Zbrojne Grupy Islamskie

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Zbrojne Grupy Islamskie (GIA) Znana jako Groupe Islamique Armee – Największa grupa terrorystyczna w Algierii. Powstała w 1992, po unieważnieniu przez wojsko wygranych przez Islamski Front Ocalenia (FIS) wyborów parlamentarnych. W 1991 FIS domagający się przekształcenie Algierii w republikę islamską wygrał pierwszą turę wyborów. Do drugiej tury nigdy nie doszło – władze unieważniły wybory i zdelegalizowały islamistów. Celem GIA jest przekształcenie Algierii w państwo wyznaniowe. Występuje przeciwko władzom cywilnym oraz dąży do eksportu działalności terrorystycznej w Europie.

Metody działania GIA to głównie ataki na cywili, dziennikarzy i obcokrajowców. Często przeradzają się one w masakry całych wiosek, w których ginie kilkadziesiąt osób. W odróżnieniu od innych grup terrorystycznych, które ataki swe kierują przeciw obcym, GIA atakuje także współwyznawców, których uważa za niezbyt wiernie wypełniających zalecenia Koranu.

W 1993 GIA ogłosiła kampanię terrorystyczną skierowaną przeciwko cudzoziemcom mieszkającym w Algierii. Jest odpowiedzialna również za zamachy bombowe, ataki przy użyciu samochodów – pułapek oraz porwania. Najbardziej znane przeprowadzone przez GIA akcje to:

  • 1993 – zabójstwo ponad 100 emigrantów, głównie Europejczyków;
  • 1994 – porwanie samolotu Air France lecącego z Paryża do Algieru;
  • 1995 – seria zamachów bombowych we Francji (9 osób zginęło, 13 odniosło rany).

Około 1998 z GIA wyłoniła się tzw. Grupa Salafi (GSPC), działająca w algierskiej armii. Odpowiedzialna jest ona m. in. za atak w 2000 na trasie rajdu Paryż – Dakar. W 2002 podczas akcji sił bezpieczeństwa zginął Antan Zowabri, który stał na czele organizacji od 1996. Dokładna siła jaką dysponuje organizacja jest nieznana, przypuszcza się że jest to około 200 osób. Działalność GIA koncentruje się głównie w Algierii. Niekiedy jednak akcje przeprowadzane są również w Europie. Grupa otrzymuje pomoc finansową i logistyczną od członków i sympatyków mieszkających w Europie Zachodniej. Rząd Algierii oskarża Iran i Sudan o udzielanie im pomocy. Islamska Grupa Zbrojna uznana została przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.