Komórki Rewolucyjne

Dodane przez admin dnia 11/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Organizacja powstała w Grecji, skupiająca różne grupy lewicowe: antyrządowe, antynatowskie, antyeuropejskie i antyamerykańskie działające w latach 1995-1998. Jest uważana za sukcesora lub odgałęzienie największej greckiej grupy terrorystycznej – Zbrojnej walki Rewolucyjnej (ELA), która od 1995 pozostaje nieaktywna.

Rozpoczęła działalność w 1995, przyznając się do przeprowadzenia kilkudziesięciu ataków skierowanych przeciw amerykańskim, greckim i europejskim celom. Jest odpowiedzialna m.in. za ataki na Barclays Bank w 1998 i 2000, biuro Texaco w 1999, biuro Citigroup w 2000 i grecko-amerykańską pracownię rzeźby w tym samym roku. Najgroźniejszy jak do tej pory zamach bombowy przeprowadziła w 1999 w Hotelu Intercontinental w Atenach, w wyniku którego zginęła jedna osoba.

Liczba członków organizacji nie jest znana, przypuszcza się jednak że jest niewielka. Sympatycy organizacji rekrutują się głównie z lewicowych i anarchistycznych środowisk wojskowych.

ELA działa na terytorium Grecji, głównie w Atenach.

Komórki Rewolucyjne i Zbrojna Walka Rewolucyjna uznane zostały przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizacje terrorystyczne.

Comments are closed.