Jednostki Specjalne

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

POLSKA

GROM

Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego – Jednostka Wojskowa 2305. Uważana za jedną z najlepiej wyszkolonych jednostek specjalnych na świecie. Powstała w lipcu 1990 r. Twórcą i pierwszym dowódcą Grupy był Sławomir Petelicki. Od maja 2000 r. dowódcą jednostki jest pułkownik Roman Polko, absolwent Kursu Rangers w Stanach Zjednoczonych. Od 1995 jednostka nosi imię Cichociemnych-Spadochroniarzy Armii Krajowej.

GROM jest elitarną jednostką, liczy kilkuset oficerów i podoficerów zawodowych, wyszkolonych według standardów amerykańskich sił specjalnych. Komandosi odznaczają się wysoką sprawnością fizyczną i psychiczną oraz wyjątkową wytrzymałością. Są wszechstronnie wyszkoleni, zdolni do działania w różnych warunkach klimatycznych i terenowych: na lądzie , morzu i w powietrzu. Większość jest wykwalifikowanymi sanitariuszami lub paramedykami. W jednostce służą także kobiety, ale biorą one udział głównie w operacjach wywiadowczych.

GROM jest wyspecjalizowany m.in. w prowadzeniu operacji antyterrorystycznych, może wykonywać typowe zadania rozpoznawcze i dywersyjne, a także skomplikowane operacje ratownicze. Wykorzystywany jest też do ochrony. Działa w kraju i za granicą. W 1992 GROM został zaangażowany do konwojowania tajnych akt przewożonych podczas akcji lustracyjnej. Sprawdzianem możliwości jednostki był udział w międzynarodowej operacji „Przywrócić Demokrację” (Restoration of Demokracy) na Haiti, gdzie polscy komandosi po raz pierwszy współdziałali z żołnierzami amerykańskimi (3rd Special Forces Group). Prowadzili też operacje na Bałkanach. Od grudnia 1996 roku GROM wchodził w skład sił ONZ nadzorujących serbsko-chorwackie porozumienie pokojowe we Wschodniej Słowenii. W 1999 r. Grupa ochraniała między innymi szefa tzw. misji weryfikacyjnej OBWE w Kosowie, Wiliama G. Walkera. GROM współpracuje z Polskimi Liniami Lotniczymi ucząc się odbijania samolotów z rąk terrorystów i zamachowców.

AUSTRALIA

SAS (Special Air Services)

Komandosi z SAS wyspecjalizowani są w technikach walki, szkoleni do działań w dżungli, na pustyni i wysoko w górach. Poza przygotowaniem do prowadzenia działań wojennych, operacji antyterrorystycznych, zwiadowczych i poszukiwawczych, mogą też uczestniczyć w przeprowadzaniu akcji humanitarnych.

Podstawową formacją SAS jest szwadron złożony z trzech drużyn po pięciu ludzi, uzbrojonych w pistolety maszynowe M4, granaty i wyrzutnie rakietowe.

Żołnierze SAS zasłynęli podczas wojny w Wietnamie, gdzie nazywano ich „duchami dżungli”. Ostatnio ochraniali brzegi Australii przed norweskim statkiem „Tampa” z setkami uchodźców na pokładzie.

1st Commando Regiment

Jednostka rezerwowa operująca od czasu II wojny światowej, z siedzibą w Sydney. Nie wchodzi w żaden większy skład taktyczno-operacyjny. Regiment składa się z około 400-500 żołnierzy, a w jego skład wchodzą: 4 Kompanie uderzeniowe, 1 Kompania wsparcia, 1 Kompania logistyczna, 1 Pluton medyczny, 1 Pluton transportowy. Komandosi są ogólnie wyszkoleni i nie mają specjalistycznych pododdziałów. Specjalnością tej jednostki są operacje poprzez wodę polegające przede wszystkim na niszczeniu newralgicznych punktów nieprzyjaciela (z reguły są to instalacje radarowe). Komandosi nie przeprowadzają akcji dywersyjnych na tyłach.

FRANCJA

GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale)

Jednostka żandarmerii francuskiej, podległa ministrowi obrony. Należy do czołówki najlepszych jednostek do zwalczania terroryzmu na świecie, choć została powołana do operacji specjalnych w zasadzie tylko na terytorium Francji. Powstała w 1973, jej siedziba znajduje się w miejscowości Satory w regionie paryskim.

