Polscy zamachowcy

Dodane przez admin dnia 02/10/2013 w kategorii Literatura | Komentarze

Wiosną słuchałem w radio rocznicowej audycji poświęconej akcji pod Arsenałem. Indagowany przez dziennikarza ekspert oznajmił, że to była akcja „w stylu służb specjalnych”. Trudno było nie wybuchnąć śmiechem. „Służbą specjalną” tych czasów było Gestapo. Chłopcy z Szarych Szeregów – działający wbrew okupacyjnemu prawu, ukrywający się w podziemiu, atakujący siły porządkowe – byli wywrotowcami, rebeliantami. Ale taka prawda ekspertowi przez usta nie przejdzie – rewolucyjność nie jest w modzie, przeczy obowiązującej konserwatywnej wizji historii Polski. U nas wciąż obowiązuje zasada, że „wasi terroryści są naszymi bojownikami o wolność”.

Książka Rafała Górskiego odkłamuje ten mit. Pokazuje, że my Polacy też mieliśmy swoich rewolucjonistów, zamachowców, swoich – nie bójmy się tego słowa – TERRORYSTÓW. No bo jak inaczej nazwać próbę zamachu na wypełnioną wiernymi cerkiew, którą w 1892 r. planował wysadzić przyszły prezydent Ignacy Mościcki? Albo dokonywane przez Armię Krajową w 1943 r. zamachy bombowe na niemieckie dworce kolejowe? Musimy spojrzeć prawdzie w oczy: to, że aktów terroru dokonuje się w imię słusznej sprawy nie sprawia, że przestają one być aktami terroru.
Czytaj wiecej »

P. Ebigg, R. Fiedler, A. Wejkszner, S. Wojciechowski,Leksykon współczesnych organizacji terrorystycznych – recenzja

Dodane przez admin dnia 01/27/2008 w kategorii Literatura | Komentarze

Współcześnie terroryzm jest jednym z najistotniejszych zagrożeń cywilizacji współczesnej. Na terytoriach wielu państw występują zjawiska mające postać ataków terrorystycznych, które różnią się między sobą nie tylko ze względu na przyczyny i sposoby ich dokonywania, ale także z względu na środki służące do ich realizacji. Zjawiska te ulegają ciągłemu rozwojowi i nasileniu. W istocie terroryzm paraliżuje ogromne rzesze ludzi i przede wszystkim godzi w prawidłowe funkcjonowanie demokratycznych państw, a w szczególności jego instytucji gospodarczych, społecznych i politycznych[1]. Dotyczy zarówno państw bogatych jak i tych pogrążonych w niedostatku ekonomicznym. Na skutek globalizacji terroryści mogą w krótkim czasie swobodnie przemieszczać się po całej kuli ziemskiej, niezauważeni przez najbardziej zaawansowane systemy identyfikacji. Pojęcie terroryzmu rozumie się jako zaplanowaną, umotywowaną politycznie przemoc wobec celów nie uczestniczących w walce, stosowaną przez subnarodowe grupy czy tajnych agentów[2]. Czytaj wiecej »

Piotr Ebbig, Radosław Fiedler, Artur Wejkszner, Sebastian Wojciechowski, Leksykon współczesnych organizacji terrorystycznych – recenzja

Dodane przez admin dnia 06/27/2007 w kategorii Literatura | Komentarze

Publikacja „Leksykon współczesnych organizacji terrorystycznych” w założeniu autorów miała w sposób zwięzły, w miarę możliwości analityczny zaprezentować polskiemu czytelnikowi przegląd współcześnie działających organizacji terrorystycznych. Czy autorzy poradzili sobie z tym wyzwaniem?

Do pozytywów publikacji należy zaliczyć prezentację organizacji powstałych po amerykańskiej interwencji w Iraku a które jeszcze się nie doczekały ujęcia w polskojęzycznej literaturze przedmiotu, do nich należy np: al-Kaida w Iraku. Czytaj wiecej »

Bibliografia do tematu: terroryzm fundamentalistyczny w Palestynie/Izraelu w II połowie XX wieku – wybór

Dodane przez admin dnia 03/27/2007 w kategorii Literatura | Komentarze

Bibliografia do tematu: terroryzm fundamentalistyczny w Palestynie/Izraelu w II połowie XX wieku – wybór.

