GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale)

Dodane przez admin dnia 04/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Jednostka żandarmerii francuskiej, podległa ministrowi obrony. Należy do czołówki najlepszych jednostek do zwalczania terroryzmu na świecie, choć została powołana do operacji specjalnych w zasadzie tylko na terytorium Francji. Powstała w 1973, jej siedziba znajduje się w miejscowości Satory w regionie paryskim.

Jednostka zadebiutowała w Dżibuti w lutym 1976 roku, kiedy to odbiła z rąk porywaczy autobus z 30 uczniami. Brała udział w akcjach w Nowej Kaledonii, Libanie, Sudanie, Islandii, Salwadorze i na Komorach. Jedną ze spektakularnych akcji komandosów żandarmerii było uwolnienie pasażerów i załogi samolotu Air France uprowadzonego z Algieru przez terrorystów z GIA (Islamskich Grup Zbrojnych) w grudniu 1994 roku.

Grupa liczy nie więcej niż 100 komandosów, podzielonych na 4 piętnastoosobowe podgrupy, oddział dowodzenia i wsparcia oraz komórkę ds. rozmów i negocjacji. Francuscy komandosi trenują wspólnie z zagranicznymi renomowanymi grupami antyterrorystycznymi jak GSG-9, SAS, GEO, HRT FBI, Delta Force, GIS.

Comments are closed.