Organizacja Mudżahedinów Narodu Irańskiego (MEK, NCRI)

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Organizacja Mudżahedinów Narodu Irańskiego (MEK, minus ‘Narodowa Rada Oporu Iranu’ – NCRI). Znana też jako Organizacja Mudżahedinów Khaiq, Narodowa Armia Wyzwolenia Iranu, Narodowy Ruch Oporu, Społeczność Muzułmańskich Studentów Irańskich.

Utworzona w latach 60-tych była początkowo organizacją studencką. Przeciwstawiała się zachodnim wpływom w regionie. Wyznając filozofię, będąca połączeniem marksizmu i islamu stała się najbardziej aktywną grupą dysydentów w Iranie. W swych działaniach jest zdecydowanie antyzachodnia.

W latach 70-tych i 80-tych grupa stosowała metody terrorystyczne, atakując amerykańskich obywateli i amerykańskie obiekty w Iranie oraz irańskie obiekty rządowe. W 1992 przeprowadziła ataki na irańskie ambasady w 13 krajach Europy Zachodniej. Pokazały one zdolność organizacji do działania na tak szeroka skalę. Ich liczba nie zmniejszyła się również w latach 90-tych. Jest odpowiedzialna m. in. za:

  • 11 kwiecień 1999 – Iran. Zastrzelenia irańskiego generała.
  • 5 luty 2000 – Teheran, Iran. Atak moździerzowy na Pałac Prezydencki. Zginęła jedna osoba a 5 zostało rannych.

Organizacja dysponuje tysiącami bojowników w Iranie. Posiada także rozbudowane struktury poparcia za granicą.

W latach 80-tych irańskie siły bezpieczeństwa zmusiły większość liderów do ucieczki z kraju. Początkowo schronili się oni we Francji, około 1987 większość osiadła w Iraku, popierając tamtejszy rząd. W połowie 80-tych grupa nie przeprowadzała już akcji w Iranie, na poziomie podobnym jak w latach 70-tych, lecz w latach 90-tych jej aktywność ponownie wzrosła.

Organizacja może liczyć na finansowe poparcie ze strony społeczności irańskich emigrantów.

Organizacja Mudżahdeinów Narodu Irańskiego uznana została przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.