GRAPO

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Znana jako Grupos de Resistencia Antifascista Primero de Octubre (Antyfaszystowskie Grupy Oporu 1-ego Października) Skrajnie lewicowa organizacja hiszpańska powstała w 1975 jako zbrojne ramię Hiszpańskiej Partii Komunistycznej PCE(r). Przez władze hiszpańskie uważana jest za najbardziej niebezpieczną (po ETA) organizację terrorystyczną.

Nazwa nawiązuje do daty zabójstwa czterech policjantów w odwecie za zabójstwo pięciu członków organizacji. Był to zarazem pierwszy zorganizowany przez GRAPO zamach. GRAPO jest oskarżana o zabicie 87 osób i ranienie ponad 200. Organizacja wyspecjalizowała się również w porwaniach.

W 1979 zorganizowała zamach na madrycką Cafe California, w którym zginęło 8 przypadkowych osób, a 40 zostało rannych. W 2002 policja hiszpańska aresztowała 14 członków GRAPO, w tym jej nowy Komitet Centralny, który właśnie się formował. Wśród aresztowanych znaleźli się Fernando Hierro Chomon – uważany za szefa grupy, Marcos Martin Ponce – odpowiedzialny za bojówki i domniemany zabójca policjanta w Madrycie w roku 2000, oraz Gema Rodriguez Miguel – odpowiedzialny za reorganizację grupy. Organizacja działa na terenie Hiszpanii. Jej siła nie jest duża, większość członków przebywa w hiszpańskich więzieniach. Antyfaszystowskie Grupy Oporu 1-ego Października uznane zostały przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną.

Comments are closed.