Fatah Tanzim

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Tanzim jest zbrojnym skrzydłem Fatah, najważniejszej części Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Tanzim w istocie spełnia rolę nieformalnej palestyńskiej armii. Członkowie Tanzim spełniają wiodącą rolę podczas demonstracji antyizraelskich.

Członkowie Tanzim odegrali zasadniczą rolę w poprzedzających trwającą od października 2000 roku Intifadę wydarzeniach z maja i września 2000 roku „The Nakba Riots” i „The Tunnel Riots” Tanzim została uformowana w 1995 roku przez Yasera Arafata i kierownictwo Fatah, jako paramilitarna organizacja, mająca przeciwstawić się rosnącym w siłę grupom palestyńskich muzułmanów, pozostających w opozycji do Fatah.

Jednym z bezpośrednich powodów powołania Tanzim były starcia w Gazie między ochroną Arafata i siłami Hamas w listopadzie 1994 roku, zakończone śmiercią 13 cywilów. W odróżnieniu od sił bezpieczeńśtwa Fatah, które rekrutowały się z ludzi wracających do Palestyny z wygnania, członkowie Tanzim cały czas żyli w Palestynie, brali udział w kolejnych Intifadach, siedzieli w izraelskich więzieniach. Typowym przykładem jest tu Marwan Barghouti, przywódca Tanzim na Zachodnim Brzegu. Tanzim dzieli się na sektory geograficzne i komórki, które istnieją w kazdej dzielnicy, wiosce, obozie dla uchodźców i szkole. W Ramallah, na przykład, istnieje 10 komórek Tanzim, w kazdej z dzielnic miasta. Szczególnie silne komórki ma Tanzim na uniwersytetach Bir Zeit w Betelejem i An-Najar w Nablusie. Obliczas się, ze w chwili obecnej Tanzim liczy około 10 tysięcy członków, głównie zamieszkałych na terytorium Palestyny.

Największe akcje:

  • udział w wielu akcjach protestacyjnych przeciwko Izraelowi, istotna rola w trwającej Intifadzie.
  • ataki na obywateli Izraela w strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu (niekiedy razem z Hamasem i Jihadem),
  • wielu członków Tanzim jest pracownikami różnuych palestyńskich sił bezpieczeńśtwa.

Comments are closed.