Palestyński Islamski Dżihad

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Fundamentalistyczna organizacja palestyńska, powstała w latach 70-tych wśród palestyńskich bojowników w strefie Gazy. Dąży do utworzenia Islamskiej Palestyny oraz zniszczenia Izraela, co ma zamiar osiągnąć dzięki Świętej Wojnie. Za jednego ze swych głównych wrogów uznaje też Stany Zjednoczone, gdyż kraj ten wspiera Izrael.

Organizacja sprzeciwia się również umiarkowanym rządom państw arabskich twierdząc, że są one manipulowane przez świecki Zachód. Jej zbrojne ramię nosi nazwy Brygady Jerozolimy. Organizacja przeprowadza zamachy terrorystyczne skierowane w cywilne i wojskowe cele izraelskie. W 2001 liczba ataków znacznie wzrosła.

Struktura jej, podobnie jak wielu podobnych organizacji to częściowo autonomiczne komórki. Grupa wzięła na siebie odpowiedzialność za liczne ataki skierowane w izraelskie cele. Liczba członków i sympatyków organizacji jest nieznana. Grupa działa na terenie Izraela oraz w państwach Bliskiego Wschodu, głównie Libanie i Syrii. Tam też posiada swoje bazy. Organizacja otrzymuje pomoc finansową ze strony Iranu oraz ograniczoną pomoc logistyczną od Syrii. Palestyński Islamski Dżihad uznany został przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.