Atak terrorystyczny na moskiewski teatr na Dubrowce

Dodane przez admin dnia 09/13/2003 w kategorii Zamachy terrorystyczne | komentarze

Atak na moskiewski teatr, podczas którego terroryści czeczeńscy wzięli kilkuset zakładników, to odpowiedź bojowników zabitego przed rokiem w Czeczenii dowódcy polowego Arbiego Barajewa za śmierć ich dowódcy. Poinformowała o tym w radiu Majak, powołując się na przedstawiciela separatystów czeczeńskich Mowładiego Udugowa, korespondentka rosyjskiej sekcji BBC, Tatiana Dielcowa. Napastnicy, którzy zajęli salę teatralną twierdzą – według świadków – że są członkami „29. dywizji czeczeńskiej”.

Jej dowódcą jest Mansur Barajew – krewny zabitego komendanta Arbiego Barajewa. Zamachowcy zagrozili, że będą zabijać po 10 osób za każdego zabitego spośród nich. Według ostatnich informacji, terroryści wypuścili kolejnych 150 osób. Wcześniej agencje pisały o 300 uwolnionych. O groźbach zamachowców poinformowała telewizję NTV Tatiana Sołnyszkina, naoczny świadek wydarzeń. Według niej, terroryści mają ze sobą dużo materiałów wybuchowych i są uzbrojeni w broń automatyczną.

Wcześniej napastnicy uwolnili jednego z zakładników, naukowca, by przekazał wiadomość, iż kolumny wokół budynku zostały obwiązane materiałami wybuchowymi. Ostrzegli także milicję, by nie przypuszczała szturmu, gdyż zaminowali budynek. Napastnicy znajdują się w sali teatru w domu kultury przy moskiewskiej fabryce łożysk. Nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach lub rannych. Nie ma również sygnałów, by wśród zakładników byli Polacy. Radca prasowy ambasady polskiej w Moskwie Andrzej Włoch powiedział: „Nie otrzymaliśmy żadnych telefonów ani od nikogo wewnątrz, ani od zaniepokojonych rodzin”. Wśród zakładników jest natomiast trzech obywateli Niemiec – poinformowało niemieckie MSZ. Z terrorystami weszła w kontakt rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Powiedział o tym radiu Echo Moskwy zastępca szefa biura rosyjskiego rządu, Aleksiej Wolin. Swe ostrzeżenia i żądania terroryści przekazują za pośrednictwem telefonów komórkowych, należących do przetrzymywanych na sali teatralnej widzów.

Według agencji ITAR-TASS, zamachowcy wzięli 700 zakładników. CNN donosi o 1000 przetrzymywanych, o takiej liczbie mówił również dyrektor teatru. Teatr może pomieścić 1163 osoby. O godz. 19.00 czasu warszawskiego (21.00 moskiewskiego) pod teatr podjechało kilka samochodów zagranicznych marek, z których wysiadło kilkunastu mężczyzn z bronią automatyczną. Napastnicy weszli do sali teatralnej, zamknęli drzwi i za zakładników wzięli ok. 700 znajdujących się na sali osób – podaje ITAR-TASS. Zamachowcy kilka razy strzelili w powietrze. Według BBC, są to Czeczeni, którzy poinformowali, iż w teatrze podłożone są bomby. Zamachowcy pozwolili opuścić salę 20 dzieciom oraz muzułmanom, jak również zadzwonić widzom przedstawienia do rodzin. Świadek zdarzenia twierdzi, że zamachowcy wypuścili z budynku widzów gruzińskich. „Słyszeliśmy wszystko, co się dzieje w sali, słychać było kilka głosów, które z kaukaskim akcentem krzyczały: 'ręce na kark, kobiety na jedną stronę, mężczyźni na drugą, Gruzini i dzieci mogą wyjść'” – powiedziała pracownica teatru, której udało się ukryć. Dodała, że nie widziała zamachowców, ale słyszała dochodzące z sali głosy. Liczbę terrorystów oceniła na podstawie głosów na pięciu – trzech mężczyzn i dwie kobiety.

Osoby, które uwolniono z budynku, twierdzą, że napastnicy – mężczyźni – są w mundurach, kobiety zaś mają zakryte twarze – donosi BBC. Niektórzy z wypuszczonych mówią, że kilku napastników ma na sobie tzw. pasy samobójcze, czyli materiały wybuchowe przymocowane do ubrania. Kobiety utrzymują, że są wdowami po czeczeńskich bohaterach. Jedna z uwolnionych zakładniczek (ciężarna kobieta) powiedziała telewizji NTV, że wśród zamachowców jest 14 kobiet. Z kolei witryna Kavkaz.org podała, iż w akcji w Moskwie uczestniczy 40 kobiet. Rozgłośnia Echa Moskwy poinformowała, że do redakcji zadzwonił mężczyzna podający się za Mowładiego Udugowa, ministra informacji Republiki Czeczenii i przyznał się, że to Czeczeni zajęli teatr. Do BBC zadzwoniła natomiast osoba podająca się za czeczeńskiego separatystę informując, iż akcją w teatrze dowodzi krewny czeczeńskiego dowódcy polowego, Arbi Barajewa. Dzwoniący do BBC zażądali natychmiastowego wycofania się rosyjskich wojsk z Czeczenii. Poinformowali również, że są gotowi zginąć

Mężczyzna podający się za krewnego Barajewa poinformował, że grupa napastników to zamachowcy-samobójcy, którzy przybyli do Moskwy ” nie żeby przeżyć, ale żeby zginąć” – pisze BBC. Interfax podaje, że napastników jest ok. 20. Agencja powołuje się na swoją dziennikarkę, obecną w sali na przedstawieniu musicalu „Nord-Ost”. Wśród zakładników jest dziennikarz agencji France Presse (AFP). Inne źródła mówią o 30 zamachowcach. Na miejsce zdarzenia przybyły specjalne oddziały antyterrorystyczne milicji (SOBR i OMON) oraz elitarna jednostka sił specjalnych Alfa, która otoczyła budynek. Udał się tam również szef moskiewskiego urzędu spraw wewnętrznych, gen. Władimir Pronin. O incydencie został poinformowany prezydent Władimir Putin. Po naradzie w prezydenckim gabinecie dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew poinformował, że w stan gotowości bojowej postawiono oddziały specjalne FSB, MSW i Ministerstwa Obrony. Przed frontem budynku teatru zajęły stanowiska dwa pojazdy opancerzone Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na miejsce przybyły też dwie grupy żołnierzy w kaskach i z bronią ciężką. Tymczasem przedstawiciele diaspory czeczeńskiej w Moskwie i przedstawiciele promoskiewskich władz Czeczenii poinformowali, że są gotowi zająć miejsce zakładników, przetrzymywanych w zajętym teatrze. W Moskwie został wprowadzony tzw. „Plan burza”. Wszyscy pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Federalnej Służby Bezpieczeństwa musieli stawić się do pracy. Gmach zajęty przez napastników to Centrum Teatralne na Dubrowce, w południowo-wschodniej części Moskwy. Placówka ta, mieszcząca się przy ul. Mielnikowa, znana jest też jako były Dom Kultury Państwowej Fabryki Łożysk.

Comments are closed.