Hezbollah

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Hezbollah, organizacja polityczno-militarna, zwana też Partią Boga ze względu na ścisły związek z szyityzmem. Założona w 1982 przez Husajna al-Musawiego i grupę bojowników przybyłych z Iranu po inwazji Izraela na Liban.

Działa na terenie Libanu, prowadząc „świętą wojnę” z okupantem izraelskim oraz występując przeciwko obecności państw zachodnich. Znana z samobójczych zamachów terrorystycznych (arabskie al-amalijja al-istiszhadijja) i porwań samolotów. W październiku 1983 zamachowiec-samobójca z tej organizacji wysadza w powietrze amerykańskie baraki na lotnisku w Bejrucie, ginie ponad 200 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

W latach 90. XX w organizacja rozrasta się, posiada liczne oddziały żołnierzy, zostaje wyposażona (przez Iran) w nowoczesne uzbrojenie i przekształcona w prawdziwą armię. W 1999 wznowiła serię zamachów terrorystycznych a wycofanie się armii izraelskiej z Libanu (2000) wzmocniło jeszcze pozycję Hezbollahu, wzrasta jej popularność wśród palestyńskich brygad al Aksa, Palestyńczycy korzystają z jej wojskowej i propagandowej pomocy.

Hezbollah jest właścicielem satelitarnej stacji telewizyjnej al Manar, prowadzi sieć szkół i szpitali dla Libańczyków w południowym Libanie, a także zorganizował system opieki społecznej dla osób starszych i rodzin osób, które poległy w walkach.

Hezbollah powoli przekształca się w partię polityczną – ma swoich przedstawicieli w parlamencie libańskim oraz we władzach lokalnych.

Liderem Hezbollahu jest szejk Hassan Nasrallah.

Comments are closed.