Ugrupowanie Bojowników Dżihadu

Dodane przez admin dnia 11/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Znane także jako Harakat ul-Mujahidin (HUM), Harakat al-Ansar, Al-Hadid, Al-Hadith.

Islamska grupa terrorystyczna, działająca głównie w rejonie Kaszmiru. Powiązana jest z radykalną partią polityczną Jamiat-i Ulema frakcja Fazlur Rehman (JUI-F). Grupa posiada także ścisłe związki z Bin Ladenem. W 1998 przyłączyła się do ogłoszonej przez niego fatwy, skierowanej przeciw Stanom Zjednoczonym i krajom zachodnim.

Ugrupowanie Bojowników Dżihadu przeprowadza ataki skierowane w wojskowe i cywilne cele indyjskie. Jest powiązana z al-Faran, grupą bojowników z Kaszmiru, odpowiedzialnych za porwanie w 1995 pięciu cudzoziemców (wszyscy zostali zabici). Jest odpowiedzialna również za porwanie samolotu indyjskich linii lotniczych, dokonane 24 grudnia 1999. 155 zakładników zostało wówczas uwolnionych w zamian za zwolnienie Maulany Masuda – byłego lidera Harakat ul-Ansar Azhara, uwięzionego w 1994 oraz Ahmada Omara Sheikha.

W Kaszmirze do dyspozycji grupy pozostają tysiące bojowników. W większości są to Pakistańczycy, mieszkańcy Kaszmiru, Afgańczycy i arabscy weterani wojny afgańskiej.

Bazy organizacji znajduje się w Muzafffarabad, Rawalpindi i kilku innych miastach w Pakistanie. Ataki przeprowadzane są głównie w Kaszmirze. HUM posiada obozy treningowe w Afganistanie i Pakistanie.

Organizacja otrzymuje pomoc ze strony Arabii Saudyjskiej oraz innych państw arabskich.

Ugrupowanie Bojowników Dżihadu uznane zostało przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.