Brygady Abu Hafsa al-Masriego
Brygady Abu Hafs al-Masriegoo utworzono po śmierci Mohammeda Atefa – krewnego Osamy bin Ladena i zarazem drugiego, co do ważności dowódcy al-Kaidy. Mohammed Atef, który używał także nazwiska Abu Hafs oraz pseudonimu al-Masri (tłumaczonego, jako „Egipcjanin”, z racji miejsca urodzenia), został zliwkidowany przez amerykański pocisk typu Hellfire, wystrzelony z bezzałogowego samolotu Predator, w Afganistanie 15 listopada 2001 roku.
Abu Hafs swoją terrorystyczną karierę rozpoczynał w grupie Islamskiego Dżihadu, odpowiedzialnej za zamordowanie 6 października 1981 roku egipskiego prezydenta Anwara al-Sadata. Następnie poznał bin Ladena podczas walk z wojskami sowieckimi w Afganistanie. Był także jednym z założycieli al-Kaidy. Z racji swojej przeszłości (w Egipcie był policjantem) w Bazie był odpowiedzialny za bezpieczeństwo, a następnie za organizacje obozów treningowych. Na dziesięć miesięcy przed śmiercią „Egipcjanina” Osama bin Laden namaścił go, jako swego następcę na stanowisku lidera al-Kaidy. Organizacja uważa się za komórkę al-Kaidy. Jej oświadczenia wskazują na to, iż działa głównie w Europie Zachodniej oraz w Iraku.
Brygady wydają się być najaktywniejszym skrzydłem al-Kaidy, ale wiele z ich oświadczeń, w których przyznaje się do winy, okazała się fałszywa. Przykładem może być podłożenie bomby 5 sierpnia 2003 roku w hotelu Mariott w Dżakarcie, czy awaria prądu w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Oczywiście przy wielu operacjach, do których organizacja się przyznała, nie udało się jeszcze ustalić dokładnych sprawców. Kolejnym przykładem może być 19 sierpnia 2003 roku, kiedy to wysadzono w powietrze, przy pomocy samochodu-pułapki, siedzibę ONZ w Iraku, czy też użycie dwóch samochodów-pułapek do wysadzenia istambulskich synagog 15 listopada 2003 roku. Organizacja przyznała się także do zamachów z 11 marca 2004 roku w Madrycie.
W połowie 2004 roku pojawiły się także groźby zamachów wymierzone w państwa Europy Zachodniej, sygnowane przez tą organizację. Na początku listopada 2004 roku, tuż po wyborach prezydenckich w USA Brygady zamieściły na swej stronie groźby wobec Amerykanów za to, iż wybrali G. W. Busha na drugą kadencję. Weryfikacja tych oświadczeń wydaje się bardzo trudna.
Organizacja jest bardzo efemeryczna i nie ma niezbitych, namacalnych dowodów jej istnienia i działań. Oświadczenia, które można przeczytać w internecie, nie dają pełnego obrazu i mogą być tworzone przez sympatyków, nie mających rzeczywistego zaplecza i jednocześnie nie będących w stanie zorganizować ataków terrorystycznych.
Opracował: Szymon Wudarski na podstawie informacji własnych