Szejk Ahmed Jassin

Dodane przez admin dnia 10/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Ahmed Ismael Jassin urodził się w 1938 roku w wsi Al-Joura (dzisiaj już nie istnieje), dzielnicy Majdal w pobliżu dzisiejszego miasta Aszkelon. W 1948 r., gdy wojska izraelskie zrównały z ziemią jego wieś, dołączył do grona uchodźców palestyńskich. W 1952 r. doznał porażenia kończyn. W 1958 r. ukończył szkołę średnią, następnie kontynuował naukę w Egipcie na Uniwersytecie Shams Ain. Tam związał się z Bractwem Muzułmańskim – ekstemistyczną organizacją islamską.

Od 1967 r. prowadził naukę islamu w meczetach w Gazie, gdzie również propagował ideologię Bractwa Muzułmańskiego. W 1982 r. Jassin rozpoczął tworzenie pierwszych zbrojnych jednostek, które nosiły nazwę Majd. W 1983 r. został aresztowany przez wojska izraelskie i skazany na 13 lat więzienia , za tworzenie grup zbrojnych i nielegalne posiadanie broni.

W 1985 r. został wypuszczony z więzienia w wyniku wymiany więźniów Izraela z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny. Po opuszczeniu więzienia wraz z m.in. dr al Abd al Aziz Rantissim utworzył fundamentalistyczną organizację „Hamas” (Zapał), a sam Jassin stał się jej duchowym liderem. Z wiekiem, jego stan zdrowia pogarszał się, poruszał się na wózku inwalidzkim, również prawie całkowicie stracił wzrok. W 1990 r. ponownie został zatrzymany przez władze izraelskie i osadzony w więzieniu. Został wypuszczony w 1997 r. w zamian za uwolnienie agentów Mossadu w Jordanii, których aresztowano przy próbie zamordowania Chalida Miszla, szefa biura politycznego Hamasu. Wielu analityków sugeruje, iż Jassin był nie tylko duchowym przywódcą Hamasu, ale również decydował o polityce i akcjach terrorystycznych. Nie przyznawał Żydom „ani skrawka ziemi między Morzem Śródziemnym a Jordanem”, w swojej polityce starał się nie narażać przywódcom państw atrabskich. Krytykował Jasera Arafata za rozmowy pokojowe z rządem izraelskim. 22 marca 2004 r., w momencie opuszczenia głównego meczetu w mieście Gaza, Szejk Ahmed Jassin zginął, gdy helikoptery izraelskie wystrzeliły w jego kierunku trzy rakiety.

Opracował: dr Adam Krawczyk, Uniwersytet Śląski

Comments are closed.