Terroryści związani z Al-Kaida

Dodane przez admin dnia 09/22/2003 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Ahmed Abdulah

Terrorysta z Jemenu, którego 2 kwietnia 2000 roku aresztowano w Pakistanie w towarzystwie dwóch członków Harakat ul-Mudżahedin.

Mustafa Mahmoud Said Ahmed

Mustafa Mahmoud Said Ahmed, znany też jako Szaich Saiid. Egipcjanin blisko powiązany z Ajmanem al-Zawahirim (Doktorem). Tanzański Sąd Magistracki oskarżył go o zamach bombowy 21 września 1999 na ambasadę USA w Tanzanii. Również egipski rząd skarży go o działalność terrorystyczną, między innymi o uprowadzenie turystów. Wychował się w Zairze, studiował na Uniwersytecie Al Azhar w Kairze i tam uzyskał dyplom na wydziale inżynierii rolnej. Aż do inwazji irackiej w 1990 roku pracował w Ministerstwie Obrony Kuwejtu. Później powrócił do Zairu, gdzie założył komórkę szkolenia rekrutów na potrzeby al-Kaidy. W 1994 roku wraz z Wadihem el Hagem (jednym z osobistych sekretarzy bin Ladena) przeniósł się do Tanzanii, gdzie handlowali klejnotami. Według magazynu „Time” (21 listopada 2001) „po najbliższym otoczeniu bin Ladena jest to najwyżej postawiona figura, którą pragną wytropić amerykańskie służby bezpieczeństwa” z powodu jego umiejętności i „koneksji umożliwiających gromadzenie funduszy na operacje terrorystyczne”.

Nabil Abu Aukel

Nabil Abu Aukel. Palestyńczyk, który założył pierwszą komórkę Bazy w Autonomii Palestyńskiej. W 1998 roku w afgańskim Abu Chabab, obozie szkoleniowym bin Ladena, ukończył kurs zakładania ładunków wybuchowych dla zaawansowanych. Działał w bliskiej współpracy z Hamasem. W czerwcu 2000 roku został aresztowany przez służby wywiadowcze Izraela.

Ahmed Mohammed Hamed Ali

Ahmed Mohammed Hamed Ali. Z pochodzenia Egipcjanin; w grudniu 2000 roku został oskarżony przez sąd amerykański o podłożenie bomb w ambasadach USA w Kenii oraz Tanzanii. Podobno szkolił somalijskich strzelców, którzy zabili 18 amerykańskich żołnierzy. Gdzie ukrywa się Ahmed – nie wiadomo.

 

Muszin Musa Matwalli Atwah

Muszin Musa Matwalli Atwah. On również oskarżany jest o zamachy bombowe w Kenii i Tanzanii. Szkolił rekrutów al-Kaidy w obozach w Sudanie, Pakistanie i Afganistanie. Obecnie przebywa na wolności.

Adel Abdel Bari

Adel Abdel Bari. Z pochodzenia Egipcjanin. Prowadził pensjonaty i obozy szkoleniowe al-Kaidy w Afganistanie i Pakistanie. W 1996 roku został mianowany dowódcą londyńskiej komórki Egipskiego Islamskiego Dżihadu; był też członkiem honorowym Komisji Porady i Reformy. W czerwcu 1999 roku został w Londynie aresztowany wraz z Ibrahimem Eidarousem, a obecnie odwołuje się od nakazu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, ponieważ skazano go tam na karę śmierci. Jego odciski palców zidentyfikowano na łatwie bin Ladena, obwiniany jest również o udział w zamachach bombowych z 1998 roku na obie wschodnioafrykańskie ambasady.

Ibrahim Eidarous

Ibrahim Eidarous. Egipcjanin. Współpracował z Barim w londyńskiej komórce al-Kaidy. Jego odciski palców znaleziono na listach świadczących o uczestnictwie w kierowaniu obydwoma zamachami na wschodnioafrykańskie ambasady. Zanim przystąpił do al-Kaidy, Eidarous był członkiem Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Na potrzeby Bazy dostarczał fałszywe paszporty, dzięki którym członkowie ugrupowania podróżowali po Europie, Stanach Zjednoczonych i Środkowym Wschodzie. W maju 2001 został osadzony w brytyjskim areszcie.

