Literatura – terroryzm

Dodane przez admin dnia 09/27/2003 w kategorii Literatura | komentarze

Yonah Alexander, Michael S. Swetnam – Siewcy śmierci. Osama bin Laden i inni szefowie Al-Qaidy

wydawca: Dom Wydawniczy Bellona
tytuł oryginału: Usama bin Laden’s al-Quaida: Profile of a Terrorist Network
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 168
tłumacz: Józef Kozłowski

Siewcy śmierci. Osama bin Laden” to książka napisana przez dwóch najwybitniejszych amerykańskich specjalistów, zajmujących się problemami światowego terroryzmu.

Yonah Alexander jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Studiów nad Terroryzmem, Michael S.Swetnam współpracownikiem Senatu USA i byłym dyrektorem wydziału Centralnej Agencji Informacyjnej zajmującym się sprawami światowego terroryzmu.

Był między innym specjalnym konsultantem prezydenta George’a Busha.

Publikacja zawiera wszelkie – aktualizowane do 18 października – informacje, które dotyczą terrorystycznej siatki bin Ladena. Obok sylwetki przywódcy sieci śmierci czytelnik znajdzie w niej informacje o ponad czterdziestu lokalnych przywódcach Al-Quaidy i najbliższych współpracownikach terrorysty.

Materiałem uzupełniającym jest tekst wydanej przez bin Ladena Deklaracji wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym, tekst wywiadu przeprowadzonego z Saudyjczykiem przez reportera pisma Nida’Ul Islam oraz materiały ze śledztwa prowadzonego przez rząd USA.
Peter Partner – Wojownicy Boga

wydawca: Dom Wydawniczy Bellona
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2000
liczba stron: 352
tłumaczenie: Józef Kozłowski

Co powoduje, że wojna staje się święta, i kto o nadaniu tego miana decyduje? W obejmującej szeroki zakres zagadnień i nieco prowokującej książce Peter Partner porusza ten temat i bada początki zjawiska świętej wojny, sposoby, w jakich się przejawia, jej symbolikę oraz zakres wpływu na współczesny nam świat.

Przedstawia zjawiska od czasów pogańskich do Wojny w Zatoce, od biblijnego Potopu do Szatańskich wersetów. Książka sytuuje dżihad na Wschodzie i krucjaty na Zachodzie w ich historycznym kontekście i ostrzega przed arbitralnym pojmowaniem tych zjawisk. Mimo swojego pacyfistycznego przesłania, chrześcijaństwo było zawsze wojującą religią. Partner pokazuje, jak idea krucjat i walki w Imię Boże wypełniała życie średniowiecznych społeczeństw europejskich i jak mocny wywierała wpływ na kształtowanie się narodów Europy i na ich stosunek do kolonializmu. Opisuje również współczesne islamskie ruchy fundamentalistyczne, ich stosunek do dżihad oraz praktyczne zastosowanie tej idei. Bada prawidła doboru słów i konstrukcji zdań w propagandzie ismamistycznej oraz wpływ kultury europejskiej na słownictwo i wykorzystanie nowych terminów związanych z działalnością religijną i polityczną. Próbuje odnaleźć i usystematyzować zasady prowadzenia świętej wojny zarówno w chrześcijaństwie jak i w islamie.

Bruce Hoffman – Oblicza terroryzmu

wydawca: Fakty Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media
tytuł oryginału: Inside Terrorism
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 272
tłumacz: Hanna Pawlikowska-Gannon

Autor analizuje charakter zjawiska terroryzmu, jego ewolucję, przyszłość, podłoże religijne oraz – jak pisze historyk Walter Laqueur- „jego dziwna relację z mediami”. Przedstawia nowe motywacje, nowe uzasadnienia i nowych przeciwników dotychczasowych poglądów na ten temat. Poza tym istotny jest fakt, że Hoffman przewidział atak na World Trade Center i Pentagon.

Głównymi elementami wspierającymi terroryzm według autora są: fanatyzm, nienawiść, pogarda dla ludzkiego życia, doskonałe wyszkolenie i dostęp do niezbędnych środków finansowych. Książka zawiera rzeczową i obszerną analizę tego najtrudniejszego i najbardziej niebezpiecznego zjawiska dla współczesnego świata.

