Muammar Al-Kadafi

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Kadafi Muammar al- ur. 1942. L. Surt, Syrta, Libia. Przywódca Libii i jeden z bardziej kontrowersyjnych polityków świata arabskiego. Sprawujący władzę dyktatorską jako tzw. Przywódca Rewolucji 1 Września. Syn Beduina, wędrownego hodowcy wielbłądów. Jako zdolny student ukończył w 1963 Uniwersytet Libijski. Był pobożnym muzułmaninem i zapalonym nacjonalistą arabskim.

W 1965 ukończył Akademię Wojskową w mieście Benghazi. Stanął na czele Związku Wolnych Oficerów by 1 IX 1969 w wyniku przewrotu wojskowego odsunął od władzy króla Idrisa I i przejął kontrolę nad rządem. Przyjął tytuł naczelnego dowódcy sił zbrojnych oraz przewodniczącego mowo otworzonego rządu Libijskiego – Rady rewolucji. W 1970 Kadafi zlikwidował w Libii amerykańskie i brytyjskie bazy wojskowe, wydalił miejscowe włoskie i żydowskie społeczności, a w 1973 dokonał nacjonalizacji przemysłu naftowego należącego do zachodnich inwestorów. Kierując się ścisłymi zasadami islamu, wprowadził zakaz picia alkoholu i uprawiania hazardu. Bezskutecznie próbował zjednoczyć Libię z innymi krajami arabskimi. Jako zagorzały wróg Izraela został przywódcą tzw. frontu odnowy narodów arabskich. Zyskał rozgłos dzięki podejmowaniu ryzykownych przedsięwzięć wojennych: akcje zbrojne w Egipcie, Sudanie czy Czadzie.

Od 1974 postępowy Kadafi stał się orędownikiem jak sam to określił w Al-Kitab al achdar – odmiany islamskiego socjalizmu. Zakładał nacjonalizacje wielu sektorów gospodarki pod kierunkiem rządu ludowego, którego władza rzekomo spoczywała w rękach zgromadzeń ludowych, związków robotniczych oraz innych organizacji zbiorowych. W rzeczywistości nadal panowała dyktatura. W tym czasie Kadafi stał się znany na arenie międzynarodowej za sprawą hojnego finansowania wielu organizacji terrorystycznych, m.in. Czerwonych Panter i Narodu Islamu w USA czy IRA w Irlandii Pn. Finansował zamachy najsłynniejszego jak dotąd terrorysty, Szakala. Doprowadził to do otwartego konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi. W kwietniu 1986 amerykańskie samoloty zbombardowały libijskie ośrodki wojskowo-logistyczne oraz rezydencję samego Kadafiego w Trypolisie. Dyktator nie odniósł ran, ale ucierpiała jego najbliższa rodzina.

Comments are closed.