Czarne Pantery

Dodane przez admin dnia 09/21/2003 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Party for Self-Defense, ugrupowanie polityczne czarnej ludności USA, założone 1966 w Oakland (Kalifornia) przez H.P. Newtona i B.G. Seale’a w celu ochrony ludności murzyńskiej przed brutalnością policji. Organizacja wzywała do tworzenia własnych szkół, systemu policyjnego oraz noszenia broni dla samoobrony.

Czarne Pantery domagały się także wyłączenia czarnych mieszkańców USA z obowiązku służby wojskowej w „białej” armii. W ich programie znalazły się ponadto żądania zwolnienia z więzień wszystkich Czarnych, rekompensaty za wieki wyzyskiwania czarnej rasy, a także prowadzenia spraw sądowych czarnej ludności przez czarnych sędziów. Z czasem w partii pojawiły się również wątki marksistowskie.

Na początku lat 70. w większych miastach USA istniały grupy Czarnych Panter liczące ok. 1-2 tys. członków. W walce ugrupowanie posuwało się do metod terrorystycznych, m.in. podkładania bomb, zabójstw przeciwników politycznych. Zamach na krajową konwencję demokratyczną 1968 spowodował w 1971 aresztowanie wielu działaczy partii. Rok późnej doszło do rozłamu w ugrupowaniu na tle metod stosowanych w walce o prawa Czarnych, w wyniku którego E. Cleaver, będący zwolennikiem metod terrorystycznych, odłączył się od Newtona i Seale’a, tworząc odłam radykalny partii. W połowie lat 70. formacja zrezygnowała z terroryzmu na rzecz tradycyjnych metod politycznych. W późniejszym okresie nastąpił stopniowy spadek aktywności Czarnych Panter, aż do zupełnego ich zejścia ze sceny politycznej na początku lat 80.

Comments are closed.