Dżamaa Islamija

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Dżamaa Islamija (z arabskiego „Organizacja Islamska”) to islamska grupa ekstremistyczna działająca w południowo-wschodniej Azji. Dąży do utworzenia islamskiego państwa, obejmującego terytoria Indonezji, Malezji, Singapuru i południowych Filipin. Powiązana z siatką al-Kaidy. Stoi najprawdopodobniej za zamachami w Luksorze w 1997 (zginęły 62 osoby, w tym 58 zagranicznych turystów) oraz na Bali w 2002 (zginęło ponad 200 osób). Organizacja została założona najprawdopodobniej w połowie lat 80. XX wieku, aczkolwiek jej początki sięgają przynajmniej lat 70. (szczególnie jeśli chodzi o podłoże ideologiczne). Ugrupowanie ma swe korzenie w radykalnej organizacji Darul Islam.

Jej kontakty z Al-Kaidą sięgają połowy lat 90. ubiegłego wieku, kiedy jeden z założycieli, Abdullah Sungkar, nawiązał kontakt z Osamą bin Ladenem. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój siatki terrorystycznej tej organizacji. Organizacja ma także powiązania z muzułmańskimi separatystami z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (działającego w południowych Filipinach).

Dokładna liczb członków organizacji nie jest znana, przypuszcza się że komórki w Malezji liczą około 200 osób, jednak maksymalną liczbę szacuje się na nie więcej jak 5000 osób. Posiada komórki w Singapurze, Malezji, Indonezji, na Filipinach w Tajlandii oraz najprawdopodobniej w Australii.

Pomoc zagraniczna udzielana organizacji nie jest znana, prawdopodobnie otrzymuje ona jednak wsparcie finansowe ze strony al-Kaidy.

9 września 2004 roku organizacji dokonała samobójczego ataku bombowego na ambasadę Australii w Stolicy Indonezji Dżakarcie. W sierpniu 2003 roku organizacja dokonała także zamachu na hotel Maritottw Dżakarcie (użyto samochodu pułapki). Zginęło wówczas 12 osób. Dżemaja Islamija uznana została przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną i wpisana na listę FTO.

Przywódcą organizacji był Nurdżaman Riduan Ismuddin znany lepiej jako Hambali. Został on schwytany przez amerykańskie siły w Tajlandii w sierpniu 2003 roku. Hambali był powiązany ze słynną „Operacją Bodżinka”, w której członkowie powiązanych z al-Kaidą organizacji mieli zamiar wysadzić 11 amerykańskich samolotów pasażerskich w południowo-wschodniej Azji.

Zastępcą Hambali’ego w Dżemaja Islamija był Mohamed Ikbal Abdurrahman (występujący pod pseudonimem Abu Dżibril). Odpowiadał on między innymi za rekrutację nowych członków. Władze malezyjskie aresztowały go w czerwcu 2001 roku.

Organizacja ma także swego przywódcę religijnego, którym jest niejaki Abu Bakar Baszir.

Organizacja nadal jest groźna i aktywna, czego dowodem mogą być liczne pomniejsze akcje w regionie Azji południowo-wschodniej.

Opracował: Szymon Wudarski

Comments are closed.