno zabijania przypadkowych, niewinnych ludzi. Jeśli ktoś nie zamierza współczuć wojskowym z Pentagonu powinien pomyśleć przynajmniej o sprzątaczkach z World Trade Center (by już nie wspomnieć o potraktowanych jak pociski pasażerach).

Ale jednoznaczne potępienie nie może nas zwalniać od próby zrozumienia fenomenu współczesnego terroryzmu. Tymczasem mamy dziś do czynienia raczej z jego demonizowaniem – wynikającym, jak sądzę, z bezradności. „Terror szaleńców”, „Szatan ukazał swe oblicze”, „Międzynarodówka zbrodniarzy” – to przykłady tytułów prasowych z ostatnich dni. A przecież tych czynów nie dokonali kosmici, mutanty, demony z zaświatów. Uczynili to ludzie – i to nie dla kaprysu a w imię celów przez siebie uważanych za racjonalne.

Czytaj wiecej »

NEW PHASE IN THE WORLDWIDE TERRORISM DEVELOPMENT

Dodane przez admin dnia 02/15/2013 w kategorii Ciekawe artykuły | Komentarze

“Apocalypse Now”. “Desperados terrorize the world”. “International of malefactors”. “Satan revealed his face”. “Journey trough the rings of hell”. This is just a few headlines that portray the reaction to the terrorist attacks in the USA. They disclose our helplessness, our inability to understand modern terrorism. However, these acts of terror have not been committed by extra-terrestrial creatures, mutants, or demons from beyond. They are committed by people and not out of fancy, but with a purpose in mind, a purpose that they think is rational. The phenomenon of terrorism cannot be presented as demoniac, it needs to be understood. Without that the struggle with terrorism shall never be efficient.

Czytaj wiecej »

Terrorysta Breivik może znaleźć naśladowców

Dodane przez admin dnia 02/14/2013 w kategorii Ciekawe artykuły | Komentarze

O wydarzeniach, które wstrząsnęły Norwegią i Europą, z dr. Jarosławem Tomasiewiczem, politologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Teresa Semik.

Czy straciliśmy kontrolę nad własnym życiem?

Tak i to dawno, za sprawą globalizacji. Dopóki polityka, gospodarka rozgrywały się w ramach państwa, dopóty sprawowaliśmy nad nimi kontrolę poprzez demokratycznie wybrany parlament. W dobie globalizacji demokratyczna władza liczyć się musi z tym, co powie Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a nie własne społeczeństwo.

Czytaj wiecej »

Systemy alarmowe w służbie człowieka, czyli inteligentny dom

Dodane przez admin dnia w kategorii Ciekawe artykuły | Komentarze

Decydując się na instalację systemu alarmowego w domu ponosimy określone koszty wynikające z jego instalacji. Alarmy nie są tanie i pewnie wiele osób chciałoby te koszty obniżyć ale odbędzie się to kosztem pogorszenia bezpieczeństwa chronionego obiektu. Jest jednak jeszcze inne rozwiązanie.

Zamiast na siłę obniżać koszty, można spróbować podnieść funkcjonalność elementów systemu alarmowego, co przy okazji może również poprawić bezpieczeństwo. Łącząc czujki systemu alarmowego ze sterowaniem oświetleniem możemy przykładowo włączać światło w pomieszczeniach tylko wtedy, kiedy ktoś się tam znajduje. Pozwoli to zaoszczędzić coraz droższą energię elektryczną z jednej strony, a z drugiej, kiedy nikogo nie ma w domu, a alarm jest uzbrojony uruchomić tak zwaną symulację obecności użytkownika. Polega ona na włączaniu na przemian światła w różnych pomieszczeniach, co ma udawać użytkownika przechodzącego po pomieszczeniach. Czytaj wiecej »