Legia Cudzoziemska

Dodane przez admin dnia 04/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Legia Cudzoziemska to w zasadzie samodzielna zawodowa formacja interwencyjna, licząca ponad 8 tysięcy żołnierzy, głównie cudzoziemców. Dowództwo jest w 90 procentach francuskie. Są to głównie absolwenci Szkoły Oficerskiej w Saint Cyr. Legia dysponuje jednostkami spadochroniarzy, wojsk zmechanizowanych, pancernych i saperów, ma własne dowództwo i ośrodki szkolenia. Podzielona jest na dziesięć oddziałów.

Rekrutacja odbywa się nie tylko we Francji, ale w biurach werbunkowych w innych krajach europejskich, ale wszyscy kandydaci kierowani są potem do kwatery głównej sztabu, która znajduje się w Aubagne pod Marsylią. Rekruci odbywają bardzo wszechstronne szkolenie w pułku szkoleniowym Castelnaudary, w południowej Francji. Przechodzą m.in. kursy narciarskie, wspinaczki, zajęcia w ośrodkach commando, płetwonurkowanie, po czym kierowani są do służby w jednostkach bojowych. Najbardziej elitarny jest pułk spadochronowy na Korsyce. Podstawowy kontrakt w Legii obejmuje służbę pięcioletnią.

Jednostki Legii Cudzoziemskiej są rozmieszczone na terenie Francji i na świecie. We Francji stacjonują: 2. pułk cudzoziemskiej piechoty, 1. pułk cudzoziemskiej kawalerii, 6. pułk cudzoziemskich saperów i administracyjno-organizacyjny 1. pułk cudzoziemski. Poza metropolią istnieją jednostki: 3. pułk cudzoziemskiej piechoty w Kourou (Gujana Francuska), 13. półbrygada w Dżibutti, 5. pułk cudzoziemski na atolu Mururoa na Pacyfiku oraz wydzielony pododdział na wyspie Majotta koło Madagaskaru. Spadochroniarze, 2 pułk cudzoziemskiej piechoty oraz pułk pancerny wchodzą w skład sił szybkiego reagowania Francji FAR. Wspólnie z żołnierzami z jednostek francuskich. uczestniczą w manewrach z udziałem wojsk państw NATO, w związku z tym Legia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem.

Żołnierze Legii brali udział w zagranicznych misjach i interwencjach wojskowych m.in. w Bośni, Kosowie, Zatoce Perskiej, Czadzie. Wysyłani są też w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa obywateli francuskich za granicą.

Comments are closed.