Komando Żandarmerii (GEK)

Dodane przez admin dnia 05/29/2005 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Historia austriackiego GEK „Kobra” sięga roku 1973 kiedy to tworzono jednostkę pod nazwą Gendarmeriekommando Bad Voslau w odpowiedzi na stwarzane przez Palestyńczyków zagrożenia wobec emigrantów żydowskich mieszkających w Austrii lub  przejeżdżających przez ten kraj. Jednostkę wykorzystano w kilku przypadkach wzięcia zakładników i żadań milionów dolarów okupu.

W jednym przypadku osławiony Carlos, czyli Szakal, zyskał wielomilionowy okup w zamian za uwolnienie szeregu ministrów, których wzia przy okazji konferencji krajów OPEC.

Wobec nasilenia się terroryzmu w Europie uważano, że stniejąca jest niewystarczająca, do roli jaką ma odegrać, i należy stworzyć coś nowego. Sforsowana Gendarmerieeinsatzkommando (GEK) „Cobra”, która zastąpiła Gendermeriekommando Bad Voslau.  Jego pierwszym dowódcą był płk Johanes Pechter, który miał nawiązane kontakty z GSG-9 i z izraelskim Sayeret Mat’kal i organizował szkolenia łącznie z tymi doskonałymi jednostkami, aby zapewnić swojej jednostce należyty standard światowy. GEK jednak nie zadowalał się jednak importem pomysłów, ale także rozwiną własne doskonałe umiejętności w niektórych dziedzinach antyterrorystycznych, jak posługiwanie się linami w czasie szturmu na pozycję przeciwnika. Typowe uzbrojenie Gek obejmuje pistolety Glock 17, karabinki szturmowe Steyr 5,56 AUG i karabinki snajperskie Steyr 7,62.

Comments are closed.