Felieton – Śmierc w kopercie

Dodane przez admin dnia 02/17/2003 w kategorii Broń | komentarze

Broń biologiczna jest bronią masowego rażenia (czy mówiąc bardziej poprawnie masowej zagłady). Znaczy to tyle, że używana jest nie tylko przeciw wrogim wojskom, ale także przeciw ludności cywilnej zamieszkującej dany teren. Do kiedy zaczęto masowo stosować broń ABC (tj. do bitwy pod Ypres w 1915 roku, gdy użyto na masową skalę iperytu siarkowego) ludność cywilna nie odnosiła większych strat w czasie wojny (nawet, gdyby uprzeć się i zacząć udowadniać, że z wioski pozostawało niezbyt wiele po przemarszu przezeń kilku tysięcy wojaków wiadomo, iż straty były nieporównywalnie mniejsze).
W broni biologicznej ładunkiem bojowym są bakterie, toksyny bakteryjne, wirusy, a czasem inne Boże stworzonka. Broń biologiczna znana była od bardzo dawna pierwsze przesłanki dotyczą okresu VI w p.n.e., gdy Asyryjczycy zatruwali studnie sporyszem. Przez cały okres w historii broń B było używana, lecz największy rozwój dokonał się w okresie po II wojnie światowej. Część z nas kojarzy broń B z książką Biohazard, napisaną przez Kena Albibeka, szefa programu produkcji broni biologicznej Biopreparat w Związku Radzieckim. Autor wykorzystał sytuację i uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazł zatrudnienie jako specjalista do spraw bioobrony. Nie czytałeś tego? Mam coś innego w zanadrzu, aby pokazać ci, drogi Czytelniku, siłę broni biologicznej. Najnowszy przykład zagrożenia atakiem biologicznym zaobserwowaliśmy w pierwszych dniach wojny w Iraku w 2003 roku, kiedy w jednej z francuskich stacji kolejowych znaleziono fiolki z śmiercionośną rycyną (rycyna wytwarzana jest z drzewa o nazwie rącznik pospolity). Najbardziej znany przykład zostawiłem na koniec Tym smakołykiem jest atak terrorystyczny w październiku 2001 roku, kiedy do tego celu użyto listów wąglikowych. Atak spowodował, jak pamiętamy, panikę w społeczeństwie i częściową dezorganizację pracy służb medycznych i straży pożarnej na całym świecie (choćby przez żartownisiów z kiepskim poczuciem humoru wysyłających po ambasadach, czy dużych firmach koperty z mąką lub pokruszoną kredą). Nie? Nie było żadnej histerii? A, przypuszczenia produkcji B. anthracis w podwarszawskich Chlewkach, to o chyba o tym świadczą? Ten moment jest najlepszą chwilą do znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego stosowana jest broń B. Jest ona bardzo prosta, mianowicie używa się jej, aby:

  • masowo niszczyć lub osłabiać wrogie jednostki
  • zabijać zwierzęta gospodarcze i niszczyć monokultury
  • mordować konkretne osoby
  • siać panikę w populacji

Woli ścisłości przypomnę, że do celów militarnych wykorzystuje się mutacje, które zazwyczaj są odporne na popularne lekarstwa i szczepionki. W erze genetyki i to jest bardzo łatwe.

Powiedzmy, drogi Czytelniku, że masz tytuł profesora i jesteś specjalistą w dziedzinie produkcji broni biologicznej. Siedzisz niezbyt spokojnie przed dyktatorem, dla którego pracujesz. Spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność musisz zdecydować, jakiego patogenu użyjesz do ataku. Najprościej wypisać sobie kilka punktów, które twój zarazek bezwarunkowo musi spełniać. To, co przyszło ci do głowy postaraj się teraz uporządkować od najważniejszego. Gotowe? Kolejność cech idealnego środka broni B jest względna. Jeżeli jesteś leniwy najważniejsze będzie, czy ten patogen był już wykorzystywany do podobnych działań. Jeśli zaś bardzo ważne są dla Ciebie pieniądze, priorytetowa będzie cena lub wiadomość, ile trzeba użyć danej substancji, aby zakazić człowieka. Nie sposób wymienić wszystkich kryteriów, ale dla przykładu podam kolejne siedem:

  • duża chorobotwórczość oraz śmiertelność
  • duża dostępność
  • łatwość rozpowszechniania
  • stabilność w środowisku
  • duże straty socjoekonomiczne (gdy chcemy zniszczyć zwierzęta hodowlane lub monokultury)
  • trudności w wykryciu
  • krótki okres inkubacji

Wspaniale! Część narady z tyranem już za nami. Musimy przygotować się jeszcze na wypadek pytań o bioobronę. Zadam tylko pytanie podstawowe: po czym poznamy, że nastąpił atak. Chwila na zastanowienie Mamy odpowiedź:
wiele zmarłych lub chorych z podobnymi objawami (o nieznanej przyczynie). Uwaga: symptomy są zależne od patogenu.

  • zmarłe bydło
  • ciężki przebieg chorób
  • słaba odpowiedź lub brak odpowiedzi na rutynowe leczenie
  • przypadki chorób niezwykle rzadkich
  • choroba o nietypowych cechach lub w szczepionej populacji
  • nietypowe środki przenoszenia (woda, pokarm)

Nareszcie koniec posiedzenia

Jeżeli sądzisz, że to tylko zabawa i na Ziemi nikt nie zastanawia się obecnie jak produkować broń B jesteś w błędzie. Uznaje się, że część krajów i organizacji terrorystycznych (zazwyczaj wspieranych przez rząd) nadal wynajmuje naukowców, aby produkowali patogeny odporne na większość leków. Takie działanie jest zakazane przez Konwencje Genewskie. Ktoś kiedyś powiedział, że produkcja broni biologicznej to nauka postawiona na głowie.

 

autor: Szymon  Kierat

Comments are closed.