Japońska Armia Czerwona (JRA)

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Międzynarodowa grupa terrorystyczna sformowana koło 1970 roku z Japońskiej Ligi Komunistycznej. Jej przywódcą jest Fusako Shigenobu (NA ZDJĘCIU PODCZAS ARESZTOWANIA W OSACE), który przez pewien czas przebywał na kontrolowanym przez Syrię obszarze Libanu w dolinie Bekaa.

Jej celem jest obalenie rządu i króla Japonii i wywołanie światowej rewolucji. Grupa jest bardzo nieprzejrzysta, wiadomo jednak, że utrzymuje związki z Antyimperialistycznymi Międzynarodowymi Brygadami (AIIB). Dzięki aresztowaniu w listopadzie 1987 roku poprzedniego przywódcę grupy, Osamy Maruoka, wyszło na jaw, że IRA organizuje swoje komórki w Azji, zwłaszcza w Malezji i Singapurze.

Japońska Armia Czerwona utrzymuje ścisłe kontakty z palestyńskimi grupami terrorystycznymi. Grupa jest bardzo elitarna, jej „twarde jądro” liczy tylko około 15 członków. Grupa rezyduje w części Libanu kontrolowanej przez Syrię. W marcu 1995 roku w Rumunii został aresztowany Ekita Yukiko, jeden z przywódcó Japońskiej Armii Czerwonej, po czym deportowano go do Japonii. Potem aresztowano jeszcze 6 dalszych członków grupy. Fusako Shigenobu został aresztowany w OsaCE, 8 LISTOPADA 2000 ROKU.

Największe akcje:

  • rok 1970 – m.in. masakra na lotnisku Lod w Izraelu, porwanie 2 japońśkich samolotów oraz próba zajęcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Kuala Lumpur,
  • rok 1988 – członek grupy Yu Kikumura został aresztowany w New Jersey Turnpike, znaleziono przy nim materiały awy- buchowe, atak na klub w Neapolu, w którym zginęło 5 osób,

Comments are closed.