Islamski Ruch Uzbekistanu

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Utworzony w 1998 w Uzbekistanie przez rozłamowców z Partii Odrodzenia Narodowego. Dąży do obalenia prezydenta Islama Karimova i utworzenia w kotlinie Fergany niepodległego państwa islamskiego (jest to obszar podzielony między Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan). Silnie antyzachodnia i antyamerykańska.

Stosuje metody terrorystyczne, jest odpowiedzialny m.in. za: 1999 – pięć zamachów bombowych w Taszkiencie; 1999 – zamach na czterech japońskich geologów i 8 kirgiskich żołnierzy; 2000 – zamach na czterech obywateli amerykańskich.

IRU zamieszany jest również w działalność przestępczą (handel bronią i narkotykami). Przywódca organizacji Dżuma Namangani został zabity w 2001. Posiada bazy w Tadżykistanie i Południowej Azji. Akcje terrorystyczne przeprowadza na obszarze Afganistanu, Iranu, Kirgistanu, Pakistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. IRU liczy około 2 tysięcy bojowników. Otrzymuje pomoc finansową ze strony ekstremistycznych grup islamskich działających na Bliskim Wschodzie oraz Środkowej i Południowej Azji. Islamski Ruch Uzbekistanu został uznany przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.