Szkolenie „Kontrterroryści w sytuacjach zakładniczych”

Dodane przez admin dnia 01/27/2007 w kategorii Sprawozdania | komentarze

W dniach 17-18 stycznia 2007, nieopodal Żagania, odbyło się szkolenie z zakresu działania oddziałów kontrterrorystycznych w sytuacjach zakładniczych. Organizatorem tego sporego przedsięwzięcia był SPAP Wrocław – jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, polska jednostka tego typu. Wśród ponad setki zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych policji z całej Polski, przedstawiciele Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Centralnego Biura Śledczego, 10 BKPanc., Wyższej Szkoły Policji oraz innych jednostek zajmujących się działaniami kontrterrorystycznymi. Szkolenie obserwowała także delegacja z Niemiec.

Szkolenie podzielone było na dwie części: teoretyczną, która odbyła się pierwszego dnia, oraz praktyczną, polegająca na ćwiczeniach grup szturmowych, na nią zarezerwowano drugi dzień.

Część teoretyczna składała się z trzech wykładów: pierwszy, przygotowany i zaprezentowany przez organizatorów dotyczył sytuacji zakładniczych a dokładniej sytuacji bezpośredniego kontaktu z terrorystą i zakładnikiem. Było to pierwsze w Polsce tego typu szkolenie. Omówiono w nim przede wszystkim założenia strategiczne przy bezpośredniej konfrontacji z terrorystą uzbrojonym w broń palną, granat lub nóż, który bierze zakładnika. Wykład, ubarwiony prezentacją, przedstawiał różne warianty, w zależności od otoczenia (wielkość pomieszczenia) oraz sytuacji. Należy pamiętać, że grupa szturmowa nie służy do celów likwidacyjnych, ale ratowniczych. Priorytetem jest zatem bezpieczeństwo szturmowców, następnie zakładnika i dopiero na końcu przestępcy – grupa szturmowa ma za zadanie ochraniać i minimalizować straty w ludziach. W przeciwieństwie do USA w Polsce policjanci nie mają tak wielu przypadków sytuacji zakładniczych przy bezpośrednim kontakcie – jednak SPAP we Wrocławiu miał ich najwięcej w Polsce. Priorytetową i legendarną sytuacja zakladniczą była sytuacja w 2000 r a ostatnią jaka zdarzyła się w Polsce w 2006 r. na Dolnym Śląsku.

Drugi wykład części teoretycznej dotyczył zagadnień psychologicznych sytuacji. Prezentację prowadziła pani psycholog z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która przedstawiła między innymi różne aspekty psychologiczne sprawców. Wyróżniła 4 grupy stanów psychicznych przestępców: osoby antyspołeczne, osoby w stanie kryzysu, osoby chore psychicznie oraz terroryści (motywowani politycznie, bądź religijnie). Najgroźniejszą z tych grup jest grupa chorych psychicznie – nie można bowiem przewidzieć ich zachowania, co jest największym zagrożeniem zarówno dla zakładnika, jak i grupy szturmowej. Należy pamiętać, że w każdej sytuacji, bez względu na stan psychiczny sprawcy, trzeba zakładać najgorszy scenariusz.

Ostatnia część szkolenia teoretycznego została przygotowana przez lekarza medycyny sądowej i dotyczyła praktycznych aspektów anatomii człowieka, użytecznych dla działań kontrterrorystycznych.

Drugi dzień szkoleń zakładał ćwiczenia grup szturmowych w sytuacjach zakładniczych bezpośredniego kontaktu z terrorystą. Działania prowadzone były w budynkach, gdzie przedstawiono różne warianty i sytuacje, które mogą mieć miejsce w zależności od liczby i rozlokowania terrorystów a także zakładników oraz dostępności pomieszczenia.


/fot. SPAP Wrocław 


/fot. SPAP Wrocław


/fot. SPAP Wrocław


Próba podjęcia negocjacji /fot. SPAP Wrocław


Wejście do pomieszczenia /fot. SPAP Wrocław

Ćwiczenia pozwoliły na wymianę doświadczeń poszczególnych jednostek oraz wyciągnięcie wniosków taktycznych dla tego typu zdarzeń. Z całą pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju możliwości i umiejętności policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy, biorących udział w tego typu przedsięwzięciu. Nowatorski charakter szkolenia, dobre przygotowanie oraz doskonała atmosfera świadczą o wysokim poziomie profesjonalizmu. Najwyższe słowa uznania należą się organizatorom, którzy przygotowując te ćwiczenia stworzyli doskonałą platformę wymiany cennych doświadczeń.

Opracował: Maciej Mijalski

Redakcja składa podziękowania za pomoc w przygotowaniu niniejszego tekstu dla Grzegorza „Cichego” Mikołajczyka i Arka Gajewskiego.

Publikowanie zdjęć bez zgody redakcji www.terroryzm.com zabronione.

Comments are closed.