Czerwone Brygady

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Czerwone Brygady z włoskiego Brigate Rosse, ekstremistyczno-lewacka włoska tajna organizacja terrorystyczna założona w Mediolanie, w listopadzie 1970 przez R. Curcio i M. Cagol. Symbolem Czerwonych Brygad była pięcioramienna gwiazda i karabin maszynowy.

Powstanie czerwonych brygad związane było w młodzieżowym ruchem kontestacyjnym końca lat 60. XX w., inspirowanym radykalnym marksizmem chińskiej rewolucji kulturalnej oraz działaniami oddziałów partyzanckich w Ameryce Łacińskiej i Azji. Już w 1967 na uniwersytecie Trento R. Curcio założył grupę młodzieży, która interesowała się K. Marksem, Mao Zedongiem, Che Guevarą.

Głównym celem Czerwonych Brygad było rozbicie państwa włoskiego oraz stworzenie podstaw do rewolucji proletariatu. 1971-1972 ataki były wymierzone w policję służby więzienne, wojsko i sfery finansowo – przemysłowe. Od 1974 zmienono taktykę i przeprowadzono „atak w serce państwa” (działania m.in. przeciw sędziom prokuratorom i politykom). Do najbardziej znanych akcji Czerwonych Brygad zalicza się porwanie amerykańskiego oficera NATO, generała brygadiera J. Doziera (uwolnionego po 42 dniach); porwanie w marcu 1978 i zamordowanie w maju 1978 premiera Włoch Aldo Moro.

Czerwone Brygady składały się z 400-500 stałych członków, ok. 1000 czasowych współpracowników oraz kilku tys. zwolenników, którzy dostarczali organizacji funduszy, schronienia itp. Główne działania organizacja przeprowadzała w kwadracie Mediolan, Turyn, Genua, Rzym. Terroryści podejmowali współpracę z innymi mniejszymi lewackimi ugrupowaniami m.in. ze Zbrojnymi Komórkami Proletariackimi (NAP), Pierwszą Linią (PL). Działanie policji w latach 70. doprowadziło do aresztowania kilkuset domniemanych terrorystów m.in. w 1974 R. Curcio, który zbiegł w 1975, ponownie aresztowany w 1976. Dopiero działania policji na przełomie lat 70. i 80. doprowadziły do ostatecznego rozbicia struktur Czerwonych Brygad. Do 1980 terroryści tej organizacji zamordowali 55 osób.

Comments are closed.