Jednostka zadebiutowała w Dżibuti w lutym 1976 roku, kiedy to odbiła z rąk porywaczy autobus z 30 uczniami. Brała udział w akcjach w Nowej Kaledonii, Libanie, Sudanie, Islandii, Salwadorze i na Komorach. Jedną ze spektakularnych akcji komandosów żandarmerii było uwolnienie pasażerów i załogi samolotu Air France uprowadzonego z Algieru przez terrorystów z GIA (Islamskich Grup Zbrojnych) w grudniu 1994 roku.

Grupa liczy nie więcej niż 100 komandosów, podzielonych na 4 piętnastoosobowe podgrupy, oddział dowodzenia i wsparcia oraz komórkę ds. rozmów i negocjacji. Francuscy komandosi trenują wspólnie z zagranicznymi renomowanymi grupami antyterrorystycznymi jak GSG-9, SAS, GEO, HRT FBI, Delta Force, GIS.

R.A.I.D (Recherche d’Assistance d’Intervention et de Dissuasion de la Police Nationale)

Jednostka antyterrorystyczna francuskiej policji, nazywana potocznie „Czarnymi Panterami”. Powstała w 1985 r. i podlega ministrowi spraw wewnętrznych. Bazą tej grupy jest miejscowość Bievres Domaine du Bel-Air pod Paryżem. RAID liczy około 100 komandosów. Do najbardziej znanych jej akcji należą m.in.: zatrzymanie w lutym 1987 roku 4 członków terrorystycznej organizacji Action Directe, oraz odbicie w maju 1993 roku 24 dzieci i ich opiekunki z przedszkola w miejscowości Neuilly. RAID współpracuje, ale i rywalizuje z elitarną jednostką żandarmów GIGN. Obie jednostki czuwały nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1998.

LEGIA CUDZOZIEMSKA

Legia Cudzoziemska to w zasadzie samodzielna zawodowa formacja interwencyjna, licząca ponad 8 tysięcy żołnierzy, głównie cudzoziemców. Dowództwo jest w 90 procentach francuskie. Są to głównie absolwenci Szkoły Oficerskiej w Saint Cyr. Legia dysponuje jednostkami spadochroniarzy, wojsk zmechanizowanych, pancernych i saperów, ma własne dowództwo i ośrodki szkolenia. Podzielona jest na dziesięć oddziałów. Rekrutacja odbywa się nie tylko we Francji, ale w biurach werbunkowych w innych krajach europejskich, ale wszyscy kandydaci kierowani są potem do kwatery głównej sztabu, która znajduje się w Aubagne pod Marsylią. Rekruci odbywają bardzo wszechstronne szkolenie w pułku szkoleniowym Castelnaudary, w południowej Francji. Przechodzą m.in. kursy narciarskie, wspinaczki, zajęcia w ośrodkach commando, płetwonurkowanie, po czym kierowani są do służby w jednostkach bojowych. Najbardziej elitarny jest pułk spadochronowy na Korsyce. Podstawowy kontrakt w Legii obejmuje służbę pięcioletnią.

Jednostki Legii Cudzoziemskiej są rozmieszczone na terenie Francji i na świecie. We Francji stacjonują: 2. pułk cudzoziemskiej piechoty, 1. pułk cudzoziemskiej kawalerii, 6. pułk cudzoziemskich saperów i administracyjno-organizacyjny 1. pułk cudzoziemski. Poza metropolią istnieją jednostki: 3. pułk cudzoziemskiej piechoty w Kourou (Gujana Francuska), 13. półbrygada w Dżibutti, 5. pułk cudzoziemski na atolu Mururoa na Pacyfiku oraz wydzielony pododdział na wyspie Majotta koło Madagaskaru. Spadochroniarze, 2 pułk cudzoziemskiej piechoty oraz pułk pancerny wchodzą w skład sił szybkiego reagowania Francji FAR. Wspólnie z żołnierzami z jednostek francuskich. uczestniczą w manewrach z udziałem wojsk państw NATO, w związku z tym Legia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem.

Żołnierze Legii brali udział w zagranicznych misjach i interwencjach wojskowych m.in. w Bośni, Kosowie, Zatoce Perskiej, Czadzie. Wysyłani są też w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa obywateli francuskich za granicą.