I. Dokumenty opublikowane, raporty, oświadczenia

Agrement on the Gaza Strip and the Jericho Area, May 1994, http://www.ict.il.org

Cabinet Decision outlawing Kach and Kahane Chai, Cabinet Communique – March 13, 1994, http://www.ict.org.il/counter_ter/law/lawdet.cfm?lawid=2.

Departament of State, Office of the Coordinator for Counterterrorism [Public Notice 3947], Designations of Terrorists and Terrorist Organizations Pursuant to Executive Order 13224 of September 23, 2001 http://www.fas.org/irp/news/2002/03/fr031902s.html,

Czytaj wiecej »

Bibliografia do tematów: Terroryzm w Europie; Walka z terroryzmem w UE

Dodane przez admin dnia 05/27/2006 w kategorii Literatura | Komentarze

I Opracowania:

Altermatt U., Sarajewo przestrzega. Etnonacjonalizm w Europie, Znak, Kraków 1998 r.

Archick K., Gallis P., Europe and Counterterrorism, Nova Science Publishers,
New York 2003.

Barcz J., Prawo Unii Europ – zagadnienia systemowe, Prawo i Praktyka Gospodarcza,
Warszawa 2002 r.

Barcz J., Traktat z Nicei – zagadnienia prawne i instytucjonalne,
Prawo i Praktyka Gospodarcza, Warszawa 2003 r.

Czytaj wiecej »

Confronting Terrorism Financing – recenzja

Dodane przez admin dnia 04/27/2006 w kategorii Literatura | Komentarze

Confronting Terrorism Financing, American Foreign Policy Council, University Press of America, Lanham-Boulder-New York-Toronto-Oxford 2005, ss.67

Książka Confronting Terrorism Financing stanowi owoc konferencji zorganizowanej we wrześniu 2003 roku, rozpoczynającej serię spotkań w ramach Capitol Hill Forums pod egidą Rady Amerykańskiej Polityki Zagranicznej (American Foreign Policy Council – AFPC).

Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza, w której zawarto artykuły dr Rachel Ehrenfeld, Douglasa Faraha i dr Louise Shelley, została poświecona problemom dynamiki finansowania terroryzmu. Druga zaś (artykuły: Alexa Alexieva, Mansoora Ijaza, Matthew Levitta) odnosi się do kwestii tzw. państw problemowych, które w obecnej rzeczywistości stosują mniej lub bardziej zaawansowane działania wspierania międzynarodowego terroryzmu. Czytaj wiecej »

Bliski Wschód – literatura do tematu, wybór

Dodane przez admin dnia 11/27/2005 w kategorii Literatura | Komentarze

Janet i John Wallach, Arafat w oczach przyjaciół i wrogów

wydawca: Wydawnictwo Polus
tytuł oryginału: Arafat in the Eyes of the Beholder
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 1991
liczba stron: 336
tłumacz: Piotr Kowalski, Zygmunt Słomkowski

Jaser Arafat jedna z nielicznych postaci w historii, która już za życia stała się legendą.

Książka Wallachów nie jest typową biografią, jest to raczej monografia OWP – organizacji, której los całkowicie splata się z losem jej przewodniczącego.

Wszyscy, którzy piszą jakąkolwiek pracę dotyczącą Autonomii Palestyńskiej, Organizacji Wyzwolenia Palestyny, czy historii konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi się zapoznać z tą publikacją.

Książka zawiera nie tylko informacje jak formowała się OWP, kiedy i z jakich formacji, ale podaje np. niepublikowany w innych polskojęzycznych wydawnictwach skład osobowy Komitetu Wykonawczego OWP, wypowiedzi jej członków, czy walkę frakcji wewnątrz organizacji.
Czytaj wiecej »