Jaser Arafat (Abu Ammar) – terrorysta i polityk

Dodane przez admin dnia 01/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Właściwie nazywa się Muhammad Abed Rauf Arafat al-Kudwa al-Husejni (ur. 1929 rok). W przeszłości używał też nazwiska Abu Ammar – to pseudonim z czasów terrorystycznej walki z Izraelem. Od dziecka interesował się polityką. Walczył w czasie I wojny izraelsko-arabskiej /1947 – 48/. Po klęsce Arabów został wysiedlony rejon Gazy /1948/. W końcu osiedla się w Kairze. Tam podczas studiów przechodzi intensywne szkolenie wojskowe – szczególnie z zakresu używania materiałów wybuchowych. Zakłada Organizację Studentów Palestyńskich.

W 1956 ponownie staje do walki – tym razem jako oficer armii egipskiej walczy z wojskami brytyjskimi i francuskimi podczas kryzysu sueskiego. Przeprowadza się do Kuwejtu – nie przerwał jednak działalności politycznej. W 1965 roku był jednym z założycieli zbrojnej organizacji palestyńskiej AL.-FATAH – która otwarcie wzywała do walki z Izraelem. Rozpoczyna działalność terrorystyczną. Wkrótce opuszcza Kuwejt i wyjeżdża do Algierii. Na początku 1969 roku obejmuje przywództwo nad ORGANIZACJĄ WYZWOLENIA PALESTYNY, formacji grupującej różne ugrupowania palestyńskiego ruch narodowego. Szefem OWP Arafat jest do dzisiaj.

W 1979 roku potępił izraelsko – egipskie układy pokojowe z CAMP DAVID. Chyba najbardziej bolesnym doświadczeniem dla Arafata był rozbicie w 1982 roku w Libanie sił zbrojnych OWP przez armię izraelską. Jego największym chyba błędem było, gdy 1990 roku poparł iracką inwazję na Kuwejt. Stracił wtedy wielu sojuszników; również tych arabskich.

Był jednym z najbardziej poszukiwanych przez Izraelczyków terrorystów. Mówi się o nim, że jest wiecznym wędrowcem – w obawie przed zamachem ze strony izraelskich służby specjalnych – miał nigdy nie spać dwa razy w tym samym miejscu. Terroryzmu wyrzekł się oficjalnie dopiero w 1988 roku. Po wielu latach starań udało mu się wywalczyć autonomię dla Palestyny. Jednak według zgodnej opinii komentatorów mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej coraz mniej są zadowoleni z rządów Arafata. Jak mówią, izraelską okupację zastąpiła rozszerzająca się korupcja i postępujące zubożenie społeczeństwa. Na świecie uosabia walkę Palestyńczyków o niepodległe państwo.

Comments are closed.