Armia Ansar al-Sunna

Dodane przez admin dnia 09/21/2004 w kategorii Organizacje terrorystyczne | komentarze

Znana także pod arabską nazwą: Dżaisz Ansar al-Sunna. Sunnicki odpowiednik Armii Mahdiego Muktady as-Sadra. Jest uważana za odgałęzienie Ansar al-Islam, zrzeszające wiele organizacji przeciwnych amerykańskiej obecności w Iraku, a kieruje nią amir Abu Abdullah al-Hassan bin Mahmud.

Organizacja składa się głównie z sunnitów, ale w skład jej wchodzą także radykalni Kurdowie, mimo iż grupa zwalcza opozycję kurdyjską. Uważa się, że organizacja jest w jakiś sposób powiązana z organizacją Abu Musaba al-Zarkawiego – Dżamiat al-Tawhid wa Dżihad.

Przykłady operacji terrorystycznych, do których przyznała się ta organizacja:

  • Samobójcze zamachy 1 lutego 2003 roku na siedziby kurdyjskich partii w Irbilu. W zamachach tych zginęło 109 osób, a rannych zostało kilku amerykańskich żołnierzy.
  • Podłożenie bomby na posterunku policji w Kirkuku 23 lutego 2003 roku. W eksplozji zginęło 30 policjantów a ponad 55 innych zostało rannych. Oświadczenie, w którym ugrupowanie przyznało się do zamachu podpisał Komitet Wojskowy Armii al-Sunna.
  • Zabójstwo hiszpańskiego oficera wywiadu na zachód od Bagdadu w grudniu 2003 roku.
  • 31 stycznia 2004 podłożono bombę w centrum policyjnym w Mosulu. Zginęło wtedy 11 policjantów a 50 zostało rannych.
  • Zabójstwo oficerów wywiadu z Kanady i Wielkiej Brytanii w południowozachodnim Bagdadzie. Oświadczenie, datowane na 13 stycznia 2004 r. mówi: „5 stycznia 2004 grupa mudżahedinów zorganizowała zasadzkę na dwa Chevrolety Kanadyjskiego i Brytyjskiego wywiadu regionie Al-Yusufiyah, położonym na południoy zachód od Bagdadu. Dzięki łasce Boga Wszechmogącego mudżahedini zniszczyli te dwa samochody i zabili w nich ośmiu okupantów…”
  • W sierpniu 2004 roku organizacja zamordowała 12 nepalskich pracowników cywilnych. Pierwszemu odcięto głowę, pozostałych natomiast zastrzelono. Film z tego morderstwa opublikowano w Internecie – spowodowało to falę antymuzułmańskich zamieszek w Nepalu.
  • Samobójczy zamach na stołówkę w koszarach amerykańskich w Mosulu 21 grudnia 2004 roku. Zginęło wówczas 22 amerykańskich Marines. Samobójca przebrany był w mundur irackiej gwardii narodowej.
  • Na początku lutego 2005 roku organizacja zamordowała irackiego tłumacza, pracującego dla amerykańskiej armii – Mohammeda Hassana – wypuściła także film z tejże egzekucji.

Opracował: Szymon Wudarski, na podstawie materiałów onet.pl/PAP oraz informacji własnych

Comments are closed.