Ansar al-Islam fi Kurdistan
Działa na północnych terenach Iraku zamieszkanych przez Kurdów, w okolicach miast Bijara, Tawela oraz granicy z Iranem. Zdaniem USA, jego członkowie pomagają innym sunnickim ekstremistom w przenikaniu do Iraku, a także ma kontakty z al-Kaidą oraz Talibami. Ugrupowanie oskarżane jest także o próby produkcji broni chemicznej.
Ugrupowanie powstało we wrześniu 2001 roku jako Jund al-Islam (Żołnierze Islamu), prowadzone przez Abu Abdallaha al-Shafi’iego. Następnie w grudniu 2001 połączyła się z odłamem Islamskiego Ruchu dowodzonym przez norweskiego Kurda mułłę Krekara.
Od czasu powstania ugrupowanie walczyło intensywnie z bojówkami Patriotycznej Unii Kurdystanu (PUK), której twierdze znajdowały się właśnie w miastach Bijara i Tawela.
We wrześniu 2002 roku członkowie Human Rights Watch odkryli szereg przypadków samosądów i nieprzestrzegania podstawowych praw człowieka na terenach kontrolowanych przez Ansar al-Islam. Wśród zastrzeżeń były między innymi bezprawne aresztowania, znęcanie się nad ludnością cywilną, torturowanie więźniów, czy też mordowanie przeciwników po tym, jak się poddali.
Ansar al-Islam według członków PUK ma ścisłe związki z Osamą bin Ladenem oraz jego organizacją. Sugerują też, że organizacja składa się z byłych członków reżimu Talibów oraz Arabów różnych nacji. Wielu z nich przedostało się do Iraku poprzez granicę z Iranem. Są także inne dowody na związki Ansar al-Islam z al-Kaidą, w tym dokumenty zdobyte przez amerykańskie siły specjalne w rezydencji wysokiego członka Bazy w Afganistanie, w których możemy przeczytać o tworzeniu „brygady irackich Kurdów”, miało to miejsce na krótko przed powstaniem Ansar al-Islam.
W marcu Waszyngton dopisał je do oficjalnej amerykańskiej listy międzynarodowych organizacji terrorystycznych. Oceniano wówczas, że w skład grupy wchodzi 700-900 bojowników.
Organizacja posiada także swe komórki za granicami Iraku. na początku grudnia 2004 roku niemieckie służby specjalne udaremniły próbę zamachu na prezydenta Iraku Ijada Alawiego, który miał spotkać się w Berlinie z kaclerzem Niemiec. Podejrzanych aresztowano w Berlinie, Stuttgarcie oraz Augsburgu.
opracował: Szymon Wudarski
Źródło: onet.pl/PAP, New York Times, HRW, DekbkaFILES