Specjalny Szwadron Interwencyjny

Dodane przez admin dnia 05/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

ESI (Specjalny Szwadron Interwencyjny) został stworzony po ataku terrorystycznym na sportowców izraelskich w 1972 roku w Monachium w czasie igrzysk olimpijskich. Jednostka początkowo nazywała się Le Grupe Diane, lecz w 1974 roku zmieniono nazwę na ESI, żeby lepiej oddać rolę operacyjną jako siły antyterrorystycznej. Mimo zmiany nazwy belgijskie środki masowego przekazu wciąż posługują się nazwą Diane.

Taktyka ESI zakłada, że jednostka działa z wyprzedzeniem, a nie tylko reaguje na wydarzenia. W związku z tym prowadzi agresywne działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. Nie tylko podejmuje aktywne działania w przypadku incydentów, ale przede wszystkim stara sie im zapobiegać.

Kandydaci do służby w ESI zgłaszają się na ochotnika. Wszyscy muszą przejść trudny proces selekcji,zanim podejmą służbę. Proces ten trwa dwa tygodnie, w czasie których wielu kandydatów odpada. Prawie połowa połowa kandydatów nie może dotrwać do końca kursu. Ci którzy przejdą przez fazę selekcji, kierowani są na trzymiesięczne intensywne szkolenie, zanim zostaną uznani za wykwalifikowanych funkcjonariuszy. ESI dopuszcza również do służby kobiety. Jednak uczestniczą one tylko w prowadzeniu obserwacji i w operacjach tajnych. Elastyczność operacyjna pozwala jednostce pełnić również inne funkcje, jak zwalczanie handlu narkotykami i gangów przestępczych.

Uzbrojenie jednostki obejmuje HK MP5, karabiny snajperskie Sako TRG-21, pistolety Glock i Browning 9mm oraz strzelby Remington 12.

Comments are closed.