NIEMCY

KSK, Komando Spezialkraefte, specjalna jednostka operacyjna.

KSK powstało w 1994 r. w Niemczech. Do zadań jednostki należy: obrona terytorium Niemiec, członków NATO operacje w sytuacjach kryzysowych i utrzymywanie pokoju w czasie misji pokojowych.

W skład jednostki wchodzi 1000 komandosów w tym 850 żołnierzy zawodowych i kontraktowych oraz 150 żołnierzy z poboru. Szkolenie żołnierzy przebiega wraz z jednostkami SAS oraz Delta Force.

KSK składa się z dowództwa, sztabu i kompani łączności, 4 kompanii komandosów, kompanii komandosów dalekiego rozpoznania, kompanii wsparcia oraz ośrodka szkoleniowo-doświadczalnego. Kompanie komandosów liczą po 80 żołnierzy. Strój żołnierzy KSK to uniform piechoty niemieckiej, wykonany z Nomexu czarny kombinezon, kominiarka oraz kevlarowy hełm. Broń: nóż Gerber II, karabin HK G36, HK MP5-SD3 9 mm, pistolet P8, snajperski G22, podwodny pistolet PII, karabin maszynowy HK 21, HK 23, MG3 GPM. KSK do przemieszczania używa 2 tonowego pojazdu UNIMOG oraz Mercedesa Benz G.

Wybrane akcje:

  • 1998 – schwytanie Milorada Krnolejaca, zbrodniarza wojennego, w Bośni.
  • 2000 – udział w uwolnieniu zakładników przetrzymywanych na Filipinach
  • Komandosi KSK biorą udział w akcji przeciwko Osamie bin Ladenowi.

GSG-9 (Grenzschutzgruppe 9)

Jest to jednostka niemieckiej Federalnej Straży Granicznej wydzielona specjalnie do działań antyterrorystycznych. Ma to zasadnicze znaczenie, gdyż to właśnie Straż Graniczna przeznaczona jest do zwalczania zagrożeń pochodzących z zewnątrz Niemiec (np. terrorystów nie będących obywatelami RFN-u).

Jej powstanie łączy się ściśle z wydarzeniami z września 1972 r. – wzięcia izraelskich sportowców jako zakładników przez palestyńską grupę „Czarny wrzesień” podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Wtedy to regularne policyjne siły niemieckie poniosły druzgocącą klęskę – zginęło wszystkich 11 zakładników, wskutek złej organizacji i braku profesjonalizmu działań policjantów. W Niemczech nie było ówcześnie żadnych jednostek przygotowanych do tego typu działań (nie zgodzono się na użycie sił izraelskich), daltego też w 1973 r. powołano do życia GSG-9.

Organizacyjnie jednostka jest podzielona na 5-osobowe drużyny wchodzące w skład dwóch 100 osobowych grup i jednej 50 osobowej grupy (odpowiednio GSG-9/1 – przeznaczona do działań stricte antyterrorystycznych, GSG-9/2 – działania na morzu, GSG-9/3 podzespół powietrzno-desantowy), doskonale wyposażone i uzbrojone (każdy antyterrorysta ma 2 zestawy sprzetu – jeden przystosowany do działań w dzień, drugi do działań w nocy) – rzad federalny nie szczędzi pieniędzy. GSG-9 posiada także własną jednostkę lotniczą. Jej liczebność szacuje się na ok. 250 osób. Każdy członek wystrzliwuje rocznie ponad milion sztuk amunicji podczas treningów. Jednostka współpracuje z NATOwską Szkołą Dalekiego Zwiadu (Long Range Reconnaisance Patrol School) w Weingarten (Niemcy).

Wybrane akcje:

  • 1977 – odbicie 91 zakładnikow porwanego przez RAF samolotu Lufthansy (lot nr LH 181),
  • 1994 – unieszkoldliwienie terrorysty, który porwał samolot linii KLM, lecący z Tunisu do Amsterdamu (terrorysta domagał się uwolnienia szejka Omara Abdela Rahmanan, więzionego w Nowym Jorku i podejrzewanego o współudział w podłożeniu bomby pod WTC.

