GSG-9 (Grenzschutzgruppe 9)

Dodane przez admin dnia 04/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Powstała jako jednostka niemieckiej Federalnej Straży Granicznej (Bundesgrenzschutz) wydzielona specjalnie do działań antyterrorystycznych. Ma to zasadnicze znaczenie, gdyż to właśnie Straż Graniczna przeznaczona jest do zwalczania zagrożeń pochodzących z zewnątrz Niemiec (np. terrorystów nie będących obywatelami RFN-u). Obecnie wchodzi w skład Bundespolizei.

Jej powstanie łączy się ściśle z wydarzeniami z września 1972 r. – wzięcia izraelskich sportowców jako zakładników przez palestyńską grupę „Czarny wrzesień” podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Wtedy to regularne policyjne siły niemieckie poniosły druzgocącą klęskę – zginęło wszystkich 11 zakładników, wskutek złej organizacji i braku profesjonalizmu działań policjantów. W Niemczech nie było ówcześnie żadnych jednostek przygotowanych do tego typu działań (nie zgodzono się na użycie sił izraelskich), dlatego też w 1973 r. powołano do życia GSG-9.

Organizacyjnie jednostka jest podzielona na 5-osobowe drużyny wchodzące w skład dwóch 100 osobowych grup i jednej 50 osobowej grupy (odpowiednio GSG-9/1 – przeznaczona do działań stricte antyterrorystycznych, GSG-9/2 – działania na morzu, GSG-9/3 podzespół powietrzno-desantowy), doskonale wyposażone i uzbrojone (każdy antyterrorysta ma 2 zestawy sprzętu – jeden przystosowany do działań w dzień, drugi do działań w nocy) – rząd federalny nie szczędzi pieniędzy. GSG-9 posiada także własną jednostkę lotniczą. Jej liczebność szacuje się na ok. 250 osób. Każdy członek wystrzliwuje rocznie ponad milion sztuk amunicji podczas treningów. Jednostka współpracuje z NATOwską Szkołą Dalekiego Zwiadu (Long Range Reconnaisance Patrol School) w Weingarten (Niemcy).

Wybrane akcje:

  • 1977 – odbicie 91 zakładnikow porwanego przez RAF samolotu Lufthansy (lot nr LH 181),
  • 1994 – unieszkoldliwienie terrorysty, który porwał samolot linii KLM, lecący z Tunisu do Amsterdamu (terrorysta domagał się uwolnienia szejka Omara Abdela Rahmanan, więzionego w Nowym Jorku i podejrzewanego o współudział w podłożeniu bomby pod WTC.

autor: Szymon Wudarski , dla: www.terroryzm.com

Comments are closed.