Zamach na Bali z 12 X 2002

Dodane przez admin dnia 09/23/2003 w kategorii Zamachy terrorystyczne | komentarze

W dniu 12 października 2002 w głównej dzielnicy turystycznej Kuty na wyspie Bali w Indonezji miały miejsce eksplozje trzech urządzeń wybuchowych.

Pierwszy wybuch miał miejsce w nocy 12 października 2002 roku około godz. 22.05 w lokalu Paddy’s Bar. Eksplozja nastąpiła na parterze dwupoziomowego budynku. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, że urządzenie wybuchowe w momencie eksplozji znajdowało się na wysokości 80 – 120 cm nad poziomem podłogi parteru. Bombę została zdetonowana przez terrorystę samobójcę. Do przeprowadzenia zamachu użyto około 0,5 – 1 kilograma trotylu.

Eksplozje wywołały poważne zniszczenia

Jednak największy drugi wybuch miał miejsce w Sari Club popularnym klubie nocnym zlokalizowanym po przeciwnej stronie do Paddy’s Bar. Odległość pomiędzy Paddy’s Bar a Sari Club wynosiła 35 metrów. Urządzenie wybuchowe zostało umieszczone w samochodzie typu van Mitsubishi L300, który kilka minut wcześniej został zaparkowany przed wejściem do klubu. Eksplozja spowodowała całkowite zniszczenie Sari Club oraz bardzo silny trudny do ugaszenia pożar (elementy konstrukcyjne takie jak dach ze strzechy potęgowały szybkie rozprzestrzenianie się ognia), a odgłos wybuchu był słyszany w odległości ok. 15 km od miejsca zdarzenia.

Służby śledcze ustaliły, że materiał wybuchowy zastosowany do dokonania tegoż zamachu składał się z mieszaniny kilku składników chemicznych (min. TNT) i elementów inicjujących. Łącznie urządzenie wybuchowe ważyło około 1200 kilogramów. Skład chemiczny użytych substancji, był również przyczyną trudnego do ugaszenia pożaru i wysokiej temperatury, która wytworzyła się podczas wybuchu.

Te dwa zamachy bombowe zostały dokonane przez trzech terrorystów samobójców. W ich wyniku zginęły 202 osoby.

Wybuchy były tak silne, że pozostawione na ulicy samochody zostały doszczętnie zniszczone

Po około 1 minucie po eksplozji w Sari Club, w odległości około 100 metrów od ogrodzenia okalającego Konsulat USA nastąpił kolejny trzeci wybuch. Tym razem terroryści umieścili urządzenie wybuchowe na krawężniku ulicy i odpalili je zdalnie. W tym przypadku detonacja nie spowodowała ofiar w ludziach. Ilość materiału wybuchowego użytego w urządzeniu była porównywalna do ilości użytej w lokalu Paddy’s Bar, czyli 0,5 – 1 kg TNT.

W wyniku prowadzonego śledztwa przez Indonezyjską Narodową Policję i Australijską Federalną Policję (większość ofiar stanowili obywatele Australii) ustalono i aresztowano 15 osób podejrzanych o zorganizowanie i przeprowadzenie zamachów. Procesy karne przeciwko sprawcom rozpoczęły się na początku 2003 roku. Pomimo zatrzymania sprawców trwały dalsze prace przedstawicieli wymienionych służb śledczych i ekspertów z całego świata w procesie badań, mających na celu identyfikację ofiar.

Niespełna rok później w dniu 4 sierpnia 2003 roku przed Hotelem Marriott w Dżakarcie w wyniku eksplozji samochodu pułapki zginęło 17 osób, a 137 zostało rannych. Wykorzystany do zamachu samochód, wypełniony był beczkami z mieszaniną wybuchową różnych składników i zastosowano taki sam element zapalający jak na Bali.

Opracowano na podstawie notatek i materiałów pokonferencyjnych z sympozjum międzynarodowego Służb Policyjnych, Bad Kissingen,październik 2003 r., zorganizowanego przez niemieckie BKA.

Opracował: ANDRZEJ MROCZEK
Autor z wykształcenia cywilnego jest pedagogiem o specjalności Edukacja dla Stanów Nadzwyczajnych i Kryzysowych oraz absolwentem studium podyplomowego Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Wydziale Prawa i Administracji UW. Ukończył szereg specjalistycznych kursów min.: Identyfikacji Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych ATF (Bureau of Alcohol,Tobacco and Firearms Departamentu Skarbu USA),polskiego śledztwa powybuchowego oraz ZD11 niemieckiego BKA, Terroryzmu i Proliferacji BMR Departamentu Obrony USA, posiada uprawnienia do neutralizacji ładunków i urządzeń wybuchowych. Członek rady programowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Zgłoszony jako jeden z ekspertów do tworzonej Europejskiej Sieci Ekspertów d/s Terroryzmu UE między innymi z zakresu zarządzania kryzysowego po dokonanym zamachu terrorystycznym (Consequence Management in the Event of Terrorist Incidents). Ostatnio pracował w Wydziale ds. Terroryzmu MSWiA.

Comments are closed.