1 Batalion Sił Specjalnych

Dodane przez admin dnia 05/29/2004 w kategorii Jednostki specjalne | komentarze

Wielu kandydatów do brazylijskich sił specjalnych odpada w czasie wstępnego szkolenia. Ich umiejętności są niebywałe, ponieważ stale prowadzą patrole dalekiego zasięgu na terenie dżungli amazońskiej.

W Rio de Janeiro znajduje się baza 1 Batalionu Sił Specjalnych, czołowej jednostki sił specjalnych Brazylii. Jednostkę sformowano w 1953 roku po przypadku porwania samolotu odbywającego lot na liniach wewnętrznych nad Amazonią. W 1983 roku wyodrębniono w ramach 1 Batalionu Sił Specjalnych grupę do działań antyterrorystycznych. Rolę tę pełni do dziś.

Wszyscy członkowie jednostki są ochotnikami i poddawani są czternastodniowemu kursowi selekcyjnemu, który, mówiąc ogólnie, jest trudny i w czasie którego eliminuje się do 90% kandydatów. Ci którzy pozostają, przechodzą na trzynastostopniowy kurs antyterrorystyczny prowadzony w tajnej bazie nieopodal Rio de Janeiro. Szkolenie to zbliżone jest do szkolenia Delta Force w Stanach Zjednoczonych i obejmuje skoki spadochronowe, desant ze śmigłowców, posługiwanie się liną, strzelanie i walkę wręcz. Zespoły tworzone w ramach oddziału antyterrorystycznego są zazwyczaj duże, ponieważ często muszą podejmować dalekie patrole w głąb dżungli brazylijskiej. W niektórych przypadkach w skład zespołu może wchodzić aż 24 ludzi.

Chociaż Brazylia potrzebowała pomocy amerykańskiej przy tworzeniu szkoły spadochronowej i jednostki sił specjalnych, prowadzi je obecnie samodzielnie bez pomocy z zewnątrz. Utrzymywana jest jednak współpraca z 7 Grupą Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych i z portugalskim GOE. 1 Batalion Sił Specjalnych szkoli się w Brazyli razem z innymi elitarnymi jednostkami armii, które również gotowe są do działań antyterrorystycznych. Współpracuje również ściśle z policją federalną i stanową oraz z jednostką GRUMEC brazylijskiej marynarki.
Używane uzbrojenie obejmuje HK MP5, M16 A2, Remington M870, ENARM Pentagon, HK PSG1 i pistolet let Colt 45

Comments are closed.