Frakcja Armii Czerwonej (RAF)

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

RAF, Rote Armee Fraktion, Frakcja Czerwonej Armii, zachodnioniemieckie lewackie ugrupowanie terrorystyczno-anarchistyczne działające od 1968 (od 1970 pod nazwą RAF). Początkowo kierowane było przez A. Baadera i U. Meinhof, często nazywane RAF – grupa Baader-Meinhof.

Pierwszą akcją grupy było podpalenie domu towarowego we Frankfurcie nad Menem. Po przeszkoleniu przez Palestyńczyków na Bliskim Wschodzie RAF prowadziła działania przeciwko strukturze kapitalistycznego społeczeństwa (banki, urzędy państwowe, prawicowe wydawnictwa) oraz amerykańskiej obecności wojskowej na terenie Niemiec. W 1972 aresztowano przywódców, co nie doprowadziło do zaprzestania działalności RAF. Ich proces i śmierć głodowa jednego z nich (H. Meinsa) odbiły się znacznym echem w światowej prasie.

Aktywny terror RAF prowadziła do 1977. Po zjednoczeniu Niemiec działała nadal. Ostatnim zamachem organizacji było zastrzelenie 1991 dyrektora berlińskiego Urzędu Powierniczego D. Rohweddera, który kierował prywatyzacją gospodarki byłej NRD. W 1990 ujawniono fakt wspierania działalności ugrupowania przez wschodnioniemiecką policję polityczną Stasi; w kwietniu 1998 uległa samorozwiązaniu.

Comments are closed.