USA

Delta Force, Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych (Special Forces Operational Detachment-Delta – SFOD-D), został utworzony w 1977 roku (po serii głośnych zamachów terrorystycznych) przez pułkownika Charles’a Beckwitha – byłego oficera SAS. Kwatera główna oddziału znajduje się w Fort Bragg, w Karolinie Północnej. Delta Force jest jednym z kluczowych oddziałów wykorzystywanych do zwalczania terroryzmu poza Stanami Zjednoczonymi. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C. Każdy z nich może zostać podzielony na dalsze mniejsze jednostki w zależności od potrzeby misji. Żołnierze wyposażeni są w najnowocześniejsze broń i sprzęt, dostępne w Stanach Zjednoczonych i niekiedy specjalnie dla nich konstruowane. Wielu z nich wywodzi się z legendarnych oddziałów Ranger i grup Sił Specjalnych.

Wybrane akcje:

  • 1979 – ochrona uczestników panamerykańskich igrzysk w Puerto Rico.
  • 1983 – udział w operacji w Grenadzie. Atak na więzienie Richmond Hill i uwolnienie więźniów.
  • 1984 – uczestnictwo w odbiciu z rąk terrorystów samolotu pasażerskiego kuwejckich linii lotniczych.
  • 1989 – udział w poszukiwaniu generała Manuela Noriegi i jego doradców podczas amerykańskiej inwazji na Panamę.
  • 1991 – ochrona wysokich rangą oficerów amerykańskich podczas wojny nad Zatoką Perską.
  • 1993 – poszukiwanie Mohamad’a Farah Aidida w Mogadiszu (Somalia).
  • 1997 – odbicie zakładników z rąk terrorystów, którzy opanowali rezydencję ambasadora Japonii w Limie
  • Delta Force wielokrotnie uczestniczyła w operacjach odbijania zakładników z uprowadzonych samolotów.

NAVY SEALS
Navy SEALs, U.S. Navy’s SEA, AIR, LAND, Komando Foki, elitarna jednostka specjalna.

Po sukcesach odniesionych przez komandosów z Naval Demolition Units, Underwater Demolition Teams oraz Scouts & Raiders w Wietnamie, prezydent Kennedy zaakceptował powstanie specjalnej jednostki marynarki działającej na morzu, w powietrzu i na lądzie (skrót SEAL) Tak powstało Navy Seals, jedna z najlepszych na świecie jednostek komandosów marynarki wojennej. Licząca 2,5 tys. żołnierzy jednostka jest najmniejszą jednostką operacyjną Stanów Zjednoczonych i podlega US Navy.

Navy Seals to morska jednostka specjalna przeznaczona do działań niekonwencjonalnych. Żołnierze tej jednostki są przeszkoleni do przeprowadzania działań w dowolnym zakątku świata. Są przeszkoleni we władaniu różnymi rodzajami broni oraz w sztukach walki wręcz. FOKI działają w sytuacjach zwanych jako konflikty nie będące wojną. Prócz zadań ochrony bezpieczeństwa np. portów, patrolowania wód , wspomagają jednostki walczące z przemytem i handlem narkotykami. Do zadań FOK należy wspieranie konwencjonalnych sił poprzez śledzenie poczynań nieprzyjaciela i odwracanie jego uwagi, bądź bezpośrednie atakowanie celów. Navy Seals współpracują z jednostkami straży przybrzeżnej w walce z handlem i przemytem narkotykowym. Działają w sześciu wyspecjalizowanych drużynach stacjonujących w Kalifornii i Wirginii. Wydzielony zespół pn. Group Dev specjalizuje się w walce z terrorystami w warunkach morskich.

Niektóre akcje, w których brały udział FOKI:

  • 1963-1975 – Wietnam. O tym jak skuteczni byli komandosi świadczy określenie ich przez Viet Cong: „diabły z zielonymi twarzami”. W tym konflikcie zginęło 49-ciu komandosów
  • 1983 – udział w działaniach wojennych na Grenadzie
  • 1989 – operacja „Just Cayse w Panamie, mająca na celu powstrzymanie Noriegi przed opuszczeniem kraju
  • 1990 – udział w operacji „Pustyna Burza”
  • 1997 – zatrzymanie zbrodniarza serbskiego Miroslava Tadica w Bośni.

RANGERS – amerykańska elitarna jednostka spadochronowa sił lądowych.

