Dni arabskie Gdańsk [sprawozdanie]
30 listopada 2005 roku odbył się W Gdańsku „Dzień Arabski” zorganizowany przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Arabia.pl z Warszawy. Patronat medialny nad imprezą kulturalną objęło Radio Gdańsk oraz portal Trójmiasto.pl. Konferencję otworzyli rektor UG prof. Andrzej Ceynowa oraz wiceprezydent Gdańska Jerzy Gwizdała.
Panel dyskusyjny pt „Współczesne problemy świata islamu” tworzyli:
1. Prof. Janusz Danecki (UW) – O języku arabskim półżartem półserio
2. Prof. Marek Malinowski (UG) – Polityka USA wobec świata islamu
3. Prof. Danuta Madeyska (UW) – Palestyna po śmierci Arafata
4. dr Rafał Ożarowski (UG) – Źródła terroryzmu na Bliskim Wschodzie
5. Katarzyna Górak-Sosnowska (SGH/ARABIA.pl) – Wizerunek islamu i muzułmanów w Polsce
Profesor Danecki wskazał na dyglosję języka arabskiego podkreślając, że arabski literacki jest językiem występującym wszędzie w tej samej formie zaś arabski pierwotny jest już stosowany w bardzo ograniczonym stopniu. Język arabski pierwotny powstał 1500 lat temu. Język literacki jest dostosowywany do teraźniejszości po to, aby móc go stosować w odniesieniu do przedmiotów, które wcześniej nie były znane takie jak: komputer, pociąg, rakieta. Wiele słów jest zapożyczonych z języka europejskiego.
Fot. wojtek
Kolejny prelegent prof. Malinowski wskazał, że prowadzona przez USA polityka zagraniczna wobec Bliskiego Wschodu, charakteryzuję tę politykę zagraniczną sui generis. Referent postawił także tezę, że zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie pociągnęło za sobą powstanie Al-Kaidy, zamachy z 11 września 2001 roku i wojnę w Iraku. Odwołał się także do planów Paula Wolfowitza które zakładają dalszą amerykańską demokratyzację Iranu i Syrii. Dla usprawiedliwienia przez USA przed prawem międzynarodowym zbrodni jaką jest wojna George Bush nazwał ją jako wojnę prewencyjną mającą zapewnić bezpieczeństwo narodowe. USA stosują siłę aby wprowadzić swoje zmiany na Bliskim Wschodzie. Odwołał się także do „Zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona. Zderzenie cywilizacji euroamerykańskiej z islamem staje się faktem, wkrótce nastąpi zaś konflikt z cywilizacją konfucjańską.
Prof. Madejska słowem wstępu przypomniała sylwetkę Arafatka wskazując na jego kontrowersyjność – przez jednych postrzegany jako bohater walczący o niepodległość przez innych jako terrorysta, utrudniający budowę społeczeństwa obywatelskiego. Przywódca Al-Fatah a od 1969 roku całej OWP, reprezentant świata arabskiego w ONZ. Zginął 11 listopada 2004 roku a jego następcą został M. Abbas.
Fot. wojtek
Kolejny prelegent dr Rafała Ożarowski przedstawił wpierw definicję terroryzmu podkreślając jego asymetryczność aby następnie przejść do źródeł terroryzmu w zawężeniu do konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Wskazał na 3 podstawowe źródła terroryzmu na Bliskim Wschodzie podkreślając, że ograniczył się do tych najważniejszych i tak są to: założenia ideologiczne, aspekt polityczny oraz sytuacja ekonomiczno społeczna.
Fot. wojtek
Ostatnim referentem była Katarzyna Górak-Sosnowska która w sposób humorystyczny przedstawiła wizerunek Muzułmanów w europie. Badania CBOS ukazały, że Europejczycy nie darzą dużą sympatią Arabów. Przykładem antypatii jest portal internetowy www.eurojihad.pl. Pewnego razu dziennikarz europejski spotkał Araba w swoim kraju i przeprowadził z nim wywiad. Arab opowiadał o swojej kulturze, doktrynach, zwyczajach. Zniecierpliwiony dziennikarz końcu zapytał: no dobrze ale ja tego nie umieszczę w gazecie bo nikt tego nie będzie chciał czytać, niech mi pan powie o jakimś zamachu, bombie.
Fot. wojtek
Spotkanie można uznać za ciekawe i udane zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Tematyka konferencji jakkolwiek nie dotyczyła bezpośrednio terroryzmu pozwoliła zrozumieć jedno z jego źródeł – tj Islam dzięki takim wystąpieniom jak prof. Daneckiego i dra Ożarowskiego. Pamiętajmy, że aby skutecznie walczyć z terroryzmem należy poznać jego źródła i starać się je niwelować.
Opracował: Wojciech Grabowski