Elaine Landau – Osama ben Laden. Wojna z Zachodem

wydawca: Muza S.A. i Klub Dla Ciebie
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 200
tytuł oryginału: Osama ben Laden. A War Against the West
tłumaczenie: Kacper Gradoń
konsultacja: dr Krzysztof Karolczak

Osama ben Laden – dla jednych największy zbrodniarz, choć to nie on siedział za sterami samolotów pikujacych w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, dla innych – bohater, który wypowiedział świętą wojnę „Szatanowi”, czyli Stanom Zjednoczonym Ameryki, pomimo iż w tej wojnie giną niewinni ludzie.

Na pewno fanatyk, który podporządkował swoje życie jednej idei. Ale może też i najbardziej chory człowiek, którego nienawiść tak zaślepia, iż przestaj myśleć racjonalnie.

Walka z terroryzmem nie jest jednak, jak chcą niektórzy, walka z cieniem: Ben Laden to człowiek z krwi i kości. By walka z nim zakończyła się zwycięstwem, należy przede wszystkim jak najlepiej go poznać. Poznać, ale nie po to, by usprawiedliwiać, ale po to, by zrozumieć.

Brendan O’Brien – IRA

wydawca: Wiedza Powszechna
tytuł oryginału: A Pocket History of IRA
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 257
tłumacz: Urszula Kamińska

Irlandzka Armia Republikańska (Óglaigh na hÉireann) znana jest głównie jako budząca kontrowersje nielegalna organizacja wojskowa, dokonująca aktów terrorystycznych w celu zmuszenia Wielkiej Brytanii do przyłączenia Irlandii Północnej do niepodległej Republiki Irlandii.

Brendan O`Brien, autor obszernej monografii IRA („The Long War”), a także prac dotyczących Sinn Féin i Irlandii Północnej, przedstawia w systematycznym ujęciu dzieje współczesnego nacjonalizmu irlandzkiego. Omawia przyczyny podziału Irlandii, wojnę domową, kolejne dekady rozłamów w IRA, kampanie antybrytyjskie, w tym głośne w latach 70. zamachy bombowe, sprawę dostaw broni z Libii oraz trudne rozmowy pokojowe w latach 90. XX wieku.

James F. Hoge Jr., Gideon Rose – 11 września 2001. Jak to się stało i co dalej?

wydawca: Amber
tytuł oryginału: How did this happen?
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 237
tłumacze: Maciej Antosiewicz Dariusz Bakalarz Krzysztof Bednarek Jerzy Kozłowski Krzysztof Kurek Maciej Pintara Wojciech Szypuła Paweł Wieczorek

I Od dnia ataku na Amerykę 11 września 2001 roku jedno pytanie nie przestaje zaprzątać umysłów wszystkich Amerykanów: Jak to się stało? Książka wydana przez oficynę PublicAffairs i magazyn „Foreign Affairs” – jeden z najpoważniejszych, najbardziej wpływowych i opiniotwórczych periodyków poświęconych stosunkom międzynarodowym – to pierwsza tak poważna i wyczerpująca próba odpowiedzi na to pytanie.
Dlaczego fundamentaliści islamscy nienawidzą Ameryki?
Jakie są metody działania i cele współczesnego terroryzmu – dziś i w najbliższej przyszłości?
Kto go finansuje?
Jaką rolę odgrywa Arabia Saudyjska?
Dlaczego Afganistan jest „rajem” dla siatek terrorystycznych?
Jakie wpływy mają talibowie w krajach sąsiednich?
Jaki jest związek stosunków izraelsko-palestyńskich i światowego terroryzmu? Dlaczego amerykański wywiad nie przewidział zamachu?
Jakie środki bezpieczeństwa należy zastosować w transporcie lotniczym?
Co Ameryka musi zmienić – w systemie obrony, siłach militarnych, działaniach dyplomatycznych, a przede wszystkim swobodach obywatelskich?

