Międzynarodowa Federacja Młodzieży Sikh (ISYF) i Babbar Khalsa

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Jedne z najaktywniejszych grup Sikhów (obok Dal Khalsa i Bhinderanwala Siła Tygrysa) dążących do utworzenia niezależnego państwa Sikhów o nazwie Khalistan. Sikhowie w 1947 poparli utworzenie niepodległych Indii. W 1947 w wyniku podziału Pendżabu między Indie i Pakistan, w Amritsarze (należącym do Indii) miały miejsce krwawe starcia sikhów i hindusów z muzułmanami.

W latach 80-tych sikhowie podjęli próbę wywalczenia własnego państwa. Doprowadziło to do nasilenia zamachów terrorystycznych.

W 1984 na polecenie Indiry Gandhi armia indyjska zaatakowała Złotą Świątynię w Amritsarze, w której schronili się separatyści sikhijscy, zabijając ok. 200 osób (w tym kobiety i dzieci). Wydarzenia w Amritsarze wywołały zamieszki w całych Indiach i stały się przyczyną śmierci I. Gandhi, zabitej w odwecie przez dwóch sikhów z jej gwardii bezpieczeństwa. Szikhowie atakują zarówno przedstawicieli władz Indyjskich jak i innych Sikhów i Hindusów. Stosują metody terrorystyczne: zabójstwa, zamachy bombowe, porwania. Liczba tych ataków zmniejszyła się jednak znacznie od 1992 kiedy to indyjskie siły rządowe odniosły kilka znaczących sukcesów w walce z tymi ekstremistycznymi grupami. Siła organizacji nie jest znana. Organizacje Sikhów działają głównie w Północnych Indiach. Z przyczyn politycznych i finansowych Sikhowie od lat emigrują za granicę, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, również obu Ameryk, Afryki, a nawet Australii i Nowej Zelandii. Tworzą tam własne komórki, udzielające im finansowego wsparcia oraz międzynarodowe organizacje lobbujące na ich rzecz. Międzynarodowa Federacja Młodzieży Sikh i Babbar Khalsa uznane zostały przez Unię Europejską za organizacje terrorystyczne.

Comments are closed.