Chalid al-Fawwaz

Chalid al-Fawwaz. Ważne ogniwo w londyńskiej komórce al-Kaidy. Ten krępy brodaty saudyjski inżynier współpracował z bin Ladenem w Afganistanie, a w 1991 roku wyjechał z nim do Sudanu. Wydelegowany został do Londynu w celu założenia regionalnego biura Komitetu Porady i Reformacji w kampanii na rzecz wprowadzenia prawa islamskiego w Arabii Saudyjskiej. Al-Fawwaz oraz jego żona Wejda, obydwoje absolwenci Uniwersytetu Króla Fahda w Zahranie, zajmowali się udostępnianiem opinii publicznej oświadczeń bin Ladena, a także zaopatrzeniem w broń i inne artykuły jednostek terrorystycznych. W 1998 roku Al-Fawwaz został aresztowany przez władze brytyjskie i skazany na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Wadih el Hage

Wadih el Hage. Urodził się w Libanie, studiował na uniwersytecie w południowo -zachodniej Luizjanie i tam uzyskał dyplom na wydziale urbanistyki. Ten jednoręki mężczyzna o łagodnym głosie nawrócił się z chrześcijaństwa na islam w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, potem walczył u boku bin Ladena w Afganistanie, a następnie przeprowadził się do Tucson w Arizonie, gdzie założył komórkę werbującą do dżihadu. Kiedy bin Laden przeprowadził się do Sudanu, el Hage awansował na jego osobistego sekretarza. W związku z nowym zajęciem przeprowadził się do Nairobi, przedstawiając się kenijskiemu rządowi jako wolontariusz z organizacji humanitarnej Pomoc Afryce, rzekomo działającej w Hamburgu. W Kenii założył kilka firm kamuflujących działalność al-Kaidy między innymi Tanzanite King. Należał też do wywiadowców bin Ladena: dostarczał informacji na temat broni chemicznej i jądrowej. Został zatrzymany przez FBI 20 września 1998 roku i do dziś przebywa w areszcie.

Ali Abdelseoud Mohamed

Ali Abdelseoud Mohamed. Nawet jak na standardy al-Kaidy jego życie przedstawia się niezwykle. W 1980 roku, gdy służył w egipskiej armii w randze oficera, poszedł do siedziby CIA w Kairze i zaproponował, że będzie szpiegiem. Funkcjonariusze CIA przestali korzystać z jego usług, gdy wyszło na jaw, że wiele „poufnych informacji” się nie potwierdza. W tym samym roku objęty został programem wymiany wojskowej i wyjechał do USA. W 1981 roku ukończył elitarną Szkolę Oficerów Służb Specjalnych w Fort Bragg (Karolina Północna), pracował w Dowództwie Operacji Specjalnych Armii USA i awansował w armii egipskiej na kapitana. W 1984 roku wystąpił z wojska i osiadł w Ameryce, objęty programem wizowym kontrolowanym przez CIA. W 1986 roku wstąpił do armii amerykańskiej, otrzymał stopień sierżanta i przydział do Fort Bragg. Jego główne zadanie w amerykańskim wojsku polegało na szkoleniu muzułmanów do walki z Sowietami w Afganistanie. W 1989 roku otrzymał honorową odprawę ze służb specjalnych i wyjechał do Afganistanu, gdzie przyłączył się do bojowników dżihadu. Jako były żołnierz amerykański szybko zaprzyjaźnił się z bin Ladenem. Pomógł mu w przeprowadzce z Arabii Saudyjskiej do Sudanu, a zaraz potem wyjechał do Kanady z zadaniem zorganizowania nielegalnego przerzutu terrorystów do Stanów Zjednoczonych. Jest jedynym członkiem al-Kaidy, który przyznał się do odpowiedzialności za wybuchy bombowe we wschodnioafrykańskich ambasadach. Obecnie przebywa w amerykańskim areszcie.