Jednostka Rangers została stworzona w 1756 przez majora Roberta Rogers’a. Wywodzi się z piechoty, lecz aktualnie oddziały prowadzą normalne, szturmowe działanie amerykańskich oddziałów uderzeniowych w wielu formacjach. Istnieją jednostki składające się wyłącznie z rangersów, podzielonych na kompanie, bataliony, pułki. Ich akcje służą często przygotowaniu terenu dla operacji armii amerykańskiej.
Specjalizują się w atakowaniu i zdobywaniu wrogich lotnisk. Prowadzą działania wywiadowcze i nocne operacje.

Niektóre akcje Rangers’ów:

  • 1944 – Najsłynniejsza akcją komandosów w czasie II wojny – lądowanie w Normandii
  • 1980 – udział w operacji w Iranie,
  • 1983 – udział w akcji w Grenadzie,
  • 1990 – udział w akcji Pustynna Burza
  • 1993 – udział w operacji w Somalii.
  • 2001 – udział w operacjach w Afganistanie – „Pierwszy rajd” – Tadeusz Wróbel

ZIELONE BERETY (Green Berets) – jednostka specjalna wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Jednostka Zielonych Beretów powstała 19 czerwca 1952 roku, założona przez pułkownika Aaron’a Bank. Otrzymała wówczas nazwę 10th SFGA (Special Force Group Airborne). Od 1960 roku żołnierze jednostki noszą zielone berety, od których pochodzi ich obecna nazwa. Baza jednostki mieści się w Fort Bragg w Północnej Karolinie.

Jednostka posiada specjalny oddział przeznaczony do walki z terrorystami.

Znana jest ze swych akcji podczas wojny w Wietnamie, brała udział w operacji „Just Cause”, a także w konfliktach w Iraku, na Haiti i w Bośni.
Komandosi Zielonych Beretów wezmą udział w drugiej fazie amerykańskich działań w Afganistanie – operacji lądowej.

WIELKA BRYTANIA

SAS, Special Air Service, 22. Pułk Specjalnej Służby Powietrznej.

Elitarna brytyjska jednostka uderzeniowa, powstała w 1941 z inicjatywy oficera armii brytyjskiej porucznika Davida Stirlinga. Jej motto: „Kto ma odwagę, zwycięża” (Who Dares Wins). Jednostka, będąca częścią Zgrupowania Sił Specjalnych Wielkiej Brytanii, ma swoją bazę w Hereford. Komandosów SAS od żołnierzy innych jednostek brytyjskich odróżniają jedynie beżowe berety i oznaka uskrzydlonego sztyletu. Tożsamość jej członków jest objęta tajemnicą.

Wybrane akcje po II wojnie światowej:

  • 1972 – Oman. Udział w wielu akcjach. na terenie Omanu, w bitwie o Mirbat dziewięciu żołnierzy SAS pojmało 250 omańskich rebeliantów.
  • 1979 – szkolenie afgańskich mudżahedinów i wspólna walka przeciwko Rosjanom.
  • 1980 – szturm na ambasadę Iranu w Londynie. Oddział, biorący udział w tej operacji, transmitowanej przez telewizję, uwolnił zakładników i zabił pięciu z sześciu terrorystów.

Oddziały SAS brały także udział w licznych operacjach w Adenie, na Borneo, podczas wojny o Falklandy oraz w Irlandii Północnej przeciwko IRA.
Żołnierze SAS są już podobno na terenie Omanu, gdzie przygotowują się do ewentualnego ataku na Osamę bin Ladena.

WŁOCHY

GIS (Gruppo di Intervento Speciale)

Jedna z głównych jednostek antyterrorystycznych świata. Powstała w 1978 roku jako batalion spadochronowy karabinierów „Tuscania” do walki z terrorystycznymi grupami Czerwonych Brygad i Mafią Sycylijską. Liczy blisko 100 komandosów, podzielonych na trzy plutony: dwa interwencyjne i jeden wsparcia oraz kierowania działaniami. Są także zespoły: instruktorów, minersko-pirotechniczny i snajperów zwiadowców. Jednostka współpracuje z takimi jednostkami jak SAS, Delta i GSG 9.

Niektóre akcje GIS to szturm na więzienie w Trani (1980), udział w potyczce z grupą mafijną Giuseppe Strangio (1989), uwolnienie z rąk porywaczy uprowadzonej Patrycji Tacchella (1990).

źródło: tvp.pl
opis: GSG-9 (Grenzschutzgruppe 9) dla www.terroryzm.com opracował: Szymon Wudarski

Comments are closed.