Świetlisty Szlak

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Świetlisty Szlak – Znany też jako Sendero Luminoso, Komunistyczna Partia Peru, Partido Comunista de Peru para el Sendero Luminoso de Jose Carlos Mariatequi. Działająca w Peru organizacja maoistowska, prawdopodobnie największa i najbardziej aktywna tego typu grupa na świecie.

Założona została w końcu lat 60-tych przez profesora uniwersyteckiego Abimaela Guzmana. Głosi koncepcję „wojny ludowej” zgodnie z którą walka powinna rozpocząć się na wsi, by następnie przenieść się do miast i zakończyć przejęciem władzy przez lud.

W 1980 Guzman proklamował się „czwartą szpadą marksizmu” i rozpoczął najbardziej krwawą wojnę we współczesnej historii Peru. Do tej pory zginęło w niej ponad 30 tys. osób, a celem ataków stały się prawie wszystkie instytucje peruwiańskie. Organizacja zajmuje się także handlem kokainą. Po aresztowaniu Guzmana 13 września 1992 w Peru przez specjalną policję antyterrorystyczną (przebywa on obecnie w więzieniu w bazie marynarki wojennej El Callo), w ręce policji wpadli niemal wszyscy pozostali członkowie kierownictwa. W peruwiańskich więzieniach przebywa obecnie ponad 2 700 członków organizacji. Kolejnymi ciosami zadanymi grupie stały się masowe dezercje oraz program prezydenta Fujimori amnestii dla skruszonych terrorystów. Przed aresztowaniem Guzmana organizacja liczyła około 20-25 tys. członków. W razie potrzeby była w stanie zmobilizować 40-60 tys. ludzi. Szacuje się, że obecnie na wolności przebywa około 200 uzbrojonych bojowników. Organizacja działa na terenie Peru. Została niemal całkowicie rozbity w Limie i innych większych miastach. Gorzej przedstawia się sytuacja na wsiach i w odległych zakątkach kraju. Świetlisty Szlak uznany został przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizacje terrorystyczną.

Comments are closed.