Chalid Szejk Mohammed

Dodane przez admin dnia 09/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Chalid Szejk Mohammed był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów przez amerykańskie FBI. Był jednym z głównych dowódców al-Kaidy. W Bazie zajmował się operacjami zbrojnymi. Urodził się w Kuwejcie 1 marca 1964 lub 14 kwietnia 1964 roku. Jego rodzice pochodzili z Pakistanu, podobnie zresztą jak jego cioteczny brat – Ramzi Yousef. Dlatego też posiada pakistański paszport.

W roku 1983 rozpoczyna naukę w Stanach Zjednoczonych.

Podczas swego pobytu na Filipinach na przełomie 1994 i 1995 przedstawiał się, jako katarski, bądź saudyjski handlarz sklejki. Prowadził wtedy wystawne i rozrzutne życie, nie stronił od alkoholu i często zabawiał się w klubach z manilskimi kobietami. Wspólnie z nim przebywał Yousef. Wielokrotnie udawali się na długie wyprawy do Puerto Galera, podczas których mieli nurkować, w rzeczywistości podejrzewa się, że wyjeżdżali, aby trenować Grupę Abu Sayefa. Władze amerykańskie i filipińskie podają, że w tym czasie terroryści wspólnie pracowali nad tzw. Operacją Bodżinka – akcją, w której mieli wysadzić 11 amerykańskich samolotów pasażerskich lecących na trasach do wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Centrum dowodzenia akcją miało być w Manili. Spisek został odkryty, po tym, jak Yousef, testując metodę ataku, podłożył mały ładunek wybuchowy (ok. 10% tego, co miało być użyte w ataku) pod samolot Filipińskich Linii Lotniczych, lecący do Japonii. W zamachu zginął jeden Japończyk. 6 stycznia 1995 roku terroryści musieli uciekać z Filipin. Mohammed udał się najpierw do Pakistanu, a następnie do Kataru. Z Kataru musiał jednak także wyjechać, gdyż Amerykanie wypuścili za nim międzynarodowy list gończy.

Mohammed uciekł do Afganistanu, gdzie został ugoszczony przez Talibów. W tym czasie został zaocznie oskarżony o udział w Operacji Bodżinka, przez władze dystryktu Nowego Jorku.

Od 11 września 2001 roku Mohammed kilkakrotnie próbował przerzucić swoich agentów na terytorium USA. Amerykańskie służby udaremniły jednak te zamiary. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Mohammed zna miejsca pobytu wielu przywódców al-Kaidy, możliwe że z samym bin Ladenem włącznie. Z całą pewnością jest bardzo wartościowym więźniem dla amerykańskich służb zwalczających terroryzm. Informacje na temat działalności Mohammeda były główną przyczyną podwyższenia w lutym 2003 roku stopnia zagrożenia terrorystycznego w USA. Według danych wywiadu amerykańskiego Mohammed był także aktywnie zaangażowany w zdobywanie broni chemicznej i biologicznej dla al-Kaidy. Terrorysta ten był jednym z głównych pomysłodawców i koordynatorów ataków z 11 września 2001 roku. Mohammed odwiedzał kilkakrotnie Hamburg w Niemczech pod koniec lat 90-tych XX wieku, tam znajdowała się komórka odpowiedzialna za przygotowanie ataków na USA, w tym Mohammed Atta – dowódca terrorystów, którzy porwali 11 września samoloty. Od czasu ataków na WTC i Pentagon Chalid Szejk Mohammed był odpowiedzialny w Bazie za przygotowanie operacji terrorystycznych. Inny plan, przygotowany przez Mohammeda, który jednak nie doszedł do skutku, zakładał rozbicie samolotu pasażerskiego o kwatery CIA na przedmieściach Waszyngtonu. Wielu analityków nazywało Chalida Szejka Mohammeda „Forestem Gumpem terroryzmu”, gdyż był ona zaangażowany w prawie wszystkie ataki terrorystyczne islamistów w latach 90-tych XX wieku i na początku XXI wieku. Szeroko stosowali także do określania jego osoby akronim: KSM.

Pakistańska Służba Wywiadu Wewnętrznego 11 września 2002 roku oświadczyła, iż schwytała Mohammeda w Karaczi, jednakże później okazało się, iż schwytano jedynie rodzinę terrorysty, zaś on sam zdołał uciec. 1 marca 2003 władze Pakistanu oświadczyły ponownie o aresztowaniu Chalida Szejka Mohammeda, tym razem informacja nie została zdementowana. Nie wiadomo jednak, czy znajduje się w amerykańskim, czy pakistańskim więzieniu.

Opracował: Szymon Wudarski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdjęcia: FBI, AFP

Comments are closed.