Fatah – Rada Rewolucyjna

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Fatah, al-Fatah, Palestyński Ruch Wyzwolenia Narodowego, Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastinijj, polityczno-militarna organizacja arabskich palestyńczyków, założona w 1958 przez Jasira Arafata, Khalila al-Wazira i Salaha Khalafa w celu wyzwolenia Palestyny spod izraelskiego panowania.

Od 1963 stała się organizacją komandoską, w grudniu 1964 przeprowadziła pierwszą operację militarną – wysadzając izraelską stację pomp wodnych. Do końca lat 60. XX. w. stała się najsilniejszą palestyńską organizacją i przejęła kontrolę w OWP, a jej przywódca – J. Arafat – w 1969 stanął na czele OWP.

Bazy Fatahu znajdowały się na terenie obozów uchodźców palestyńskich m.in. w Jordanie, Libanie, Syrii. Po wojnie domowej w Jordanie we wrześniu 1969 oddziały Fatah zostały zmuszone do opuszczenia Jordanu. W lipcu 1971 po zabiciu jednego z przywódców organizacji – Abu 'Ali Iyyada – powstają ekstremistyczne oddziały bojowe nazwane Czarny Wrzesień. W 1972 bojownicy Czarnego Września podczas olimpiady w Monachium (Monachium 1972) wzięli za zakładników izraelskich sportowców. W wyniku interwencji policji zginęli sportowcy i kilku z terrorystów. Odtąd również i oddziały Fatah biorą udział w wielu terrorystycznych akcjach wymierzonych przeciwko Izraelowi.

W 1982 po inwazji Izraela na Liban oddziały OWP i Fatah zostają usunięte z Libanu, organizacja przenosi się do Tunezji. W 1983 następuje rozłam w organizacji i dochodzi do walk pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Arafata.

Comments are closed.