Abu Hafs al-Masri (Mohammed Atif)

Dodane przez admin dnia 09/22/2004 w kategorii Sylwetki terrorystów | komentarze

Mohammed Atif, którył używa także nazwiska Abu Hafs pseudonim al-Masri (tłumaczony, jako „Egipcjanin”, z racji kraju, w którym urodził się terrorysta).

Był jednym z głównych członków Egipskiego Islamskiego Dżihadu, odpowiedzialnego za zamordowanie 6 października 1981 roku prezydenta Egiptu Anwala al-Sadata. Wówczas to poznał Ajmana al-Zawahiriego, który współdziałał z nim przy spisku. Al-Zawahiri został później aresztowany i osadzony w więzieniu.

Osamę bin Ladena poznał we wczesnych latach 80tych, kiedy to wspólnie walczyli w Afganistanie z wojskami sowieckimi.

Był jednym z zalożycieli al-Kadidy. Jako były oficer egipskiej policji Abu Hafs zajął się bezpieczeństwem organizacji.

Przypuszcza się, że przejął także kontrolę nad obozami treninogwymi, po tym jak były dowódca Abu Ubaida al-Banshiri został utopiony w Jeziorze Wiktorii w Ugandzie, w 1996 roku.

Jedna z corek Atifa wyszła za mąż za jednego z synów bin Ladena.

Nazwisko Abu Hafsa al-Masriego łączono z wieloma atakami terrorystycznymi w różnych częściach świata.

Podczas, gdy centrala al-Kaidy ulokowana była w Sudanie (w latach 1992-93), Abu Hafs al-Masri miał brać udział w atakach na oddziały amerykańskie w Somalii (operacja Przywrócić Nadzieję).

W 1997 wspólnie z Ajmanem al-Zawahirim miał dowodzić atakiem na turystów w egipskim mieście al-Uksur. Zginęło wtedy 58 obcokrajowców, a władze Egiptu wydały bezpardonową wojnę terrorystom.

W 1999, FBI oświadczyło, że Abu Hafs al-Masri jest jednym z ludzi, odpowiedzialnych za podłożenie bomb pod ambassady amerykańskie w Kenii i Tanzanii, w których zginęły 224 osóby. Został mu postawiony zarzut zamordowania obywateli amerykańskich. Miał się pobobno kontaktować z zamachowcami przy pomocy telefonu komórkowego.

Od wtedy stał się jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Ścigały go wywiady USA, Izraela oraz Egiptu.

16 listopada 2001 roku amerykański bezzałogowy samolot szpiegowski typu Predator wsytrzelił rakietę Hellfire w rezydencję pod Kabulem w Afganistanie. W tym domu ukrywał się właśnie Mahammed Atif. Tym samym Amerykanie zlikwidowali jednego z głównych przywódców al-Kaidy. Informacje wywiadowcze donoszą, że Osama bin Laden wyznaczył go na swego następcę na 10 miesięcy przed śmiercią „Egipcjanina”…

Opracował: Szymon Wudarski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Comments are closed.