Mohammed Saddik Odeh

Mohammed Saddik Odeh. Jordańczyk; zasilił szeregi al-Kaidy w 1992 roku. Przeszedł liczne szkolenia w afgańskich obozach. W 1993 roku został przerzucony do Somalii, aby przygotowywać ochotników sprzeciwiających się ingerencji USA. W 1994 roku przeprowadził się do Mombasy w Kenii i za pieniądze al-Kaidy założył przedsiębiorstwo rybackie służące za przykrywkę dla działalności terrorystycznej. Dzień po zamachach na wschodnioafrykańskie ambasady został aresztowany w RPA i deportowano go do Kenii. Następnie został przekazany władzom amerykańskim. Indagowany przez FBI, wyznał, że zamach w Kenii był błędem, ponieważ w jego wyniku zginęło wielu Kenijczyków.

Mohammed Raszed Daoud Al-Owhali

Mohammed Raszed Daoud Al-Owhali. Z pochodzenia Egipcjanin. Na chwilę przed wjazdem ciężarówki z ładunkiem wybuchowym na teren ambasady USA w Nairobi wyskoczył z kabiny i rzucił w kierunku wartowników granat oszałamiający. W sierpniu 1998 roku trafił do amerykańskiego aresztu i został oskarżony o usiłowanie zabójstwa, działalność spiskową, stosowanie broni masowego rażenia i dwanaście morderstw.

Raed Mohamed Hassan Hidżazi

Raed Mohamed Hassan Hidżazi. Ten Amerykanin, urodzony w 1969 roku w Kalifornii, ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Sacramento. Jeszcze w college’u nawrócił się na islam i kilkakrotnie podróżował do Jordanii i Arabii Saudyjskiej. W latach 1997-1998 był taksówkarzem w Bostonie i ponad 13 tysięcy dolarów ze swoich zarobków przeznaczył na jordańskie ugrupowanie terrorystyczne Bajt al-Imam. W 1999 roku wyjechał do Afganistanu, gdzie przeszedł szkolenie z zakresu podkładania materiałów wybuchowych i obsługi broni moździerzowej. Werbował nowych członków al-Kaidy w Izraelu i Turcji. Zakupił znaczne ilości kwasu azotowego i siarkowego potrzebne do skonstruowania bomb, które zamierzał podłożyć w jordańskich budynkach rządowych. Został aresztowany przez władze syryjskie w Damaszku i deportowany do Jordanii, gdzie zgodził się na współpracę z jordańskimi funkcjonariuszami śledczymi.

Essam al-Ridi

Essam al-Ridi. Naturalizowany Amerykanin urodzony w Egipcie; ukończył kursy lotnictwa w szkołach w Teksasie i na Florydzie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wyposażał mudżahedinów w gogle noktowizyjne. W 1993 roku kupił używany odrzutowiec, potrzebny bin Ladenowi, by przetransportować rakiety przeciwlotnicze stinger z Afganistanu do Chartumu. Al-Ridi przerzucił również setki afgańskich weteranów do sudańskich obozów szkoleniowych al-Kaidy. Uczestniczył w zorganizowaniu komórki al-Kaidy w Nairobi. W 1994 roku po kłótni z bin Ladenem rozbił odrzutowiec i uciekł. W lutym 2001 roku przed sądem południowego dystryktu w Nowym Jorku złożył zeznanie na temat wewnętrznego funkcjonowania al-Kaidy, o bin Ladenie zaś powiedział, że „to zamożny facet bez żadnego wojskowego doświadczenia, który usiłuje dowodzić żołnierzami”.

Ramzi Ahmed Jousef

Ramzi Ahmed Jousef. Ekstremista islamski wykształcony w Wielkiej Brytanii. Był mózgiem zamachu bombowego z 1993 roku w Centrum Handlu Światowego. W owym czasie FBI uważało go za „najniebezpieczniejszego człowieka na świecie”. Uciekając przed zmasowaną międzynarodową obławą, podłożył bombę w samolocie linii filipińskich i w irańskiej świątyni. Planował zniszczenie 11 samolotów amerykańskich nad Pacyfikiem, atak na siedzibę CIA niewielkim samolotem wyposażonym w broń chemiczną, zabójstwo prezydenta Billa Clintona, papieża Jana Pawła II i innych osobistości. Został aresztowany 7 lutego 1995 roku w Pakistanie w jednym z „pensjonatów” bin Ladena w Peszwarze. Amerykański sąd federalny skazał go 12 listopada 1997 roku na dożywocie, bez prawa do wcześniejszego zwolnienia, za prowadzenie działalności konspiracyjnej.

Comments are closed.