Mehmet ali Agca

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Urodził się w 1958 roku w biednej rodzinie w Yesiltepe koło miasta Malatya we wschodniej Anatolii. Przypisuje mu się już jako nastolatkowi związki z ekstremistyczną, prawicową organizacją Szarych Wilków. Mając 21 lat zabił znanego dziennikarza Abdiego Ipekciego, redaktora naczelnego gazety „Miliyet”. Wcześniej jednak, w 1977 r., przeszedł przeszkolenie w obozach palestyńskich w Syrii i Libanie.

Nie wiemy więc, czy rzeczywiście był ekstremistą prawicowym — jak głosi najczęściej przytaczana wersja jego biografii — czy też od początku był agentem międzynarodowego terroryzmu spod znaku czerwonej flagi.

Aresztowany w Turcji uciekł po pięciu miesiącach, nie doczekawszy procesu. Zadziwiające, jak udało mu się w przebraniu strażnika zbiec z dobrze strzeżonego więzienia. Kto pomógł mu w ucieczce? Co działo się z nim później? Jeśli przyjąć, że prawdą jest to, co sam zeznał, przeszedł szkolenie terrorystyczne w Iranie, gdzie otrzymał również fałszywy paszport, pieniądze i listę adresów kontaktowych. Podróżował po całej Europie (był między innymi w Szwajcarii, RFN, Belgii, Danii, Hiszpanii, Austrii i na Węgrzech) oraz po Tunezji. Ocenia się, że wydał prawie sto tysięcy dolarów, skąd jednak biedny Turek z zapadłej wioski mógł mieć tyle pieniędzy? Na kilka miesięcy przed zamachem sporo czasu spędził w stolicy Bułgarii, w słynnym hotelu „Witosza” w Sofii, gdzie tureccy gangsterzy i terroryści spotykali się z przedstawicielami bułgarskich służb specjalnych. Tam też Agca otrzymał dziewięciomilimetrowy automatyczny browning, z którego później wystrzelił trzy pociski na Placu św. Piotra.

Comments are closed.