Laszkar-e-Taiba (LET)

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Znana też jako Lashkar e Tayyaba. Laszkar-e-Taiba (Wojsko Czystych) jest zbrojnym ramieniem Markaz-ud-Dawa-Wal-Irshad, organizacji fundamentalistów islamskich sekty Wahabitów z Pakistanu, założonej w 1989. LET powstała w 1993. Kierowana jest przez Abdula Wahid Kashmiri.

Jest jedną z trzech największych i najlepiej wyszkolonych grup, dążących do wyzwolenia stanu Jamnu i Kaszmir spod władzy Indii. Od 1993 przeprowadziła liczne ataki skierowane w cywilne i wojskowe cele indyjskie.

Ponosi odpowiedzialność za przeprowadzony w 2001 atak na lotnisko i posterunek policji w Srinagar. Podejrzewa się że jest zamieszana w atak na parlament w Delhi dokonany wraz z Jaish-e-Mohammad w 2001 (zginęło wówczas 13 osób, w tym wszyscy napastnicy, a 20 zostało rannych). Organizacja specjalizuje się również w samobójczych atakach dokonywanych na bazy wojskowe. W 2002 Laszkar-e-Tasziba oraz Jaish-e-Mohammad zostały zdelegalizowane jako ugrupowania wspierające terroryzm. W tym samym roku pakistańska policja zatrzymała byłego przywódcę organizacji, Hafiza Mohamada Sajed. Laszkar-e-Taiba liczy kilkuset bojowników. Działa w rejonach Poonch, Rajouri i Doda w dolinie Srinagaru. Obozy szkoleniowe znajdują się w Kotli, Sialkot i Samani w Pakistanie. Laszkar-e-Taiba wpisana została przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone na listę organizacji terrorystycznych.

Comments are closed.