Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC)
Znane jako Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia. Prawdopodobnie najstarsza, największa i najlepiej wyszkolona organizacja partyzancka na świecie. Powstała w 1964 jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Dąży do wywołania marksistowskiej rewolucji i stworzenia w Kolumbii społeczeństwa bezklasowego.
FARC prowadzi regularną wojnę z siłami rządowymi w której stosuje metody terrorystyczne: zamachy bombowe, morderstwa, porwania dla okupu. W 1994 organizacja porwała i zamordowała trzech północnoamerykańskich działaczy na rzecz praw Indian. W 2002 podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Albero Uribe przeprowadziła trzy zamachy bombowe (zginęło 15 osób, 24 osoby zostały ranne). Jednym z ulubionych celów ataków FARC są ropociągi.
W 2001 r. były one wysadzane w powietrze 170 razy. Spowodowało to straty szacowane na prawie pół miliarda dolarów. Najbardziej ucierpiało amerykańskie towarzystwo Occidental Petroleum (Oxy). Istnieją silne dowody na powiązania FARC z baronami narkotykowymi, którym w zamian za pieniądze zapewnia ochronę. Szacuje się, że FARC rocznie wysyła w świat, głównie do Stanów Zjednoczonych 700 ton kokainy W finansowanej z narkodolarów wojnie domowej w ciągu roku ginie około 3,5 tys. ludzi. W 1998 FARC rozpoczęła wstępne rozmowy pokojowe z rządem. Na razie nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. Dowódcą FARC jest Manuel Marulanda. Siły FARC liczą od 9 do 17 tys. bojowników. Jednak liczba ich zwolenników, szczególnie w rejonach wiejskich jest dużo większa. Organizacja kontroluje około 40% powierzchni Kolumbii. Działa również w strefach przygranicznych Wenezueli, Panamy, Peru, Brazylii i Ekwadorze. Organizacja otrzymuje ograniczoną pomoc (opieka medyczna i wsparcie polityczne) ze strony Kuby. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii zostały uznane przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.