Navy SEALs

Dodane przez admin dnia 04/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Navy SEALs, U.S. Navy’s SEA, AIR, LAND, Komando Foki, elitarna jednostka specjalna. Po sukcesach odniesionych przez komandosów z Naval Demolition Units, Underwater Demolition Teams oraz Scouts & Raiders w Wietnamie, prezydent Kennedy zaakceptował powstanie specjalnej jednostki marynarki działającej na morzu, w powietrzu i na lądzie (skrót SEAL) Tak powstało Navy Seals, jedna z najlepszych na świecie jednostek komandosów marynarki wojennej. Licząca 2,5 tys. żołnierzy jednostka jest najmniejszą jednostką operacyjną Stanów Zjednoczonych i podlega US Navy.

Navy Seals to morska jednostka specjalna przeznaczona do działań niekonwencjonalnych. Żołnierze tej jednostki są przeszkoleni do przeprowadzania działań w dowolnym zakątku świata. Są przeszkoleni we władaniu różnymi rodzajami broni oraz w sztukach walki wręcz. FOKI działają w sytuacjach zwanych jako konflikty nie będące wojną. Prócz zadań ochrony bezpieczeństwa np. portów, patrolowania wód , wspomagają jednostki walczące z przemytem i handlem narkotykami. Do zadań FOK należy wspieranie konwencjonalnych sił poprzez śledzenie poczynań nieprzyjaciela i odwracanie jego uwagi, bądź bezpośrednie atakowanie celów. Navy Seals współpracują z jednostkami straży przybrzeżnej w walce z handlem i przemytem narkotykowym. Działają w sześciu wyspecjalizowanych drużynach stacjonujących w Kalifornii i Wirginii. Wydzielony zespół pn. Group Dev specjalizuje się w walce z terrorystami w warunkach morskich.

Niektóre akcje, w których brały udział FOKI:

  • 1963-1975 – Wietnam. O tym jak skuteczni byli komandosi świadczy określenie ich przez Viet Cong: „diabły z zielonymi twarzami”. W tym konflikcie zginęło 49-ciu komandosów
  • 1983 – udział w operacji na Grenadzie
  • 1989 – operacja „Just Cayse w Panamie, mająca na celu powstrzymanie Noriegi przed opuszczeniem kraju
  • 1990 – udział w operacji „Pustyna Burza”
  • 1997 – zatrzymanie zbrodniarza serbskiego Miroslava Tadica w Bośni.

Comments are closed.