Dwadzieścia trzy odpowiedzi na pytania cisnące się na usta wszystkich na świecie o przyczyny i perspektywy terroryzmu i nowej wojny dają najznakomitsi eksperci: profesor Michael Doran z wydziału studiów bliskowschodnich uniwersytetu Princeton, Milton Bearden, szef CIA w Pakistanie w latach 1986-89 odpowiedzialny za wspieranie afgańskiego ruchu oporu, Fouad Ajami, dyrektor wydziału studiów środkowowschodnich uniwersytetu Johna Hopkinsa, Samuel R. Berger, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Clintona, William Perry, sekretarz obrony 1994-97, generał Wesley Clark, dowódca sił sprzymierzonych w Europie 1997-2000 czy Fareed Zakaria, komentator „Newsweek International”. Ci i inni wybitni znawcy pokazują polityczne, militarne, ekonomiczne i religijne tło i perspektywy obecnego konfliktu. Śledząc przyczyny nienawiści świata arabskiego do Ameryki, usiłują zdefiniować istotę współczesnego terroryzmu, dociec jego motywów i przedstawić sposoby działania. Nie doszukując się sensacji w obarczaniu winą poszczególnych służb – dyplomatycznych, wojskowych czy wywiadowczych – dają wyważony, fachowy, kompetentny i przejrzysty przegląd opinii na temat przyczyn wypadków 11 września. A co najważniejsze, antycypują, jakie nowe wyzwania czekają Amerykę. I co należy zrobić, żeby taki dzień się nie powtórzył.

Maciej Kuczyński – Krwawiąca Europa

wydawca: Dom Wydawniczy Bellona
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 492

Prekursorskie na rynku polskim opracowanie opisujące wszystkie konflikty zbrojne prowadzone w Europie w latach 90-tych oraz ich szerokie tło historyczne. Szczególnym walorem książki jest część poświęcona terroryzmowi, w której większość opisywanych faktów jest całkowicie nieznana polskiemu czytelnikowi (m.in. terroryzm skrajnej lewicy we Francji, Grecji i Hiszpanii, terroryści islamscy we Francji). Analiza ukazanych konfliktów pozwala zrozumieć motywy działania uczestników wydarzeń.

Yossef Bodansky – Osama bin Laden. Człowiek, który wypowiedział wojnę Ameryce

wydawca: Prószyński i S-ka
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 336
tłumacz: Marek Mastalerz

Ta książka to opowieść o człowieku, który poprzysiągł zniszczyć Amerykę i całą zachodnią cywilizację. Wypowiedział nam dżihad – świętą wojnę – aby cały świat przyjął zasady, którymi kierują się fundamentaliści muzułmańscy. Autor Yossef Bodansky, światowej sławy analityk zagrożeń i wojskowości, specjalista od spraw terroryzmu, skorzystał z wszelkich dostępnych źródeł. Przedstawia nam mrożącą krew w żyłach opowieść o bohaterze radykalnej młodzieży muzułmańskiej, idolu mnóstwa zwykłych ludzi w krajach arabskich.

Yonah Alexander, Milton Hoenig – Superterroryzm – biologiczny, chemiczny i nuklearny

wydawca: Dom Wydawniczy Bellona
tytuł oryginału: Super Terrorism. Biological, Chemical and Nuclear
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 200
tłumacz: Robert Stiller

Książka przedstawia źródła zagrożeń, zawiera ocenę posiadanego przez terrorystów potencjału oraz podaje metody przeciwdziałania ewentualnym atakom terrorystycznym. Zawiera analizę skutków ewentualnych ataków terrorystycznych z użyciem broni masowej zagłady oraz sposoby ochrony zarówno państw, jak i pojedynczych obywateli. Autorzy opisują nie tylko sytuacje, które mogą się hipotetycznie wydarzyć, ale również znane przypadki przeprowadzenia podobnych ataków w przeszłości. Wśród autorów poszczególnych tekstów znaleźć można zarówno wielkie sławy nauki, jak i opinie polityków, m.in. George’a W. Busha i Madeleine K. Albright. Wiadomości zawarte w publikacji oddają aktualny stan wiedzy.

Conor Gearty – Terroryzm

wydawca: Prószyński i S-ka
tytuł oryginału: The Future of Terrorism
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 77
tłumacz: Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Po nasileniu się w ostatnim trzydziestoleciu fali przemocy przyjęło się uważać, że wiek XX to „epoka terroryzmu”. Dla wielu jest to na tyle fakt bezsporny, ze nie dyskutują nad istota zjawiska, lecz nad tym, jak daleko można się posunąć, by plagę tę zwalczyć. Nie umniejszając wielkiego niebezpieczeństwa, które wiąże się z terroryzmem, można zadać pytanie, co zagraża dzisiejszej demokracji: akty terrorystyczne czy działania, które w imię obrony zasad ograniczają wolność i uciszają wszelkie przejawy społecznego sprzeciwu. I czy terroryzm – w jakiejkolwiek postaci – stanie się zmorą XXI wieku?

