Zamachy terrorystyczne przeciwko Stanom Zjednoczonym

Dodane przez admin dnia 09/23/2003 w kategorii Zamachy terrorystyczne | komentarze

Od dziesiątków lat Stany Zjednoczone, ich obywatele i instytucje sa najczęstszym celem ataków terrorystycznych. Oto chronologia najważniejszych aktów terroru wymierzonych przeciw USA w ostatnich kilkunastu latach.

23 października 1983

Kierowca kamikadze za kierownicą ciężarówki wypełnionej materiałami wybuchowymi wjeżdża na teren koszar amerykańskiej piechoty morskiej w Bejrucie. Ginie 241 żołnierzy. Za zamach odpowiada islamska organizacja Hezbollah.

20 września 1984

Samochód-pułapka uderza w jeden z budynków ambasady Stanów Zjednoczonych w Bejrucie. Ginie 16 osób, rannych jest 96, w tym ambasadorowie brytyjski i amerykański.

5 kwietnia 1986

Potężny wybuch w dyskotece La Belle w Berlinie Zachodnim, miejscu szczególnie często odwiedzanym przez amerykańskich żołnierzy. To właśnie oni stanowią większość z ponad 230 osób rannych w zamachu. Amerykanie oskarżają Libię o zorganizowanie ataku. W kilka dni później w odwecie amerykańskie samoloty bombardują Trypolis.

21 grudnia 1988

Potężny boeing 747 amerykańskich linii lotniczych Pan Am z Londynu do Nowego Jorku eksploduje nad szkockim miasteczkiem Lockerbie w kilkanaście minut po starcie. Giną wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (259 osób) oraz 11 mieszkańców Lockerbie. Najpewniej sprawcami zamachu byli dwaj libijscy agenci Al-Amin Chalif Fahima i Abdel Basset Al-Megrahi, którzy na Malcie nadali bagaż zawierający bombę zegarową. Miała to być zemsta libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego na Amerykanach, którzy wcześniej bombardowali jego kraj za wspieranie terroryzmu. Dopiero w 1999 r., po długich negocjacjach, Kadafi godzi się na wydanie zamachowców w zamian za zniesienie sankcji wobec Libii.

26 lutego 1993

Bomba, która wybucha w garażu pod World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, zabija sześć osób, ponad tysiąc jest rannych. W porze lunchu eksploduje ok. 500 kg materiałów wybuchowych umieszczonych w furgonetce zaparkowanej w podziemnym garażu. Parking przeznaczony był dla Secret Service, ochrony prezydenta i głów państw odwiedzających USA. Walka z pożarami setek samochodów ustawionych w garażu trwa kilkanaście godzin. Siła wybuchu niszczy kilka podziemnych kondygnacji budynku, ale nie powoduje uszkodzeń jego konstrukcji. Zamachowcy mieli nadzieję, że budynek – miejsce pracy kilkudziesięciu tysięcy ludzi – runie na ziemię. W rok później nowojorski sąd skazuje czterech muzułmańskich fundamentalistów na kary po 240 lat więzienia – każdy dostaje tyle lat, ile mogły razem przeżyć wszystkie śmiertelne ofiary zamachu. Mocodawcą zamachowców okazuje się niewidomy egipski szejk Omar Abdel Rahman, najprawdopodobniej odpowiedzialny również za śmierć egipskiego premiera Anwara Sadata, który zginął w zamachu w 1981 r. Rahman skupił wokół siebie kilku terrorystów i planował wysadzić także inne budynki w Nowym Jorku, m.in. siedzibę ONZ, gmach FBI w centrum Manhattanu i kilka tuneli pod rzeką Hudson, łączących Nowy Jork ze stanem New Jersey.

19 kwietnia 1995

Bomba domowej produkcji, umieszczona w samochodzie-pułapce, demoluje połowę 9-piętrowego budynku federalnego w Oklahoma City w USA, zabijając 168 osób, w tym 19 dzieci z pobliskiego żłobka. Poszukiwanie ciał trwa dwa tygodnie. Początkowo o dokonanie ataku podejrzewani są terroryści islamscy. Jednak do zamachu przyznaje się Amerykanin Timothy McVeigh, który chciał wydać wojnę państwu i rozpocząć antyrządową rewolucję. Bombę detonuje dokładnie w drugą rocznicę samospalenia prawie 80 członków sekty Gałąź Dawidowa w ich siedzibie pod Waco w Teksasie. To właśnie w budynku w Oklahomie mieściła się delegatura urzędu federalnego, którego funkcjonariusze próbowali skonfiskować członkom sekty ich broń. Karę śmierci na McVeighu wykonano w czerwcu 2001r.

13 listopada 1995

W pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej wybucha samochód-pułapka. W wyniku eksplozji ginie siedem osób, w tym pięciu Amerykanów. 60 osób jest rannych.

25 czerwca 1996

Dziewiętnastu żołnierzy USA ginie w wyniku eksplozji cysterny napełnionej 20 tys. litrów benzyny i 2,5 t ładunku wybuchowego w międzynarodowej bazie wojskowej w Al-Khobar w Arabii Saudyjskiej. Ponad 380 osób odnosi rany.

27 lipca 1996

Igrzyskami Olimpijskimi w Atlancie zachwiała eksplozja bomby w parku Stulecia. Kilkanaście minut wcześniej anonimowy rozmówca powiadamia o zamachu policję, której jednak nie udaje się rozbroić ładunku. Ginie 44-letnia Amerykanka i operator tureckiej telewizji. Rannych jest ponad 100 osób. Po konsultacjach z szefem MKOl., Juanem Antonio Samaranchem, prezydent Bill Clinton mówi: – Nie pozwolimy terrorystom zwyciężyć. To byłoby nie po amerykańsku. Im właśnie chodzi o zerwanie olimpiady. Igrzyska odbywają się bez przeszkód.

7 sierpnia 1998

Dwie gigantyczne bomby eksplodują w odstępie kilku minut przed amerykańskimi ambasadami w Nairobi (Kenia) i Dar es-Saalam (Tanzania). W obu miastach traci życie ponad 250 osób, ponad tysiąc jest rannych. FBI i CIA natychmiast rozpoczynają największe śledztwo w historii poza granicami USA. O dokonanie zamachu Amerykanie oskarżają Osamę bin Ladena. Już w dwa tygodnie po zamachach odpowiadają nalotami na bazy terrorystów z nim związanych w Afganistanie oraz zakłady chemiczne w Sudanie, które miały być częściowo w posiadaniu bin Ladena. Od początku roku trwa proces czwórki terrorystów, których Amerykanom udało się ująć. Dwóm grozi kara śmierci, pozostałym dożywocie.

12 października 2000

Samobójczy atak na amerykański okręt wojenny USS „Cole” w porcie w Adenie (Jemen). W jego następstwie ginie 17 marynarzy, a 38 odnosi rany. Mała łódź z materiałami wybuchowymi uderza w burtę fregaty. Za pomoc w ujęciu terrorystów stojących za zamachem władze amerykańskie wyznaczają 5 mln dol. nagrody. Ślady i tym razem prowadzą do Osamy bin Ladena.

11 września 2001

Bezprecedensowa seria ataków terrorystycznych na najważniejsze budynki rzadowe i finansowe kraju. Rano, w odstępie 18 minut, dwa samoloty uderzyły w budynek World Trade Center w Nowym Jorku. Po kilkudziesięciu minutach obie wieże WTC zawaliły się. Pózniej uszkodzony został budynek Pentagonu i rozbił się kolejny samolot.

Comments are closed.