Madej Marek, Międzynarodowy terroryzm polityczny, Warszawa 2001

wydawca: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
tytuł oryginału: Międzynarodowy terroryzm polityczny
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2001
liczba stron: 160

Rodzime wydawnictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych traktuje ogolnie o szeroko rozumianym terroryzmie międzynarodowym w ujęciu politycznym. Nawiązuje oczywiście do terroryzmu religijnego (kwestia motywów), lecz główny nacisk kładzie na osiąganie korzyści politycznych. Autor skupia się także na samej genezie współczesnego terroryzmu. Opisuje związki terrorystów z mediami – czym by był terroryzm bez rozgłosu nadanego mu przez media? W publikacji możemy także przeczytać o środkach, metodach i taktyce stosowanej przez współczesnych terrorystów. Ważna wydaje się także analiza metod politycznego zapobiegania temu zjawisku, którą to autor oczywiście porusza. Ostatni rozdział traktuje o polityce Stanów Zjednoczonych wobec międzynarodowego terroryzmu.

Należy zaznaczyć, że praca została napisana jeszcze przed 11 września 2001, aczkolwiek autor postarał się uzupełnić swoją ocenę o skutki zdarzeń tego pamiętnego dnia. Oczywiście kwestia międzynarodowego terroryzmu jest bardzo dynamiczna i ulega ciągłym zmianom, lecz pomimo to lektura wydaje się aktualna i jest podajże jedną z lepszych polskich publikacji, poruszających materię międzynarodowego terroryzmu, na rynku.

Dominik Duda „Terroryzm islamski ”

data wydania: 2002
miejsce wydania: Kraków
wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
liczba stron: 120

Oprócz wyjaśnienia pojęcia terroryzmu, jego dogłębnej genezy i historii, są tu przedstawione najważniejsze prawne i fizyczne metody zwalczania tego zjawiska. Książka zawiera również dokładny opis islamskich organizacji terrorystycznych z różnych rejonów świata, ich psychologii, struktur i metod działania.

Grotowicz Viktor, Terroryzm w Europie zachodniej, Warszawa – Wrocław 2000

wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
miejsce wydania: Warszawa – Wrocław
data wydania: 2000
liczba stron: 400

Niemiecki dziennikarz polskiego pochodzenia opisuje bardzo ciekawie zjawisko terroryzmu, występującego w Europie zachodniej. Skupia się na wielu aspektach: począwszy od terroryzmu lewicowego i nacjonalistycznego (neofaszyści), poprzez separatystów, skończywszy na religijnych aspektach tego zjawiska. Analizuje aspekty społeczne tego zjawiska między innymi poparcie społeczeństwa dla akcji terrorystycznych (przyczyny i skutki).

Książka jest bardzo zwięźle napisana, ciekawym, reporterskim wręcz stylem. Nie brakuje jej także wartości naukowej. Dlatego może być traktowana jako punkt wyjścia do dalszych badań na temat terroryzmu.

Bolechów Bartosz, Terroryzm w świecie podwubiegunowym, Toruń 2002.

wydawca: Wydawnictwo Adam Marszałek
miejsce wydania: Toruń
data wydania: 2002
liczba stron: 539

Bardzo obszerna publikacja, w której autor zajmuje się analizą zjawiska terroryzmu po zakończeniu zimnej wojny. Wychodzi z założenia, że po opuszczeniu „żelaznej kurtyny” terroryzm, zamiast stracić na sile, zdobywa coraz szersze poparcie i staje się powszechną i niestety, przez wielu akceptowaną, metodą wywierania wpływu politycznego. W książce możemy znaleźć ciekawe konstatacje na temat celów terrorystów (zanikają lewicowi ekstremiści, natomiast większą rolę zaczynają odgrywać fanatycy religijni – przede wszystkim islamscy). Autor zwraca także uwagę na proliferację broni masowego rażenia, widząc w tym zjawisku olbrzymie zagrożenie dla przyszłych pokoleń. Ciekawe są rozważania teoretyczno-metodologiczne, dające nam podstawy do dalszych samodzielnych badań. Pomocną może okazać się bardzo obszerna, bo licząca kilkaset pozycji, bibliografia. Podsumowując: niniejsze opracowanie jest bardzo kompetentne i ciekawe, zawiera wiele ciekawych tez, które mogą przyczynić się do głębszej analizy zjawiska terroryzmu. Jednym zdaniem: najlepsza polska publikacja podręcznikowa z politologicznego punktu widzenia.

Książki na temat międzynarodowego terroryzmu znajdą Państwo na:


 

Comments are closed.